Yamankaradeniz: “Türkiye’de patent başvuruları önemli oranda artıyor”

Türkiye’de marka, patent ve endüstriyel tasarım başvurularındaki artış son yıllarda hız kazandı. 2016 yılında 16 bin 778 adet olan patent başvuru sayısı, 2017’de yüzde 15 oranında artış göstererek 19 bin 283’e yükseldi.

A+ A-

2016 yılında 16 bin 778 adet olan Türkiye’deki patent başvuru sayısı, 2017’de yüzde 15’lik artışla 19 bin 283’e yükseldi. Söz konusu artış ivmesi bu sene de devam ederek, yılın ilk dört aylık dönemindeki patent başvuru sayısı 6 bine ulaştı.
Düzenlediği iftar yemeğinde, Türkiye’de marka, patent ve endüstriyel tasarım başvurularındaki artışa dikkat çeken Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, reel sektörün Ar-Ge ve inavosyona artık daha fazla yatırım yaptığının altını çizdi.
Ülke ekonomilerinin büyümesindeki en önemli göstergelerden birinin patent, marka ve endüstriyel tasarım müracaatlarındaki artış olduğunu vurgulayan Yamankaradeniz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “2016 2017 ve 2018’in ilk dört aylık verilerine baktığımızda, marka, patent ve endüstriyel tasarım başvurularında, geçtiğimiz yıllara oranla önemli bir artış söz konusu. Patent başvuru adedi 16 bin 778’den 19 bin 283’e, marka tescil başvuru adedi ise 107 bin 176’dan 121 bin 108’e yükseldi.”
Son iki yılın rakamlarındaki olumlu artışın Türkiye adına umut verici olduğunu dile getiren Yamankaradeniz, “Marka, patent ve endüstriyel tasarım alanında yapılan başvuru sayısındaki artış, ekonomik anlamda güç kazanan ülkemizin Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarını da ciddi oranda artırdığı sonucunu ortaya koyuyor” dedi.

“Devlet destekleri artırıldı”
Yürürlüğe giren Ar-Ge Reform Paketi ve Sınai Mülkiyet Kanunu ile birlikte; sanayiciye, çalışana ve Ar-Ge merkezlerin getirilerine odaklanıldığını aktaran Kemal Yamankaradeniz, Ar-Ge Reform Paketi ile sanayicilerin devletten aldığı desteğin arttığını bildirdi. Yamankaradeniz, şöyle devam etti: “Artık Ar-Ge merkezi kurmak için gereken asgâri personel sayısı sektörel bazda düştü. Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilecek ‘temel bilimler’ mezunu personele ek teşvikler ve yüksek teknolojiye yönelik Ar-Ge faaliyetleri arttı. Bu yeniliklerin yanı sıra, tasarım faaliyetleri de destek kapsamına alınmış oldu.”
Firmaların ortak proje yapmaları konusunda teşvik edileceğini aktaran Yamankaradeniz, “Artık sipariş yoluyla gerçekleştirilecek Ar-Ge ve tasarım harcama tutarının yüzde 50’si sipariş veren ve diğer yüzde 50’si de sipariş alan firmaların lehine, Ar-Ge indirimine tabi tutuluyor. Bununla birlikte, sadece Ar-Ge yatırımı yapan şirketler değil, Ar-Ge merkezlerine araştırma siparişi veren şirketler de teşviklerden yararlanıyorlar. Ayrıca, Ar-Ge Merkezi kurmak için asgâri personel sayısı 30’dan 15’e düşürüldü. Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde istihdam edilecek ‘temel bilimler’ mezunlarının maaşlarının da brüt asgâri ücret kadarlık kısmını iki yıl süreyle devlet karşılayacak. Yani yeni reform paketiyle devlet, firmaları her yönüyle Ar-Ge’ye teşvik ediyor” diyerek sözlerini noktaladı.