Kimya sektörü TURKCHEM’de bir araya geldi

8-10 Kasım tarihleri arasında düzenlenen TURKCHEM 2018 Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırladı. 62 ülkeden 12 bine yakın kişiyi buluşturan etkinlikte, 769 firma ve firma temsilciliği yer aldı.

A+ A-

Uluslararası Kimya Sanayi Fuarları TURKCHEM, 8-10 Kasım 2018 tarihleri arasında 769 firma ve firma temsilciliği ile 62 ülkeden 11 bin 931 profesyonel ziyaretçiyi İstanbul’da buluşturdu. Etkinliğe en çok ziyaretçi katılımı sağlayan ilk beş ülke; İran, Irak, Almanya, Pakistan, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

Yaman: “Çok başarılı bir fuar geçirdik”
Ekim ayında 1,6 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşarak, Türkiye ekonomisine önemli girdi sağlayan kimya sektörünün TURKCHEM’de buluştuğunu söyleyen Artkim Fuarcılık Genel Müdürü Cengiz Yaman, “Hem katılımcı, hem de ziyaretçi rakamlarımızla hedefimize ulaşarak çok başarılı bir fuar geçirdik. TURKCHEM 2018’de, 297’si doğrudan katılımcı olmak üzere toplam 769 firma ve firma temsilciliği yer aldı. Etkinlik, üç gün süresince 62 ülkeden 12 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı” diye konuştu.

Akyüz: “AB’ye ihracat arttı”
Fuar kapsamında düzenlenen ‘Kimya Sektörünün Sorunları, Çözüm Önerileri ve Fırsatları’ başlıklı panelde konuşan TİM Sektör Konseyi Üyesi Murat Akyüz ise, sektörün hammadde anlamında Türkiye’de yatırım tesislerinin olmadığına değindi. Fiyat bakımından dünya pazarında Türkiye’nin belirleyici bir ülke olduğunu; üretim konusunda ise aynı konumda olmadığını vurgulayan Akyüz, şunları aktardı: “Çevre ülkelerdeki pazarların daralmasından dolayı AB’ye olan ihracatımız arttı. Ancak, Amerika ve Uzak Doğu ülkelerine de yakınlaşılması gerekiyor.”

Erceber: “Hammaddede yurtdışına bağımlıyız”
Yıl içerisinde dünya genelinde ve Türkiye’de yaşanan ekonomik sorunlara rağmen, kimya sektörünün 2018’i iç pazarda yüzde 8,5 gibi bir büyüme rakamı ile kapatacağını ifade eden Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD) Başkanı Haluk Erceber de, söz konusu dönemde ihracattaki yükselişin ise yüzde 15 olacağını söyledi.
İthalat ve ihracat arasındaki açığın yerli ve milli projeler ile kapatılabileceğini belirten Erceber, sektörün yüzde 70 oranında ithal hammadde kullandığını aktardı. Erceber, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu anlamda yurtdışına bağımlıyız. Ne yazık ki; sektörün en büyük problemlerinden biri ölçek büyütememesi. Hem yatırım, hem de cirosal anlamda ölçek büyütmeliyiz. Büyük ölçekli yatırımlarda ciddi bir yavaşlamaya girildi. İhracat artıyor; ancak ürün çeşitliliğini henüz artıramadık. Ürün çeşitliliğimizi de artırmamız gerekiyor. Bugün kimya sanayi 30 ayrı sektörü besliyor ve büyümeye açık.”