Kipoğlu: “Sanayi kuruluşlarında enerji tüketimi yüzde 20 düşürülebilir”

Enerji verimliliği danışmanlığı şirketi Enervis, uluslararası rekabet gücü açısından büyük önem taşıyan sanayide enerji verimliliğini artırmak için çeşitli alanlarda yürüttüğü çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor.

A+ A-

Enerji verimliliği danışmanlığı şirketi Enervis, uluslararası rekabet gücü açısından büyük önem taşıyan sanayide enerji verimliliğini artırmak için; enerji muhasebesi, kontrol sistemleri, yalıtım, yeni teknolojiler ve endüstriyel süreçler, hammadde özellikleri, ürün çeşitleri ve özellikleri, iklim şartları-çevresel etkiler ve kapasite kullanımı gibi alanlarda gerçekleştirdiği çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, Enerji Verimliliği Haftası kapsamında, şirket faaliyetleri ve sanayide enerji verimliliğinin önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Yüksek enerji tüketimi maliyetleri artırıyor”
Yüksek enerji tüketiminin kaynakların azalmasına sebep olduğu gibi işletmelerin maliyetlerini artırdığına da dikkat çeken Kipoğlu, “Türkiye’de elektrik tüketiminin yüzde 40’lık, doğal gaz tüketiminin ise yüzde 26’lık kısmı sanayide gerçekleşiyor. Dolayısıyla, bu alanda yapılacak enerji verimliliğini artırıcı faaliyetler hem işverenlerin maliyetlerini, hem de enerji ithalatını önemli ölçüde düşürüyor. Temiz üretim stratejisi ile birlikte, hammadde ve enerjiyi daha az kullanmak, ekolojik faydalar sağlamanın yanı sıra rekabet gücünü de artırıyor” dedi.
Enerji verimliliği alanında Türkiye‘nin enerji politikasının temel hedeflerinden birinin enerji verimliliğinin artırılması olduğunu aktaran Kipoğlu, şöyle devam etti: “Enerji yoğunluğunda düzenli bir düşme eğiliminin yakalanması gerekiyor. Öncelikle işletmelerde enerji etüdü yapılarak; işletmelerin A’dan Z’ye enerji haritası çıkarılmalı, enerjinin yoğun kullanıldığı alanlar detaylı olarak incelenmeli ve enerji verimliliği potansiyeli bulunan projeler ortaya konmalıdır. Enerji verimliliği alanında farkındalığın artırılması konusunda tüm alanlarda hizmet veren Enervis uzmanları, işletmelerde yapılan bu incelemeler ile ortaya çıkan enerji verimliliğini artıran projelerin uygulamasını yaparak, işletmenin ve ülkenin ekonomisine önemli katkılar sağlıyorlar. Enerji uzmanlarımız ile gerçekleştirilen detaylı analizler ve incelemeler ile enerjinin etkin kullanımı hakkında eğitimler vererek, farkındalığın artırılması sağlanıyor ve hatalı kullanım alışkanlıkları ortaya çıkarılıyor. Enerji verimliliğinin işletmenin tüm çalışanları tarafından benimsenmesi sağlanarak enerjinin etkin olarak kullanılması da en önemli adımlardan birisi.”

“Sanayi için 634 proje geliştirdik”
Demir çelik, cam-seramik, kâğıt-tekstil, gıda, kimya-petrokimya, binalar ve ulaşım araçları başta olmak üzere pek çok sektör ve alanda özel verimlilik uygulamaları gerçekleştirdiklerini söyleyen Osman Kipoğlu, “Sanayide enerji verimliği uygulamaları kapsamında bugüne kadar 634 proje geliştirdik. Sanayi firmalarının çok ciddi oranda tasarruf sağlamalarına destek oluyoruz. Bu projelerin hayata geçirilmesiyle elde edilecek yıllık enerji tasarrufu 130 milyon TL” diye konuştu.
Verimlilik Artırıcı Projeleri (VAP) desteklerini de aktaran Kipoğlu, “Endüstriyel işletmelerde enerji tasarruf potansiyelinin geri kazanılması için Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen yüzde 30’a varan hibe destekleri her yıl büyük ilgi görüyor. Biz de Enervis olarak, VAP projelerinin hazırlanması ve onay süreçlerinde danışmanlık hizmeti veriyoruz ve bu tür destekleri çok önemsiyoruz. Bugüne kadar hazırlamış olduğumuz tüm VAP başvurularının tamamına destek alınmasını sağladık. Ayrıca VAP projelerinin uygulamasını da, verimlilik garantili iş modelimizle anahtar teslim gerçekleştiriyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.