Kastaş, ‘Ar-Ge Merkezi’ unvanını aldı

Her yıl cirosunun yüzde 3’ünü Ar-Ge’ye ayıran Kastaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından; Ar-Ge biriminin uygun nitelik, yetenek ve kriterler çerçevesindeki çalışmaları nedeniyle ‘Ar-Ge Merkezi’ unvanını aldı.

A+ A-

Kastaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından; Ar-Ge biriminin ilgili yönetmelik gereğince uygun nitelik, yetenek ve kriterler çerçevesindeki çalışmaları nedeniyle ‘Ar-Ge Merkezi’ unvanı alarak sektöründe bir ilke imza attı. Her yıl cirosunun yüzde 3’ünü Ar-Ge faaliyetlerine ayıran şirket; malzeme geliştirme, ürün geliştirme, sistem geliştirme ve test süreçlerini bütüncül olarak planlayıp uyguluyor.

Atılgan: “Ar-Ge’ye ciddi bir pay ayırıyoruz”


Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kastaş Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan, Ar-Ge’ye ayırdıkları bütçenin Türkiye ortalamasının üç katı olduğunu vurguladı. Atılgan, “Müşterilerimizin bugünkü taleplerine uygun çözümler geliştirirken, yarının ihtiyaçları için de bugünden çalışıyoruz” dedi.
Akışkan gücü sızdırmazlığı test ve geliştirme projelerinin uygulamaya alınmasıyla, küresel ölçekteki rakipleri ile aynı seviyeye ulaştıklarının altını çizen Atılgan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu gelişme; pazar ihtiyaçlarının dinamik olarak değiştiği ve her geçen gün özel malzeme, tasarım ya da sistem geliştirme ihtiyacı doğurduğu bir ortamda, sürdürülebilir büyümenin kaliteli ürün ve yenilikçi üretim sistemleri ile mümkün olduğu bilinciyle oluşturduğumuz uzun vadeli Ar‐Ge ve tasarım stratejilerimizin ödülüdür. Aynı zamanda, gelecek Ar-Ge projelerimiz için de önemli bir motivasyon kaynağımızdır.”

“Uzman bir ekibe sahibiz”
Kastaş markasını taşıyan her ürünün, müşterileri tarafından herhangi bir teste ya da Ar-Ge çalışmasına tâbi tutulmadan doğrudan makinalarda kullanıldığını hatırlatan Atılgan, bu durumun sorumluluklarını artırdığını dile getirdi. Kastaş’ın Ar-Ge yatırımlarının uluslararası alanda rekabet gücünü artırdığına ve tercih edilen iş ortağı olma konumunu güçlendirdiğine dikkat çeken Atılgan, “Ar-Ge birimimiz, konusunda uzman genç ve dinamik bir ekipten oluşuyor. Yenilikçi ürünler, malzemeler, araştırmalar ve testlerle ilgili yoğun çalışmalar yapan bu ekip; aynı zamanda müşteri beklentileri, sektör ve teknolojik gelişmelere bağlı potansiyel yatırımlar için yeni projeler üretiyor” diye konuştu.

Devlen: “Tüm imkânlara sahibiz”
Kastaş Ar-Ge ve Uygulama Müdürü Ozan Devlen ise, “2015’te kurulan Ar-Ge Test Merkezi, Kastaş’ın Menemen Plastik İhtisas OSB’de 40 bin metrekarelik alana kurulu yeni tesislerinde çok daha iyi şartlarda çalışmalarına hız verdi. Uuluslararası standartlarda hidrolik ve pnömatik sızdırmazlık elemanları testleri için tüm imkânlara ve yüksek teknoloji cihazlara sahibiz” dedi.
Akışkan gücü teknolojisinde öngörülmesi ya da simüle edilmesi zor olan birçok faktörün bulunduğunu ifade eden Devlen, şunları aktardı: “Bu nedenle test cihazları ve saha testleri, ürünleri gerçek parametrelerle test etmenin en etkin iki yöntemidir. Sızdırmazlık elemanlarının hidrolik ve pnömatik uygulamalarda çok kritik bir rolü var. O nedenle, ürünlerin belirlenen çalışma şartlarında sorunsuz ve güvenle çalıştığından emin olmamız gerekiyor. Müşterilerimize sunduğumuz tüm ürünleri; hem müşteri beklentilerini, hem de sağlık, çevre ve güvenlik standartlarını karşıladığından emin olmak için uzun ve detaylı bir test sürecinden geçiriyoruz. Ar-Ge çalışmaları, kendi bünyemizdeki çalışmalara ilave olarak TÜBİTAK TEYDEP projeleri ile de zaman zaman destekleniyor.”