Kaynak teknolojileri için yenilikçi çözümler

Endüstri 4.0, üretim proseslerini temelinden değiştirdi. Kaynak sistemlerini geleceğin ağ bağlantılı ve bilgisayar kontrollü fabrikalarına en iyi şekilde entegre edebilmek için yeni işlevlere ve özelliklere ihtiyaç duyuluyor.

A+ A-

Fronius

Endüstri 4.0, üretim proseslerini temelinden başlayarak; daha şeffaf, daha hızlı ve daha güvenli hale getiriyor. Bu sayede, küçük seri üretimler de ekonomik hale geliyor ve aynı yüksek kalitede üretim yapılabilabiliyor. Endüstri 4.0, kapsamlı bir dijitalleşme ve güçlü bir bağlantı kurmayı kapsıyor. Bu devrim; insanlar, bilgisayarlar, makinalar, üretim sistemleri, iş parçaları, hammaddeler ve imal edilen ürünlerin dünya çapında birbirleriyle bağlanması ve güçlü bir iletişim kurmasıdır. Her geçen gün daha da yüksek performanslı işlemciler, sensörler ve kontroller sayesinde, bu karmaşık sistemlerin güvenilir bir şekilde kullanılması mümkün hale geliyor. Tüm ürün ve proses verilerinin bu açıdan dijitalleştirilmiş olarak ve ilgili tüm istasyonlarda hazır halde bulunması gerekiyor. Çok çeşitli iş alanlarının merkezinde bulunan kaynak teknolojisi de bu kapsamda önemli bir role sahip. Bu nedenle, güç kaynağı üreticilerinin odakları da değişiyor: Başarının anahtarı yıllar boyunca elektriğin dönüştürülmesiyken, artık günümüzde kaynak prosesinin dijitalleştirilmesi bunun yerini aldı. Gelecekte ise; iletişim, eş zamanlı veri kontrolü, veri depolama, siber güvenlik ve akıllı insan-makina arayüzleri gelişimin itici kuvvetlerini oluşturacak. Parametre optimizasyonu veya sarf malzeme yönetimi gibi yazılım araçları daha baskın bir role bürünecek. Buna karşın, donanım biraz daha arka planda kalıyor. Tabii ki, hatasız çalışması önceden olduğu gibi bir ön koşul.

Şirket stratejisinin vazgeçilmez bir unsuru
Fronius için dijital dönüşüm, şirket stratejisinin vazgeçilmez bir unsuru. 20 yıl öncesinde şirket, TransPuls Synergic (TPS) ile pazara ilk kez tam dijitalleşmiş bir güç kaynağı sundu ve birkaç yıl geçtikten sonra bir sonraki neslini geliştirmeye başladı. Güç kaynağı, 2013 yılından bu yana TPS/i, bir yüksek performanslı işlemci ve buna ek olarak yüksek hızda veri yolu barındırıyor. Bu şekilde kullanıcılar, çok daha fazla veriyi daha kısa sürede aktarabiliyor. Bu da, Endüstri 4.0 için en önemli koşullardan biri. Ayrıca güncel Fronius Perfect Welding tasarımları, ağ iletişiminin ve dijitalleşmenin yansımasıdır. Bu şekilde kullanıcılar; daha hızlı, daha esnek ve çok daha uygun maliyetli bir üretimden faydalanıyorlar.

Kaynak verilerinin analiz edilmesi ve proseslerin iyileştirilmesi
Kaynak teknolojisinde veri işleme ve analizi en ön sırada yer alır: Modern kaynak sistemleri, akım, voltaj veya tel sürme, kaynak hızı ve süresi, ark ve dinamik düzeltme veya iş numaraları hakkında bilgileri tespit eder. Bu veriler ışığında, prosesler iyileştirilir ve hataların meydana gelmesi engellenir. Buna ek olarak; kaynak sistemleri kolaylıkla ağ iletişimine sahip olur ve otomatik üretim ortamına entegre edilebilirler. Fronius, bu amaç doğrultusunda WeldCube dokümantasyon ve veri analiz sistemini geliştirdi. En önemli kaynak bilgilerini hazır hale getiren sistem, bunları kolayca anlaşılabilecek bir şekilde sunuyor. 2018 yılı ile beraber bu sistem, tesis sürümüyle, yani sadece yazılım çözümü olarak da temin edilebilecek.

Çok yönlü kullanım olanakları sunuyor
WeldCube'un kapsamlı işlevleri, çok yönlü kullanım olanakları sunuyor: Güç kaynağının gerçekleşen değerleri her bir dikişte, hem makinaya yönelik, hem de iş parçası düzleminde üst seviyede belgeleniyor. Bu uygulamalar, sürekli olarak denetlenebilir ve değerlendirilebilir. İş verileri gibi ayar değerleri aynı şekilde izlenebilir, denetlenebilir ve sistem tarafından güç kaynağının kullanım ömrü boyunca kaydedilebilir. Yeni Fronius kaynak sistemi platformu TPS/i ile birlikte buna ek olarak; işlerin merkezi olarak oluşturulması, düzenlenmesi ve karşılaştırılması da mümkün hale getirildi. Çeşitli değerler, farklı dosya biçimlerinde dışa aktarılabilir veya doğrudan yazdırılabilir. Akıllı istatistik ve filtre işlevleri sayesinde, tamamen kullanıcının özel ihtiyaçlarına uygun olarak kişiye özel analizler gerçekleştirilebilir. Ağ bağlantısı üzerinden WeldCube kurulumu ile 50 güç kaynağına kadar bağlantı kurulabilir ve sonuçlara bilgisayarlardan, taşınabilir tablet veya cep telefonlarından ulaşılabilir. Bu şekilde WeldCube, kaliteli bir üretimi destekler ve işleyişlerin sürdürülebilir bir şekilde iyileştirilmesini sağlar ve maliyetleri ölçülebilir hale getirir.

