Karavelioğlu: “Makina ihracatı ocak ayında 1,3 milyar doları geçti”

Türkiye'nin makina ihracatının 2019 yılının ilk ayında 1,3 milyar doları geçtiğini ifade eden Kutlu Karavelioğlu, sektörün söz konusu dönemde ihracatını 2018’in aynı ayına göre yüzde 12 artırdığına dikkat çekti.

A+ A-

Geçen yıl gerçekleştirdiği 17,1 milyar dolarlık ihracatla, ithalatı karşılama oranını yüzde 64 seviyesine yükselten makina sektörü, ocak ayında 1,3 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirdi.
Sektörün gelişmiş ülkelerdeki marka gücünü yükselten çalışmalar yaparken, ihracatçıların yeni pazarlara erişimini artırmayı da hedeflediklerini belirten Makina İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Türk makina sanayii, ileri teknolojiye uygun üretim altyapısıyla gelişmiş ülke pazarlarında talep gören canlı bir sektör. Ocak ayında da faaliyetlerimiz hız kesmeden devam ederken; Almanya, ABD, İngiltere, İtalya ve Fransa en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz pazarlar oldu. Bununla beraber, ihracat artış hızımızın Cezayir, Polonya ve Fas gibi ülkelerde yüzde 20'leri geçtiğini görüyoruz. Sanayinin tüm alt dallarında müşterilerimizin makina ihtiyacına yanıt verirken; Türk makina sektörünün pazar çeşitliliğini de artırmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

“Tanıtım çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz”
Makina İhracatçıları Birliği’nin uluslararası tanıtım çalışmaları kapsamında 5-8 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Leipzig şehrinde tamamlanan INTEC Fuarı’na katıldığını aktaran Karavelioğlu, şöyle devam etti: “Fuarla eş zamanlı olarak, 19 Türk firmasının iştirâkiyle düzenlenen ticaret heyeti kapsamında Türk ve Alman firmaları ikili görüşmeler yaparken; makinacılarımız da Almanya'daki kuruluşlarla temaslarını artırdılar. VEMAS, Fraunhofer Enstitüsü, IHK Chemnitz, tesis ve firma ziyaretleri ile ‘Türk-Saksonya İşbirliği Forumu’, etkinlik katılımları, ikili iş görüşmeleri, firma ve fuar ziyaretinin olduğu yoğun programlı bir heyet organizasyonu gerçekleştirdik.”
Türk ürünlerinin kalitesini anlatmanın, müşterilerin talep ve ihtiyaçlarına ilk ağızdan yanıt vermenin marka çalışmalarının önemli bir boyutunu oluşturduğunu aktaran Kutlu Karavelioğlu, “Katıldığımız organizasyonlarda geniş bir satın almacı grubuna sektörümüzün gücünü anlatıyoruz. INTEC Leipzig’te Türkiye ile beraber 31 ülke daha vardı. Tanıtım faaliyetlerimiz sektörümüzün yeni pazarlara açılması noktasında önemli bir fırsat oldu” dedi.

“Türk heyetine gösterilen ilgi bizi mutlu etti”
Fuar kapsamında düzenlenen ticaret heyetinin verimli geçmesinden ve Almanya'da işbirliği yaptıkları kuruluşların Türk heyetine olan destek ve ilgisinden büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Karavelioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Uluslararası rekabette daha güçlü olmak için, üretimdeki gücümüzü pazarlama alanında da göstermek mecburiyeti hissediyoruz. Haziran ayında Dusseldorf’ta bir heyet organizasyonu daha gerçekleştireceğiz. Almanya'daki muhataplarımızla yıl içinde Türkiye'de de bir araya gelmeyi sürdüreceğiz. Uluslararası tanıtım çalışmalarında hız kesmeden; Meksika, Hindistan, Rusya ve Çin’de de heyet organizasyonları yapacağız. Çalışmalarımızın sektörümüzün performansına yaptığı katkılardan memnunuz.”