Kastaş, Türkiye’yi ISO ve ESA’da temsil ediyor

Sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan Kastaş, Avrupa Sızdırmazlık Teknolojileri Birliği Yönetim Kurulu’nda ve Uluslararası Standartlar Organizasyonu Akışkan Gücü Ayna Komitesi’nde Türkiye’yi temsil ediyor.

A+ A-

Kastaş, Avrupa Sızdırmazlık Teknolojileri Birliği (ESA-European Sealing Association) Yönetim Kurulu’nda ve ISO (Uluslararası Standartlar Organizasyonu) Akışkan Gücü Ayna Komitesi’nde Türkiye’yi temsil ediyor.
Sızdırmazlık sektörünün neredeyse tamamının temsil edildiği ESA, sektörle ilgili tüm kararları alan ve bütçesini yöneten bir yapıya sahip. 1992’de kurulan birliğin Genel Kurulu yılda bir kez, Teknik Komiteler ise yılda en az iki kez toplanıyor. Almanya’nın Neu-Ulm kentinde kurulan ESA, Avrupa’daki sızdırmazlık elemanları üreticilerinin yaklaşık yüzde 80’ini temsil ediyor. 52 üyesi bulunan birliğe 2012 yılında üye olan Kastaş, 2015’ten beri ESA’nın Yönetim Kurulu’nda yer alıyor.
Kastaş Ar-Ge Müdürü Ozan Devlen, 15-17 Mayıs 2018 tarihleri arasında İtalya’da düzenlenen 2018 ESA Genel Kurulu’nda oybirliğiyle yeniden Avrupa Sızdırmazlık Birliği Yönetim Kurulu Üyesi seçildi.

Atılgan: “Çok büyük bir önem taşıyor”
Kastaş’ın ESA ve İSO gibi uluslararası kuruluşlardaki üyeliğinin önemine dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan, şirketin söz konusu üyeliklerinin sadece Türkiye’nin temsili anlamına gelmediğini, sektörle ilgili standartlarda söz sahibi olmalarının Türk sanayisine katkı sağladığını ifade etti.Sızdırmazlık teknolojilerinin çok geniş bir alana hitap ettiğini hatırlatan Atılgan, “ESA; sektörde faaliyet gösteren şirketleri ve karar alıcıları teknik olarak desteklemeyi, iyileştirme çalışmalarını yapmayı, birbirine rakip olan şirketlerin birlikte çalışmalarını sağlayarak, sızdırmazlık teknolojileri sektörünü geliştirmeyi hedefliyor” diye konuştu.
Türkiye’de sektörün en büyük üreticisi olan Kastaş’ın 2012 yılında birliğe üye olduğunu kaydeden Atılgan, şöyle konuştu: “2015 yılından beri yönetimde yer alıyoruz. Sadece şirketimizi değil, aynı zamanda ülkemiz sızdırmazlık sektörünü de bu uluslararası platformda temsil ediyoruz. Bu sayede, teknik projelerde bilgi alışverişinin yanı sıra, yeni test yöntemleri geliştirme ve onaylamada da birlikte çalışmak adına önemli bir fırsat elde ediyoruz. Gelecek yıllarda ise, ESA’nın yıllık Genel Kurulu’ndan birini Türkiye’de gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.”

“İSO, tüm süreci yönetiyor”
ISO bünyesinde yer alan Teknik Komiteler’in (ISO TC) ise, tüm uluslararası standartların yazılması, oylanması ve yenilenmesi sürecini yönettiğini anlatan Haydar Atılgan, “Kastaş; ISO bünyesinde 293 adet Teknik ve Alt Komite’den, Akışkan Gücü Sistemleri Ayna Teknik Komitesi’nde Türk Standartları Enstitüsü’nü temsilen görev yapıyor. ISO’ya üye 200’e yakın devlet ise, kendi sınırları içinde temsil yetkisine sahip kuruluşlar nezdinde ISO Ayna Komiteleri kuruyor. Bu konuda ülkemizde resmi yetkili kurum olan Türk Standartları Enstitüsü (TSE) bünyesinde 2012 yılında kurulan Akışkan Gücü Sistemleri Ayna Teknik Komitesi, ISO bünyesinde yapılan çalışmaların yerel muhâtabı olarak görev yapıyor” dedi.