Karavelioğlu: “Yılın ilk yarısında 8,8 milyar dolarlık ihracat yaptık”

2019’un ilk yarısında yüzde 4,9’luk artışla 8,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren makina sektörü, miktar bazında ise ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,7 oranında artırarak 1,6 milyon tona yükseltti.

A+ A-

Türkiye'nin makina ihracatı yılın ilk yarısında yüzde 4,9 artarak 8,8 milyar dolara yükseldi. İhraç edilen makina miktarı ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,7 artarak 1,6 milyon tona ulaştı.
Uluslararası ticaretin kapsamını genişletecek gelişmelerle yılın ikinci yarısından daha umutlu olduklarını belirten Makina İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, şöyle konuştu: “En büyük ihracat pazarımız Almanya'daki sanayi üretimi düşüşünden olumsuz etkileniyoruz. Bu süreçte farklı pazarlara yönelmeye çalışıyoruz. G-20 Zirvesi'nde uluslararası ticaret savaşlarını bitirmeye yönelik atılan adımları ise olumlu değerlendiriyoruz. İleri teknolojiye yaptığımız yatırımlarla tüm dünyaya makina satacak güce ulaştığımızı, dünya ticaretine darbe vurmuş bütün olumsuzluklara rağmen sağladığımız önemli artışlarla gösteriyoruz. İhracatımızda sağladığımız değer artışını, miktar artışında yakaladığımız yüzde 15 seviyesinin üzerine çekmek için çalışıyoruz.”

“Ümit veren gelişmeler yaşandı”
Haziran ayında hem yurt içinde, hem de yurt dışında imalatçılara ümit veren gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Karavelioğlu, makina sektörünün ihracat pazarlarında kurduğu ticari ilişkiler hakkında şu bilgileri verdi: “Yılın ilk yarısında ABD'ye makina ihracatımız yüzde 13,9 arttı. Artış oranımız Fransa ve İspanya'da yüzde 20'leri aştı. Bunlar tesadüfen yakalanmış başarılar değil; Türk makina sektörünün kaliteye ve markalaşmaya yaptığı yatırımların bir sonucudur. Geçtiğimiz günlerde, ITMA Fuarı dolayısıyla Barcelona'da bir araya geldiğimiz İspanyol sanayicilerden yılın ikinci yarısında daha fazla sipariş vereceklerinin sözünü aldık."

“Rusya’ya 224 milyon dolarlık ihracat yaptık”
Yılın ilk altı ayında Rusya'ya yapılan toplam makina ihracatının 224 milyon dolar olduğunu ifade eden Kutlu Karavelioğlu, “Rus pazarında yılın ilk yarısında yüzde 11,8 düzeyinde gerçekleşen makina ihracatı artışını, bu ülkede yapacağımız yoğun temas ve tanıtım faaliyetleriyle yıl sonuna kadar yüzde 20 seviyesine çıkarabileceğimize inanıyoruz. ‘Türkiye’nin Makinacıları’ markasıyla bu konuda yapacağımız çalışmalar hakkında, Türk kamuoyunu önümüzdeki günlerde daha yakından bilgilendireceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.