Kaynak dünyasına kolayca giriş yapın
Fronius, yüksek malzeme ve imalat giderlerine sahip kaynak eğitimini kolaylaştırmak için kullanıcılara kaynak dünyasını sanal ortamda tanıtan ‘Virtual Welducation’ adı altında çözümler sunuyor. Kalbi, Virtual Welding simülasyon platformudur: Platform sayesinde, pahalı sarf malzemeler kullanılmadan ve yaralanma riskleri oluşmadan manuel ve robot destekli kaynak proseslerinin gerçeğe yakın bir şekilde uygulanması mümkün oluyor. Ekran ve platforma sahip bir bilgisayar terminalinde kullanıcı plastik bir iş parçasına göre pozisyon alır, tasarımı ve işlevi açısından orijinalinden farksız bir torç ile sanal bir kaynak dikişi gerçekleştirir ve bu işlemler ekranda grafiksel olarak gösterilir. Bir 3D gözlük sayesinde, gerçeğe yakın bir görüntü elde edilir. Opsiyonel olarak Virtual Welding, aynı zamanda entegre bir gözlüğe sahip kaynak kaskı ile de geliştirilebilir.

Kolay ve sezgisel kullanım
Dokunmatik ekran üzerinden kullanım kolay ve sezgiseldir. Alıştırmalar sırasında kaynak öğrencileri, sanal bir eğitmen olan ve önemli ipuçları ve yardımlar gösteren ‘Ghost’tan destek alırlar. Sonuçlar objektif bir şekilde puanlara göre değerlendirilir; bu şekilde şeffaflık sağlanır ve motivasyon artar. Ayrıca öğrenciler, kişisel bilgi birikimlerini ve imalatlarını dijital olarak kaydedebilir ve sistem içerisinde saklayabilirler. Bu şekilde, alıştırmalar kişiye özel olarak belirlenebilir ve katılımcıya özel bilgi seviyesine göre tespit edilebilir. Virtual Welding, günümüzde meslek okullarında, endüstriyel ve ticari eğitim fakültelerinde, teknik meslek yüksek okullarında veya kaynak enstitülerinde ve vakıflarında başarıyla kullanılıyor.
Sanal eğitimi desteklemek için Fronius, Virtual Welducation Basic App uygulamasını geliştirdi. Uygulama, akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden kaynak ile ilgili önemli bilgileri aktarıyor ve ürün bilgilerini interaktif olarak öğrenilebilir hale getiriyor. Program, Fronius tarafından sanal kaynak yapma için geliştirilmiş, ‘MagicFolder’ diye adlandırılan artırılmış gerçeklik uygulamasıyla, bir oyun ve bilgi yarışması üzerinden konunun eğlenceli bir şekilde öğrenilmesini hedefliyor. Kullanımı çok kolay olan MagicFolder, yeni Virtual Welding broşürü ile birlikte çalışıyor: Her sayfada resim şeklinde işaretler bulunuyor. Ek bilgilere ulaşabilmek için okuyucu, akıllı telefonunun veya tabletinin kamerasını bu işarete tutarak, uygulama üzerinden Virtual Welding ile ilgili videolara, kaynak prosesinin 3D simülasyonlarına veya sanal kaynak eğitiminin avantajlarına yönelik açıklamalarına ulaşabiliyor. Bilgi yarışması uygulamasının yardımıyla kullanıcı, eğlenceli bir şekilde kaynak hakkında temel bilgi birikimine ulaşabiliyor. Puanlama sistemi ve farklı seviyeler motivasyonu artırıyor. Virtual Welducation Basic App, Android ve iOS için ücretsiz olarak sunuluyor.

Uygulama ile çözüme bir adım
Fronius WeldConnect uygulaması, ilgili uygulama için uygun parametreleri eşleştirerek manuel kaynak yapımında kullanıcıları destekler. Bu kapsamda kullanıcılar; kaynak prosesi, malzeme kalınlığı, kaynak hızı, dikiş geometrisi, ana malzeme, ilave malzeme ve koruyucu gaz ile birlikte kullanılan güç kaynağını belirtirler. Verilerin girilmesi ya elle, ya da malzeme üzerindeki QR kodunun akıllı telefon ile taranmasıyla gerçekleştirilebilir. Bu şekilde WeldConnect, hızlı ve hassas bir şekilde erime gücünü ve ısı girişini hesaplar ve uygun kaynak çözümü için bir öneri oluşturur. Bu şekilde, güç kaynağına veya doğru parametrelere erişim artık uzun sürmez. Sonuçlar kaydedilir, kablosuz bir şekilde iş olarak TPS'i güç kaynağına aktarılır veya e-posta olarak iş arkadaşları veya dostlarla paylaşılır. Kullanıcılar, kolay kullanım, rehberli işleyiş ve bu şekilde uygun kaynak çözümlerinin hızlı yapılandırması gibi avantajlardan faydalanırlar. WeldConnect aynı şekilde, Almanca ve İngilizce dillerinde Android ve iOS cihazlarında ücretsiz olarak sunuluyor.