Kimya sektörü ihracatta engel tanımıyor

2017 yılında 16,1 milyar dolar ile Türkiye’de en çok ihracat gerçekleştiren 3. sektör konumunda yer alan kimya sanayiinin Türkiye’nin 160 milyar dolarlık toplam ticaretinden aldığı pay ise yüzde 10.

A+ A-

Kimya sektörü, temmuz ayında ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 24,25 artırarak, en fazla ihracat yapan üçüncü sektör olarak dikkatleri üzerine çekti. Sektör, 8-10 Kasım tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek TURKCHEM 2018 çatısı altındaki ChemShow Eurasia, ChemLab Eurasia ve ChemTech Eurasia ile yeni uluslararası pazarlara açılmaya hazırlanıyor.
Dünya toplam dış ticaret hacmi yaklaşık 16 trilyon seviyesindeyken, kimya sektörü 4 trilyon dolar ile küresel ticaret hacminden yüzde 25 pay alıyor. 2017 yılında 16,1 milyar dolar ile Türkiye’de en çok ihracat gerçekleştiren 3. sektör konumundaki kimya sanayiinin Türkiye’nin 160 milyar dolarlık toplam ticaretinden aldığı pay ise yüzde 10.

Pelister: “Finansmana önem verilmeli”Türkiye’de küresel kimya ticaretindeki payını artırması için önemli bir büyüme potansiyelinin bulunduğunu aktaran İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister, “Arzulanan büyümenin sağlanabilmesi için de yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesi ve bu nedenle de, üretimde teknolojik gelişmelere ve finansmana önem verilmesi gerekiyor” diye konuştu.
Son dönemde ABD ile yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Pelister, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Küresel ticarette kurallar değişime uğruyor ve taşlar yeniden dağıtılıyor. Bu senenin temmuz ayında 2017 temmuzuna göre yüzde 173,18 gibi rekor bir artışla 171 milyon 424 bin dolar ile en çok ihracatı ABD’ye gerçekleştirdik. Bu, son 5 yılda ABD’ye gerçekleştirdiğimiz en yüksek ihracat rakamı oldu. Sektör olarak, son dönemde ABD ile yaşanan gerilimin en kısa sürede sağduyu ile çözüleceğine inanıyoruz.”

“300 bin kişiye istihdam sağlıyor”
Türkiye’nin kimya sektörünün yaklaşık 300 bin kişiye istihdam sağlayarak, ülke ekonomisine oldukça önemli katkı sağladığının altını çizen Pelister, kimya sanayiinin Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren 3. sektörü konumunda olduğuna dikkat çekti. Pelister, “2017 yılında ihracatta yakaladığımız yukarı doğru ivmelenme 2018’de de devam ediyor. Kimya sektörümüz yılın ilk 7 aylık döneminde 9 milyar 914 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşmayı başardı. Bu senenin temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatımızı yüzde 24,25 oranında artırdık ve 1 milyar 482 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik.”

“Krizi fırsata çevirebiliriz”
Kimya sektörünün krizi fırsata çevirerek, rekabet ve verimini artırma gücüne sahip olduğunu savunan Adil Pelister, konuşmasına şöyle devam etti: “Odağımızda ihracat var. İKMİB olarak 8-10 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek EMEA Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en geniş kapsamlı Uluslararası Kimya Sanayi Fuarları TURKCHEM 2018’i destekliyoruz ve sektör olarak geniş katılımla etkinlikte yer alacağız. Orta Doğu, Kuzey Afrika ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Rusya, Ukrayna vb. pek çok hedef pazar ülkemizden profesyonel alıcılar ve katılımcılar fuarda olacaklar. Ayrıca, T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde ve İKMİB Genel Sekreterliği organizatörlüğünde TURKCHEM 2018 Fuarı ile eş zamanlı olarak Alım Heyeti organizasyonunu gerçekleştireceğiz. Kimya sektörü olarak, bizi yeni ve alternatif pazarlara ulaştıracak bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğiz.”