Kadın mühendisler, tecrübelerini öğrencilerle paylaştılar

MAKTEK Konya 2019 Fuarı kapsamında organize edilen ‘Sanayide Mühendis ve Kadın Olmak’ adlı panelde, sektörlerinde büyük başarılara imza atmış mühendis iş kadınları, kız öğrencilerle tecrübelerini paylaştılar.

A+ A-

MAKTEK Konya Fuarı, sanayide kadın istihdamını artırmayı amaçlayan önemli bir etkinliğe de ev sahipliği yaptı. Tezmaksan Akademi, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD), Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Faydasıçok Vakfı işbirliğiyle düzenlenen ‘Sanayide Mühendis ve Kadın Olmak’ isimli panelde, sektörlerinde büyük başarılara imza atmış mühendis iş kadınları tecrübelerini anlattılar.

Paslı: “Destek vermemiz gerekiyor”
Etkinliğin moderatörlüğünü yapan Tezmaksan Müşteri İlişkileri Koordinatörü Yalçın Paslı, “Üniversitelerden mezun olan kız öğrencilerimiz çalışma hayatına kısıtlı olarak katılıyorlar. Hem sanayideki iş gücüne katılım, hem de kız öğrencilerimizin iş hayatına katılımını desteklememiz gerekiyor” dedi.

Ayhan: “Hayat hikâyelerinde onlara ilham olacak”
Seminerin, özellikle mühendis olmak isteyen kız çocukları için önem taşıdığını kaydeden Mesa Makina Döküm Ticaret A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Şeyma Ayhan ise, şöyle konuştu: “Seminerin kız çocuklarımıza mühendis olarak özel sektörde kariyer ve başarı elde etme, aynı zamanda kadın girişimci olmak için cesaret ve özgüven sağlamak konusunda ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Aile şirketleri olan mühendis kızlarımıza da, aile şirketlerinde başlayacakları iş yaşamlarında yol haritaları sunacağını düşünüyorum. Kızlarımızın rol modellerden dinledikleri başarı ve hayat hikâyelerinin onlara ilham olacağına ve kendi hikâyelerinde de çarpan etkisi oluşturacağına inanıyorum.”

Tezer: “Önyargılarla karşılaştım”
Çalışma hayatının ilk yıllarında bazı önyargılarla karşılaştığını kaydeden Seger Ses ve Elektrikli Gereçler San. A.Ş. Genel Müdürü Tülin Tezer, “Özellikle kalite bölümünde proses kontrol görevim sebebiyle atölye ortamında çalışırken; atölye ortamında, preshanede, plastik enjeksiyonda ya da kaplama atölyesinde kadın görmeye çok alışkın olunmadığı için bazı önyargılarla karşılaştım. Ancak, bu önyargıları çok fazla ciddiye almadım. Çünkü, sorumlu olduğum işleri en iyi şekilde yaparsam, kararlı olursam ve yaptığım işte bir fark yaratırsam önyargıların kırılacağına inandım ve öyle de oldu” diye konuştu.

Kesin: “Mühendislik mesleğinin cinsiyeti olmaz”
Mühendislik mesleğinin cinsiyeti olmadığını vurgulayan Şakalak Tarım Makinaları Teknik Müdürü Hatice Kesin de, mühendislik için gerekli olan matematik zekâsı ve yaratıcılık yeteneğinin de cinsiyete bağlı olmadığını ifade etti. Kesin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Erkekler gibi kadınlar da bu mesleği başarılı bir şekilde icra edebilir ve etmektedir. Sadece çocukluktan itibaren yerleşen bir algı söz konusu. ‘Erkek çocukları pozitif bilimlere, kız çocukları ise sosyal bilimlere yatkındır’ algısı kızlarımızın meslek tercihlerini etkiliyor. Bu algının sonucu olarak, mühendislik bölümlerinde kadınlar olarak hem öğrenci, hem de öğretim üyesi olarak düşük bir paya sahibiz. 25 yılı aşan çalışma hayatımda mesleğimi hep çok severek ve isteyerek yaptım. Genç mühendislere; asla işlerinden vazgeçmemelerini ve kariyer yapmalarını tavsiye ediyorum.”