Jülide Birol: “Devlet teşviklerinde dev firmalara hizmet veriyoruz”

Devlet destekleri üzerine proje yönetimi uzmanlığı yapan Experto; General Electric, Penti, Colins, YKK, Aydın Örme, Adil Işık, Jotun, Derby ve Polisan gibi farklı sektörlerden dev firmalara hizmet veriyor.

A+ A-

Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmak ve yerli sanayiyi güçlendirmek amacıyla artan devlet destekleri, başvuru sürecinde proje yönetiminin önemini de ortaya çıkarıyor. TÜBİTAK TEYDEB, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi, Teknoyatırım destekleri üzerine proje yönetimi uzmanlığı yapan kuruluş; General Electric, Penti, Colins, YKK, Aydın Örme, Adil Işık, Jotun, Derby ve Polisan gibi farklı sektörlerden dev firmalara devlet teşvikleri alanında proje hizmeti sağlıyor. Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarıyla çalışan şirket, 1 ayda 10 Ar-Ge merkezi kuruyor. 250 aktif firması bulunan Experto’nun yaklaşık 200 firmasının toplam değeri 12 milyar TL’yi aşıyor.

“500’den fazla projeyi olumlu sonuçlandırdık”
Proje yönetimi yaptığı firmaların başvurularında yüksek oranda olumlu sonuçlar aldıklarına vurgu yapan Experto Genel Müdürü Jülide Birol, son dönemde farklı sektörlerden firmalara verilen devlet desteklerinin arttığını dile getirdi. Birol, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sektörün devlerine uzman profesyonel kadromuzla hazırladığımız ve yüksek oranda onaylanan projelerimizle alanımızda önemli bir paya sahibiz. Örneğin; 1.3 milyar TL yıllık bütçe dağıtımı olan TÜBİTAK’a sunulan projelerin önemli bir kısmı şirketimiz tarafından hazırlanıyor. Experto olarak özellikle; kimya, makina üretimi, elektronik ve tekstil sektöründe iddialıyız.”


Kuruldukları 2013 yılından bugüne kadar 500’den fazla projeyi olumlu sonuçlandırdıklarını açıklayan Birol, 2017 yılında da 100’e yakın Ar-Ge ve tasarım merkezi kurulumunun onayını aldıklarını bildirdi. Birol, “Bu rakamın her geçen yıl artarak devam edeceğini rahatlıkla söyleyebilirim” diyerek sözlerini noktaladı.