Kandan Özgür Gök: “Tüm dünyada 2021’e kadar 126 bin adet robot kurulacak”

Robotik teknolojilere olan ilgi tüm dünyada hızlı bir şekilde artıyor. Uzak Doğu, Almanya ve ABD’nin başı çektiği robot teknolojisi kullanımı, Türkiye’de de yükselişini sürdürüyor.

A+ A-

İnsanla işbirliğine dayalı kolaboratif robotları (cobot) ile 50’den fazla ülkede yüzde 58’lik pazar payıyla liderliğini sürdüren Universal Robots’un Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, dünyada ve Türkiye’de robot teknolojisi kullanımına dair değerlendirmeler yaparken, Türkiye pazarıyla ilgili istatistiki izlenimlerine de paylaştı.

“Gelecek kolaboratif robotta”
Tüm endüstri kollarında üretim sürecinde geleceğin kolaboratif robotta olduğunu ifade eden Gök, “Kolaboratif robotların uygulama alanı birbirinden farklı sektörlerde olacak. Örneğin; servis robotları hayatımıza daha sık girecek. İnsanla işbirliğine dayalı cobot’larımızla ürün ya da sektörden bağımsız olarak değişimlere hızlı bir şekilde cevap verebiliyoruz. Uluslararası Robot Federasyonu’ndan (IFR) aldığımız bilgilere göre, Türkiye’deki robot kullanım yoğunluğuna baktığımızda; imalat sektöründe 10 bin işçiye 23 robot, otomotiv sektöründe 10 bin işçiye 154 robot, diğer sektörlerde ise 10 bin işçiye 15 robot düşüyor. Bu oranların daha da artacağını öngörüyoruz” dedi.

“Türkiye’deki cobot kullanımı üretimde verimi artıracak”
Konvansiyonel robotlarla cobot’lar arasındaki farka dikkat çeken Gök, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Geleneksel diye tâbir ettiğimiz konvansiyonel robotlar tek bir amaç için tasarlanıyor, planlanıyor, kuruluyor ve başlatılıyor. Çok yönlülüğü sayesinde düşük maliyete sahip cobot’lar ise; hafiftirler, az yer kaplarlar ve yerleşim düzeninde değişiklik yapmadan uygulamalar arasında hızlı ve kolay şekilde yer değiştirebilirler. Farklı görevler için uygun programlama kullanılarak, üretim tesisi için tek bir cobot ile birden fazla manuel görevi otomasyona geçirme esnekliği sağlarlar. Özellikle üretim sürecinin esnek bir yapıda olduğu, gün geçtikçe büyüyen bir pazara sahip, insan emeğine dayalı üretimin fazla olduğu, çok sayıda KOBİ’nin yer aldığı Türkiye’de, cobot kullanımı daha da verimli hale geliyor.”“Satışlar 2025’e kadar 12 milyar dolara ulaşacak”
Metal, makina, otomotiv, gıda ve tarım, mobilya, ilaç ve kimya, plastik ve polimer vb. birçok sektöre cobot’larla inovatif çözümler sağladıklarının altını çizen Gök, 2008 yılından günümüze kadar 24 bini aşkın cobot satışı yaptıklarını aktardı. Gök, sözlerini şöyle noktaladı: ‘‘Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin izlenimlerine göre, tüm sektörde 2021 itibariyle 126 bin adet robot kurulacağı, 2025’e kadar da cobot satışlarının toplamda 12 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.”