Keleş Vinç, yatırımlarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor

Üretim kapasitesini iki katına çıkarmak için gerçekleştirdiği yatırımı tamamlayan Keleş Vinç, 5 bin 500 metrekarelik yeni fabrika binası ile toplam imalat alanını 10 bin metrekareye yükseltti.

A+ A-

Keleş Vinç, üretim kapasitesini iki katına çıkarmak için gerçekleştirdiği yatırımı tamamladı. Konya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde 4 bin 500 metrekarelik bir alanda üretim gerçekleştiren şirket, 5 bin 500 metrekarelik yeni fabrika binası ile toplam imalat alanını 10 bin metrekareye yükseltti. Yeni makina ve teçhizat yatırımı da yapacak olan firma, 2018 yılı içinde söz konusu yatırımını da tamamlayacak. Keleş Vinç, yeni üretim alanı ve makina yatırımı ile birlikte aylık 8 makina olan üretim kapasitesini 16 makina ve üzerine çıkarmayı hedefliyor.
2000’de Konya’da, vinç işletmeciliği, araç üstü mobil vinç kiralama ve nakliye konularında hizmet vermek için Keleş Kurtarma Araçları adı altında, iki ortaklı bir aile şirketi olarak iş yaşamına adım attıklarını belirten Keleş Kurtarma Hizmetleri Makina Otomotiv Nakliye Ltd. Şti. Genel Müdürü Mahmut Keleş, “2006 yılında firmamızın unvanında değişikliğe gidildi ve Keleş Kurtarma Hizmetleri Makina Otomotiv Nakliye Ltd. Şti. adı altında yolumuza devam ettik. 2007’de ise, araç üstü mobil vinç ve hidrolik ataşmanların üretimini gerçekleştirmek amacıyla bünyemizde Keleş Hidrolik ve Makina Sanayi’ni kurduk” dedi.

“100 personelimizle üretim yapıyoruz”
7 tondan 130 tona kadar kaldırma kapasitesine sahip araç üstü vinçler ürettiklerini belirten Keleş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Keleş Hidrolik ve Makina Sanayi olarak, 2007’de Zafer Sanayi Sitesi’nde 170 metrekarelik küçük bir atölyede imalata başladık. Yani kriz yılında yatırıma girmiş olduk. İlk yılımızda 9 adet araç üstü vinç üretimi gerçekleştirdik. Gelen talepleri karşılamak ve üretim kapasitemizi artırmak için 2008’de 800 metrekarelik alana sahip yeni bir tesise taşındık. 2009’da ise, bin 200 metrekarelik alana sahip başka bir tesise geçerek, üretim kapasitemizi sürekli olarak artırdık. 2010 yılına geldiğimizde de, şu anda araç üstü vinçlerimizi ürettiğimiz 4 bin 500 metrekarelik alana sahip kendi tesisimize geçtik. Bugün toplamda 10 bin metrekare alana sahip kendi tesislerimizde, 100 personelimiz ve aylık 20 adet makina üretim kapasitemizle yolumuza hızla devam ediyoruz.”
Demir yolu sektörüne yönelik olarak, demir yolu hatlarının yapımında yer alan elektrifikasyon ve sinyalizasyon sistemlerini kurmak için kullanılan platformlu, vinçli ray üstünde hareket eden makinaların imalatını gerçekleştirdiklerini de aktaran Keleş, “Platformlu vinçli ray üstünde hareket eden makinalar ülkemizde üretilmediği için ithal ediliyordu. Ürettiğimiz bu makinalar sayesinde, ülkemizin söz konusu alanda dışa bağımlılığının önüne geçmiş olduk” diye konuştu.

“Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz”
Konya-Afyon yolu üzerinde bir arsa yatırımı yaptıklarını ve gelecekte tesislerini söz konusu bölgeye taşıyacaklarını kaydeden Mahmut Keleş, şunları söyledi: “Firma olarak makina yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızı da aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz. Tüm dünya teknolojilerini yakından takip eden ekibimiz ile her daim çağın gereksinimlerine ayak uyduran, talepleri karşılayan yeni projeler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Yakın geçmişte Avrupa menşeili ürünler ile yerli ürünler arasındaki uçurum olan farkı yaptığımız Ar-Ge çalışmaları ile kapatmayı başardık. Yaptığımız yeniliklerle ve kaliteli ürünlerimizle kullanıcıların akıllarında oluşan ‘Avrupalı ürün yerli üründen kalitelidir’ algısını yok etmeyi başarabildiğimize inanıyoruz ve bunun haklı gururunu yaşıyoruz.”