Karavelioğlu: “Son 15 yılda makina ihracatını en çok artıran ülkeyiz”

Türkiye’nin makina imalatında uzmanlaşmış bir ülke olduğunu ifade eden Kutlu Karavelioğlu, sanayicilerin üretim konusundaki çözüm ortaklarını Türkiye’den seçtikleri takdirde bağımlılıktan kurtulacaklarının da altını çizdi.

A+ A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Makina İhracatçıları Birliği’nin (MAİB) Yönetim Kurulu Toplantısı’na sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette, ‘Yerli Makina Teçhizat Destek Programı’ değerlendirildi.
Makina İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, sanayicilere 1 milyon liralık yerli makina teçhizat alımında 300 bin lira finansman desteği sağlanmasına yönelik programın, Türk sanayicisine Türk makinası kullandırmak açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. Karavelioğlu, şunları ifade etti: “Türk sanayicisinin Türk makinası kullanmasını arzu etmemiz ve bunun teşvik edilmesinden memnuniyet duymamız basit bir milliyetçilik olarak açıklanamaz. Biz dünyanın makinasını üretiyoruz. Son 15 yılda makina ihracatını 9 katına çıkararak en çok artıran ülkeyiz.”

"Sanayicilerimiz Türk makinalarına güvenmeli"
Türk makinacılarının yurtdışına her gün 40 milyon doların üzerinde makina satışı yaptıklarını dile getiren Karavelioğlu, “ABD’li firmalar bu makinalar için bize kilogram başına 14-15 dolar ödüyorlar. Biz aynı makinaları Türkiye’de TL üzerinden son derece avantajlı fiyatlara satıyoruz. Dünya sanayicisi Türkiye’nin makinacılarını tercih ediyorsa; ülkemiz sanayicisinin de ülkesine, Türkiye’de üretilen makinanın kalitesine güvenmesi gerekiyor. Bu anlamda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın başlattığı programı son derece değerli ve önemli buluyoruz” diye konuştu.

“Sanayimiz yeniden yapılanmalı”
Türkiye sanayisinin verimlilik odaklı yeniden yapılanmaya ve kaynak isrâfından kurtulmaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Kutlu Karavelioğlu, şöyle konuştu: “Bankacılık sektörü 2001 krizi sonrası dönemde bunu başardı; biz de bu süreci fırsata çevirebiliriz. Kaynak maliyetlerinin arttığı ve finansmana erişimin zorlaştığı bir süreçte, petrol ürünlerinden sonra en çok ithal ettiğimiz ikinci kalemin makina olması hak ettiğimiz bir durum değil. Türkiye sanayisi artık yeni bir döneme kapı açmalı ve dövizle borçlanarak makina ithal etme anlayışı tamamen bitmeli diye düşünüyoruz.”
Sanayicilerin yeni veya tevsi yatırımlarında yerli makina kullanımını teşvik eden her türlü açılımı da sonuna kadar desteklediklerini ifade eden Karavelioğlu, şöyle konuştu: “Kamu kesimi yeni alımlarda Türk makinasını mecburi hale getirerek üzerine düşeni yaptı. Simdi sıra mal ve hizmet üretenlerde.”

“Makina imalatında uzmanlaşmış bir ülkeyiz”
Türkiye’nin makina imalatında uzmanlaşmış, teknik ve mühendislik bilgisi kuvvetli bir ülke olduğunu da sözlerine ekleyen Karavelioğlu, “Sanayicilerimiz makina, yani üretim konusundaki çözüm ortaklarını ülkemizden seçerlerse yabancıya bağımlılıktan kurtulurlar. Teknolojileri de emin ellerde, hatta kendi bünyelerinde gelişir” şeklinde konuştu.
KOSGEB’in kredi faiz desteğinin, yüksek teknolojiye erişilebilir fiyatla ulaşma noktasında önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Karavelioğlu, konuşmasını şu şekilde noktaladı: “Teminat sorunu yaşayan KOBİ’ler başta olmak üzere sanayicimiz bu tip destekleri sonuna kadar kullansın, Türkiye teknolojiyi ithal eden değil, üretip ihraç eden bir ülke olsun istiyoruz.”