Karavelioğlu: “Almanya'daki durgunluktan etkilenmemiz kaçınılmaz”

Kutlu Karavelioğlu, makina ihracatının yarıdan fazlasının gerçekleştirildiği AB ülkelerindeki ekonomik belirsizliklerin ihracat üzerindeki olumsuz etkilerini telâfi etmek için yurt dışı temaslarını yoğunlaştırdıklarını ifade etti.

A+ A-

Mart ayında 1,6 milyar dolarlık ihracata imza atan makina sektörü, yılın ilk çeyreği sonunda toplam ihracatını 4,3 milyar dolara taşıdı. Sektör, Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı Almanya’nın sanayi üretiminde belirginleşen yavaşlamaya rağmen, yılın ilk çeyreğinde toplam ihracatını yüzde 4,4 artırdı.
Yurt dışına satılan makina miktarında sağlanan yüzde 17'lik artışın ihracat bedeline arzu edildiği oranda yansımadığına dikkat çeken Makina İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, şunları söyledi: “Dünya ticaretinin yönünü tayin edecek iki büyük belirsizliğin etkileri hızla derinleşiyor. ABD-Çin ve AB-Büyük Britanya arasında yürütülen ticaret savaşlarının sona erdirilmesi ve anlaşmalı Brexit konularındaki müzâkerelerin uzaması, dünya ekonomisinde beklentilerin üzerinde bir yavaşlamaya neden oluyor. Küresel ekonomiye dair büyüme tahmininin yüzde 2,6’ya kadar çekilmesi yatırım malları üzerindeki baskıyı artırdı. Yurt içinde sanayi üretimi, kapasite kullanım oranları ve güven endekslerinde yaşanan gerilemelerin yataya dönmekte olduğunu gözlemliyoruz. Seçim sürecinin tamamlanmasıyla ülke gündeminin yeniden ekonomiye döneceğine inanıyoruz.”

“Fiyatlarını düşürmek zorunda kalıyorlar”
Euronun dolar karşısında ciddi değer kaybının ve ana pazar Almanya’ya yapılan ihracatın yüzde 11 düşmesinin makina ihracatında hedeflenen artışı sınırladığına dikkat çeken Karavelioğlu, “Dünyadaki makina imalatçıları giderek daralan küresel pazarda, tekno-ekonomik kapasitelerini doldurabilmek için fiyat düşürmek zorunda kalıyorlar. Uluslararası rekabette güçlü aktörlerden biri haline gelen Türk makina imalatçıları da bu durumdan fazlasıyla etkileniyorlar” diye konuştu.
İhraç edilen makinalardaki tonaj artışının iş ve inşaat makinalarında yüzde 43, tarım makinalarında yüzde 38, motor ve jeneratörlerde yüzde 32 olduğunu; ancak toplam makina ihracat geliri artışının yüzde 4,4’de kaldığını vurgulayan Karavelioğlu, şöyle konuştu: “Yılın ilk çeyreğinde ihraç ettiğimiz makinaların tonajı yüzde 17 kadar artarak 750 bin tona ulaştı. Katma değeri yüksek ürünlerde rekabetçi fiyat yapmanın bazı kolaylıkları olmakla birlikte, ortalama kilogram fiyatın son beş çeyrekte kademeli olarak 6,3 dolardan 5,6 dolara kadar gerilemesinin bir önemli nedeni de iç pazardaki daralma oldu. Miktar etkisiyle de olsa ihracat artışını devam ettirmek, sektörümüzün faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için kısa vadede tek yol görünüyor. Bu dönemde bütün dikkatimiz, büyümekte olan pazarlardan daha fazla pay almakta olacak.”

“Almanya'daki çalışmalarımızı aksatmayacağız”
Gelişmiş ülkelerin hemen tamamında mevcut payını artırmayı başaran makina sektörünün, ana pazarı olan Almanya'daki durgunluktan etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Karavelioğlu, söz konusu ülkedeki çalışmaları aksatmayı kesinlikle düşünmediklerini anlattı. Karavelioğlu, “Geçtiğimiz hafta dünyanın en büyük endüstri fuarı olan Hannover Messe'de kapsamını genişlettiğimiz tanıtım çalışmalarımızı, Münih'te düzenlenecek olan Bauma 2019 Fuarı’nda sürdüreceğiz. Almanya fuarları tüm dünyadan makina kullanıcılarının yatırım kararlarını somutlaştırdıkları önemli platformlardır. Alman sanayiciler son iki çeyrekte azalan siparişleri nedeniyle makina teçhizat yatırımlarını kısmış olsalar da, potansiyelimizden en verimli şekilde yararlanan bu ülkenin medyasında imalatçılarımıza ilgi artarak devam etmektedir” dedi.
Hızla büyüyen ülkelerin alıcılarının iştahlarını koruduklarını ve daha önceki tüm küresel krizleri fırsata çevirmeyi beceren makina imalatçılarının söz konusu süreci de kazançla aşacağına inandığını kaydeden Kutlu Karavelioğlu, “Tanıtım faaliyetlerinin kurumsal algımız açısından önemine Hannover'de bir kez daha şahit olduk. Türk makina sektörünün gücünü anlatan bazı prodüksiyon çalışmaları hazırladığımız etkinlikte, dünya genelinden gelen 200 binin üzerinde ziyaretçiden yine büyük ilgi gördük” diyerek sözlerini noktaladı.