Karavelioğlu: “Yılın ilk dört ayında 5,8 milyar dolarlık ihracat yaptık”

Makina sektörü ihracat gelirini 2019’un ilk dört ayında 5,8 milyar dolara yükseltti. Sektörün en büyük ihracat pazarı Almanya’nın sanayiindeki durgunluk ise, ülkeye yapılan makina ihracatının yüzde 8,8 gerilemesine neden oldu.

A+ A-

Makina sektörü, yılın ilk dört aylık döneminde ihracat miktarını yüzde 18,1 oranında artırdı. Türk makina sektörünün en büyük ihracat pazarı Almanya’nın sanayiindeki durgunluk ise, söz konusu ülkeye yapılan makina ihracatının yüzde 8,8 gerilemesine neden oldu. Sektör yılın ilk dört aylık döneminde, bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 6,5’lik artışla ihracatını 5,8 milyar dolara yükseltti.

“Yerli makina Türkiye ekonomisinin ilacıdır”
Makina sektöründe ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 78,8'e ulaştığını vurgulayan Makina İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, şunları ifade etti: “Yerli makina Türkiye ekonomisinin ilacıdır. Bu ilacın etkisini artırmak için ivedilikle atılması gereken adım, makina sektörünü yeniden stratejik sektörler arasında konumlamaktır. Bu kapsamda, yerli sanayiciyi yerli makina kullanmaya teşvik etmek ve başta makina olmak üzere tüm yüksek teknolojili mal ve ürünlerin ihracatını destekleyici politikalar uygulamak öncelik olmalıdır. Dış ticaret açığını kapamak hepimizin milli sorumluluğudur.”

“İhracatta birim fiyat yüzde 10 düştü”
İmalat sanayiinde devam eden sorunların yabancı müşterilerin pazarlık gücünü artırdığına ve firmaların mali durumunun ürünlerin fiyatlarına etki ettiğine de dikkat çeken Karavelioğlu, “Yurt içindeki pazarın daralması, firmalar arası rekabeti yurt dışına da taşıdı ve bu durum, yılın ilk bölümünde makinalarımızın değerinin altında satılmasına neden oldu. İhracattaki birim fiyatların geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10 düşüş gösterdiğini görüyoruz. Bu sorunun Yeni Ekonomi Programı kapsamında alınacak yapısal ekonomik önlemlerle düzelmesini ve fiyatların hak ettiğimiz noktada dengelenmesini bekliyoruz. Diğer yandan, yerli sanayicimizi de yine, yeniden yerli makina kullanmaya çağırıyoruz” dedi.

“En fazla ithal edilen ikinci ürün”
Ekonomik iyileşme ve büyümenin, ancak yerli sanayicinin ithal makinaya bağımlı olmaması ve üretimde yerli makina kullanılmasıyla mümkün olabileceğini vurgulayan Kutlu Karavelioğlu, şöyle konuştu: “Türkiye'nin enerjiden sonra en fazla ithal ettiği ikinci ürün olan makinaların ithalatı, her yıl 10 milyar dolar düzeyinde açık vermemize neden oluyor. İçten yanmalı motor, büro makinaları, pompa ve kompresörler ile türbin ve turbojet ithalatının 2019'un ilk dört ayında yarattığı 1,4 milyar dolarlık dış ticaret açığı yılın kalan kısmında daha da artarsa, bu durumun ekonomimiz üzerindeki yükü büyük olacak."