Karavelioğlu: “GTS düzenlemesinden en az etkilenen sektör olacağız”

ABD’ye katma değeri yüksek makinalar ihraç ettiklerini dile getiren Kutlu Karavelioğlu, söz konusu durum nedeniyle ABD’nin Türkiye’yi GTS Programı'ndan çıkarma kararından en az etkilenecek faaliyet alanlarından biri olacaklarını aktardı.

A+ A-

Yeşim ARDIÇ/ANKARA

Şubat ayında ihracatı 1,4 milyar dolar olan Türk makina sektörünün, yılın ilk iki aylık dönemindeki ihracatı ise 2,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Daha önce Almanya’ya yapılan ihracatta yüzde 15 ile ilk sırayı alan sektör, ABD’ye yapılan ihracatta da aynı oranı yakalama başarısını gösterdi.
Türk makinalarının ABD’de kilogram başına 15 dolara alıcı bulduğunu bildiren Makina İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Makinalarımızın katma değeri yüksek olduğu için, ABD’nin Türkiye’yi GTS Programı'ndan (Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi) çıkarma kararından en az etkilenecek faaliyet alanlarından biri olacağız” dedi.
Sektörün iki aylık ihracat performansını da değerlendiren Karavelioğlu, en büyük ihracat pazarı olan Almanya’da sanayide yaşanan daralmanın makina ihracatına olan etkisini en aza indirmeye çalıştıklarını söyledi. ABD’nin Türkiye’den yaptığı toplam ithalat içinde makinanın payının, Almanya’da olduğu gibi yüzde 15’in üzerine çıktığını vurgulayan Karavelioğlu, gerek Ar-Ge yatırımlarının, gerekse yükselen teknoloji seviyesinin konjonktürel gelişmelere karşı sektörü koruduğunu bildirdi.

“İki aylık ihracatımız 2,7 milyar dolar oldu”
Yılın ilk iki ayında makina ihracatının, 2018’in aynı dönemine göre yüzde 8,1 artarak 2,7 milyar dolara çıktığını dile getiren Kutlu Karavelioğlu, şöyle konuştu: “İki aylık dönem sonunda ABD, İngiltere, Fransa ve İspanya'ya yapılan makina ihracatında yüzde 20'lerin üzerinde artışlar gerçekleşti.”
Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da sanayi üretiminin son dört aylık dönem boyunca sürekli gerilediğinin altını çizen Karavelioğlu, “Ülkenin sermaye ve tüketim malları üretimindeki azalma, Almanya'ya yaptığımız makina ihracatını da doğrudan etkiledi. Fakat Almanya bizim için sadece hedef bir pazar değil, dünya makina dış ticaretine açılan önemli kapılardan biri. Dünya ticareti hız kesse de büyümeye devam ettiği için, makina ihracatımız da hedeflerimiz doğrultusunda artmaya devam ediyor” diye konuştu.
Bir yandan uluslararası fuarlarda Türkiye’yi temsil ederken, diğer yandan uluslararası firma temsilcilerini de Türkiye’de ağırlamaya önem verdiklerini de dile getiren Karavelioğlu, 14-17 Mart tarihleri arasında düzenlenecek WIN Eurasia ile 20-23 Mart arasında gerçekleştirilecek IDMA fuarlarını söz konusu duruma örnek olarak gösterdi. Mart ayında İstanbul’da düzenlenecek iki fuarda, 23 ülkeden 75 firmanın ağırlanacağının altını çizen Karavelioğlu, WIN Eurasia’da ayrıca Almanya'dan ‘Özel Nitelikli Alım Heyeti’ organizasyonu da yapılacağını söyledi.