Kanca, eğitime desteğini aralıksız bir şekilde sürdürüyor

Koç ve İTÜ Üniversitesi'nden öğrencileri fabrikasında ağırlayan Kanca, kurucusu olduğu KTÜ Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulu'ndan 30 öğrenci ve öğretim elemanını da üretim tesislerinde misafir etti.

A+ A-

Dövme ve el aletleri sektörünün önde gelen firmalarından Kanca, teknik gezilerle eğitime desteğini bu yıl da sürdürdü. Şirket, nisanda Koç Üniversetisi'nin Makina Mühendisliği Bölümü, mayıs ayında da İTÜ Makina Mühendisliği Bölümü öğrencilerini fabrikasında ağırladı. Firma son olarak, kurucusu olduğu KTÜ Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulu'ndan 30 öğrenci ve öğretim elemanını, 12-13 Mayıs'ta üretim tesislerinde misafir etti.
KTÜ Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin, Kanca'ya ilave olarak TOSB (TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi) içinde 5 ayrı tesisi daha ziyaret ettiğini aktaran yetkililer, "Geleneksel hale gelen teknik gezide, TOSB içerisinde bulunan ve konularında Türkiye’deki lider kuruluşlar arasında olan; Çelikel Döküm, Hasçelik, Has Parlak, Cengiz Makina, Schneider Electric ve Kanca Dövme Çelik firmalarını ziyaret eden öğrenciler, derslerde gördükleri birçok konunun sanayideki uygulamasını ve inceliklerini öğrendiler. Ziyaretlerde öğrencilere öncelikle iş güvenliği, işçi sağlığı ve güvenliği konularında detaylı bilgiler verildi" dediler.
Çelikel firmasında hassas döküm üretim detaylarını öğrenen öğrencilerin, Hasçelik'te çeliklerin üretim aşamalarını, Cengiz Makina’da çeliklere uygulanan şekil verme işlemlerini ve bu işlemler sırasında kullanılan makinaları, Schneider Electric'te ise trafo üretiminin süreçlerini incelediklerini kaydeden yetkililer, şöyle konuştular: "Firma yetkilileriyle birebir görüşme fırsatı bulan öğrenciler, çalışma koşulları ve staj imkânları hakkında bilgi aldılar."

Kanca: "Öğrencileri desteklemeyi sürdüreceğiz"
Kanca A.Ş. Genel Müdürü Alper Kanca, öğrencilerin ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, şirketlerinin kurucusu rahmetli Abdullah Kanca tarafından 2008'de memleketlerinde yaptırılan eğitim yuvasında okuyan başarılı öğrencileri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini anlatan Kanca, Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu'nda okuyan öğrencileri stajlarını firmalarında bitirmeleri konusunda destekleyeceklerini aktardı. Söz konusu okuldan mezun olanlara, Kanca veya TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi'ndeki diğer fabrikalarda bölümlerine uygun alanlarda referans olarak, iş bulmalarına yardımcı olmaya devam edeceklerini vurgulayan Kanca, şöyle konuştu: “Türkiye’nin sanayisinin gelişmesi, ihracatımızın artması, sattığımız ürünlerin niteliklerinin çoğalmasıyla birlikte, nitelikli eleman ihtiyacı da artmaktadır. Meslek yüksekokulumuza, sanayinin beklentisi olan nitelikli eleman yetiştirmesi konusunda her türlü desteği vermeye devam etmekteyiz. Okulumuzun her alanda daha iyi hale gelmesi için gayret sarf eden başta Okul Müdürü Doç. Dr. Hamdullah Çuvalcı hocamız olmak üzere, tüm öğretim elemanlarına ve idari personele teşekkür ediyor, öğrencilerimize de başarılar diliyorum."