Kaydöksan, üretim kapasitesini artıracak

Demir döküm grubuna ait iki malzeme olan Pik ve Sfero dökümü gerçekleştiren Kaydöksan, 130 çalışanı ile 33 bin metrekaresi açık, 11 bin metrekaresi kapalı alandaki tesislerinde faaliyetlerini sürdürüyor.

A+ A-

Ağır sanayilerin olmazsa olmazlarından olan döküm sektöründe hizmet veren Kaydöksan, demir döküm grubuna ait iki malzeme olan Pik ve Sfero dökümü gerçekleştiriyor. 130 çalışanı ile 33 bin metrekaresi açık, 11 bin metrekaresi kapalı alandaki tesislerinde üretim gerçekleştiren firmanın öncelikli hedefi üretim kapasitesini artırmak.
Kaydöksan Genel Müdürü Yusuf Kenan Bulut, üretimlerinin yüzde 25'inin otomotiv, yüzde 40'nın üzerindeki kısmının ise tarım sektörüne yönelik olduğunu aktardı. Bulut, şöyle konuştu: “Kendi şirketimiz olan Silver A.Ş.'nin ‘ısı parçası’ diye adlandırılan kendi parçasıyla döküm tencere üretimimiz de, yaklaşık yüzde 7 ilâ 9 arasında. Geri kalan dilimde de çeşitli makina parçaları üretiyoruz. Otomotiv sektöründe emniyet parçası ağırlıklı üretimimiz var. Üretim kapasitemiz yıllık 6 bin ton net döküm parçadan oluşuyor.”

“Acilen yeni teknolojilere geçilmeli”
Türkiye’de teknolojik yatırımların artması ve geleneksel döküm yöntemlerinin tıkandığı yerlerde yeni teknolojilere acilen geçilmesi gerektiğini ifade eden Bulut, kendi bünyelerinde Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını söyledi. Bulut, “Ar-Ge çalışmalarımızı malzeme grubu üzerinde yapıyoruz. Sektörde yeni ihtiyaçların doğurduğu malzeme türleri var. Yine malzeme grupları ile ilintili, fakat teknik ve mekanik özelikleri biraz daha farklı malzemeleri Kaydöksan'da döküp, sanayinin hizmetine sunmaya çalışıyoruz. Bunlar üzerinde de çeşitli çalışmalarımız var. Bu konuda müşteri taleplerimizi dikkate alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.
30'a yakın müşteri ile çalıştıklarını ve yaklaşık 20 müşterinin sürekli sipariş verdiğini belirten Bulut, müşteri odaklı oldukları için yeni ürünlerinin de müşteri talepleri doğrultusunda hayata geçtiğini belirtti. Bulut, şunları aktardı: “Müşteri talebini yerine getirebiliyoruz. Her sene yeni modeller devreye giriyor ve model sayımızı artırıyoruz. Şu anda bin 100 çeşit ürünümüz var. Silver grubumuzun tencerelerinde de sürekli yenilenen ürün yelpazesine sahibiz.”
İç pazarda mevcut müşterileri ile yürüttükleri işlerde kapasiteyi artırma ve yeni müşteriler kazanma hedefinde olduklarını ifade eden Yusuf Kenan Bulut, beyaz eşya sektörüne girmeyi de amaçladıklarının altını çizdi.

“Yeni ekipmanlara yatırım yapacağız”
130 çalışanları ile 33 bin metrekaresi açık, 11 bin metrekaresi kapalı alandaki tesislerinde üretim gerçekleştirdiklerini anlatan Bulut, öncelikli hedeflerin üretim kapasitelerini artırmak olduğunu dile getirdi. Söz konusu hedef doğrultusunda çalışmaları bulunduğunu söyleyen Bulut, “Yeni ekipman yatırımı yapmayı hedefliyoruz. Bunlar kolay yatırımlar değil. Dolayısıyla, proje kısımları tamamlandığı zaman yatırıma başlanacak. Yine orta vadede daha iyi ölçüm yapmak üzere üç boyutlu ölçüm yapabilen cihaz almayı düşünüyoruz” dedi.
Almanya ve Hollanda olmak üzere iki ülkeye ihracat yaptıklarının bilgisini paylaşan Bulut, ihracatın üretimlerindeki payının yüzde 7 civarında olduğunu söyledi. Yurtdışında görüşmelerin devam ettiği yeni firmaların olduğunu belirten Bulut, konuşmalarına şöyle devam etti: “Yurtiçinde iş yaptığımız firmaların çoğu yurtdışına ürün gönderiyor. Ham döküm üretimi gerçekleştirip müşterilerimize gönderiyoruz; onlar da, söz konusu ürünlerin talaşlı imalatını ve montajını gerçekleştirdikten sonra parçayı yurtdışına gönderiyorlar. Bu sayede dolaylı bir şekilde ihracat gerçekleştiriyoruz.”