Kayabaş: “Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veriyoruz”

Ar-Ge çalışmalarını aralıksız sürdüren Günmak Makina; üretim için kapasite artışı sağlayan, üretim maliyetlerini düşüren ve kaliteyi artıran makinaların imalatını yaparak Türkiye ekonomisine destek vermeyi hedefliyor.

A+ A-

GAZİANTEP/DÜNYA

Yeni pazar arayışlarını sürdüren Günmak Makina, bilgisayar ve internet teknolojilerini yakından takip ederek, Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.
Ar-Ge, Ür-Ge ve inovasyonun firmalarının önceliklerinden olduğunu söyleyen Günmak Makina Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Kayabaş, "Günümüzde gelişen bilgisayar ve internet teknolojileri de bu sürece yeni bir ivme kazandırdı. Bu teknolojiler sayesinde; bilgi, mal, hizmet üretim ve dolaşımı küresel ölçeklerde gerçekleşiyor. Biz de Günmak olarak bu gelişimleri yakından takip edebilmek için Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına aralıksız devam ediyoruz. Üniversitelerden yardım alarak, teorik ve pratiği birleştirerek söz konusu sürece katkı sağlıyoruz. Sürekli olarak, üretim sürecimizi teknolojik robotik sistemler ile uygun hale getirmenin arayışları ve çalışmaları içerisindeyiz” dedi.

“Çok geniş bir ürün yelpazemiz var”
Anahtar teslim çözümler sunduklarını ve ürün yelpazelerinin çok geniş olduğunu söyleyen Kayabaş, “Son dönemlerde mevcut makinalarımıza ek olarak bulgur-arpa kesme makinasını geliştirdik. Lazer kesim makinasının ihtiyacı olan kesim esnasında kullanılan azot gazının üretim ünitesini faaliyete geçirdik. Makarna ve irmik üreticilerine yönelik yüksek kapasiteli ve verimli bir makina da geliştirdik. Bunların yanı sıra; bulgur işleme makinaları, mercimek işleme makinaları, bakliyat ve hububat makinaları, kinoa makinaları, bakliyatın değişik türleri için kabuk soyucu makinalar ürün gamımızda bulunuyor” diye konuştu.
Yurtdışı pazarlarına ulaşmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ve yeni pazar arayışlarını sürdürdüklerini belirten Kayabaş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu konuda dış ticaret ekibimiz; fuarlar, iş gezileri, paneller, ikili iş görüşmeleri ve birebir firma ziyaretlerinde bulunarak yurtdışı pazarımızı genişletiyor. Mısır ve Suudi Arabistan'dan sonra Amerika ve Kanada için makina ve tesisler ürettik. Afrika, Ukrayna, Kazakistan, Cezayir, Fas ve Tunus gibi ülkelere de makina satışı ve kurulumları gerçekleştirdik.”

“2017’de yurtdışına ağırlık verdik”
2017 yılında yurtdışına ağırlık verdiklerini ve yüzde 65 yurtdışı, yüzde 35 ise yurtiçi piyasasına çalıştıklarını dile getiren Sıddık Kayabaş, “Ancak, imzalanan projelerden dolayı 2018'de ağırlıklı olarak yurtiçi piyasasına çalışacağız. Üretim hızını artırmak, kaliteli ve hatasız imalat için üretim hattında kesme, eğme ve boru bükme makinaları yatırımı ihtiyaçlarını belirledik. 2019 yılındaki hedefimiz ise; üretim için kapasite artışı sağlayan, üretim maliyetlerini düşüren, kaliteyi artıran makinaların üretimini yaparak, istihdama katkı sağlamak ve ülke ekonomisine destek vermek” dedi.
Türkiye’deki en yüksek helezon üretim kapasitesine sahip olan şirket olduklarını kaydeden Kayabaş, 2017 yılında helezon fabrikalarındaki üretimin yaklaşık yüzde 50’sini yurtdışına pazarladıklarını ifade etti. Kayabaş, şöyle devam etti: “Helezon fabrikamızın üretim kapasitesini artırmak için daha büyük çapta ve kalınlıkta üretim yapacak makinaların imalatını gerçekleştirdik. Helezonda üretimini yıllık 550 bin metreye çıkararak ciddi bir oranda kapasite artışı sağladık. Özel dizayn helezon imalatında oldukça iddialıyız. Dünyanın birçok yerine değişik hammaddelerden üretilmiş farklı ebatlarda helezon ihracatı yapıyoruz. Bakliyat tesislerine, un tesislerine, bulgur fabrikalarına, plastik sektörüne, çimento ve beton santrallerine, balık yağı üretim tesislerine ‘U tipi' ve 'tüp' helezon imalatı yapıyoruz.”

“Fuarlara katılmaya özen gösteriyoruz”
Yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen fuarlara katılmaya özen gösterdiklerini anlatan Sıddık Kayabaş, "29 Mart-1 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da Tüyap'ta düzenlenen World Milltech'e katıldık. Söz konusu fuarı çok verimli bir şekilde geçirdik. Kaliteli, ilgili ve sektörü bilen kişilerin katıldığı etkinlikte birçok sözleşme imzaladık” diyerek sözlerini noktaladı.