Kalite güvence ve kontrol sektörü Control 2019’da buluşacak

900 civarında üretici ve distribütörün ürün ve hizmetlerini sergileyeceği Control 2019 Fuarı, 7-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Etkinlik, endüstriyel kalite güvencesi için uluslararası alanda özel ve tanınan bir fuar.

A+ A-

Yalçın GÜR

Endüstriyel kalite güvencesi için uluslararası alanda özel ve tanınan bir fuar olan Control Uluslararası Kalite Güvence Fuarı, Stutgart fuar alanında 7-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Etkinliğin, endüstriyel kalite güvencesi alanında gerekli teorik ve pratik bilgi yanında, faydalı teknolojileri, prosesleri, ürünleri ve sistem çözümlerini sunduğunu söyleyen yetkililer, 900 civarında üretici ve distribütörün Control 2019’da ürün ve hizmetlerini sergileyeceğine belirtiyorlar.
Firmaların sunacakları yanında, dünyaca tanınan katılımcılarla, kapsamlı sunuşlarla ve bilgi portföyü ile hazırlanan ek programlara dikkat çeken yetkililer, etkinliğin bir kez daha Stutgart’ı kalite güvencesi-kontrolü alanında (QA) yüzlerin dönüldüğü bir çekim merkezi haline getireceğini vurguluyorlar.
Ana hatlarıyla belirtildiğinde; ölçme teknolojileri, malzeme testi, analitik ekipmanlar, optoelektronik, QA sistemleri ve servisleri fuarın konu başlıklarını gösteriyor. Ölçme teknolojileri başlığı altında; doğrusal ve açısal ölçme, ölçü aygıtları, ölçü makinaları, özel amaçlı ölçü ekipmanları ve ölçme ile test ekipmanları için parçalar (komponentler) alt başlıkları oluşturuyor. Malzeme testinde ise alt başlıklar; malzeme test ekipmanları, bozmadan ölçme testi için aletler ve makinalar olarak belirlenmiş. Analitik aygıtlar, rezistans testi, QA-Kalite güvencesi (kontrolü) mikro sistem teknolojisi, diğer fiziksel özelliklerin saptanması için aygıtlar ve örneğin; optoelektronik gibi diğer aletler ile aygıtlar konuları ise analitik ekipmanların alt başlıkları olarak sıralanmış. Optoelektronik konusu içinde, imaj işleme ekipman ve sistemleri ile opto-elektronik sistemler ve ekipmanlar yer alıyor. Bilgisayar destekli kalite güvence ve kontrolü için yazılım ile organizasyonlar, yayıncılar ve servisler alt başlıkları ise, QA sistemleri ve servisleri bölümünü oluşturuyor.

Lamiera, 15-18 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek
Sac işleme ağırlıklı olmak üzere takım tezgahlarının Milano’da 15-18 Mayıs tarihleri arasında buluşacağı Lamiera 2019 için fuar organizatörleri, katılımcıların başvurularında güçlü bir büyüme işareti olduğunu belirtiyorlar. Fuardan üç ay öncesinde (şubat ortasında) 400’ün üzerinde girişimcinin katılımını teyit ettiğini belirten yetkililer, şunları söylediler: “Rezervasyonu yapılan sergi alanı büyüklüğü 2017 yılı fuarı için aynı yılın şubat ayında yapılan rezervasyona kıyasla yüzde 30 daha fazla. Üstelik bu miktar, 2017 yılının fuar alanının son durumuna göre de fazla. İlk defa 2017’de Milano’da düzenlenen bu fuar, o yılda bir önceki Bolonya’da gerçekleşen fuar alanından daha büyük bir alanı kaplamıştı. Bu veriler, Bolonya’dan Milano’ya geçişin fuarın hem büyümesini, hem de altyapısını geliştirmesini sağladığını gösteriyor. Katılımcı firmaların listesine fuarın internet sitesi aracılığıyla ulaşmak mümkün. Şu an doğrudan katılımcı sayısında yüzde 10 büyüme görülürken; başvurularını gönderenlerin yüzde 27’sinin yeni katılımcı olduklarını, ya da yıllar sonra yeniden katılmak isteyen eski katılımcılar olduklarını tespit ettik.”

Milano, Lamiera’ya katkı yapıyor
Fuarın Direktörü Alfredo Mariotti, Lamiera’yı genişletip güçlendirerek zaten çok olumlu olan 2017 sonuçlarından daha iyi sonuçlara ulaşmak istediklerini belirttikten sonra, geleneksel sektörler üzerinde çalışmayı sürüdüklerine vurgu yapıyor.
“Çünkü, bu sektörler fuarın çekirdeğini oluşturuyor ve çok iyi şekilde organize olmuş durumdalar” diyen Mariotti, aynı zamanda İtalya’da takım tezgahları talebinin halen yüksek olduğuna ve bir rekorun kırıldığı yıl olan 2018’deki başarının tekrarlanacağının teyidi olduğuna dikkat çekiyor. Mariotti, imalat yapılan fabrikalarda güçlü etkisi olan varlığı giderek derinliğine artan robotik, IoT-nesnelerin interneti ve danışmanlık gibi alanlara odaklanan yeni inovasyon alanlarında da çalışmanın sürdüğünü ve süreceğini belirtiyor.