Jülide Birol: “Ar-Ge merkezlerinde otomotiv endüstrisi başı çekiyor”

Son iki yılda 82 Ar-Ge ve tasarım merkezi kurduklarını aktaran Jülide Birol, söz konusu merkezlerin yoğunlukla; kimya, makina, tekstil, mobilya, elektrik-elektronik, bilişim ve otomotivde faaliyet gösteren firmalar olduğunu belirtti.

A+ A-

Son dönemde Türkiye’de Ar-Ge desteği konusunda yaşanan artış, hedeflenen yenilikleri de beraberinde getirdi. Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmak ve yerli sanayiyi güçlendirmek amacıyla artırdığı devlet destekleri, AB ülkelerine göre açık ara farkla ileride görünüyor.
Türkiye’de kurulan Ar-Ge merkezlerinin hangi sektörlerde yoğunlaştığına ve hedeflenen yeniliklere dair açıklamalarda bulunan Experto Genel Müdürü Jülide Birol, “Experto olarak, son iki yılda 82 Ar-Ge ve tasarım merkezi kurduk. Bu merkezler yoğunlukla; kimya, makina, tekstil, mobilya, elektrik-elektronik, bilişim ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar oldu. Özellikle, otomotiv endüstrisi bu konuda başı çeken sektörlerden biri konumunda” diye konuştu.

“Türkiye’de 800 Ar-Ge merkezi var”
Türkiye’de 2018 Şubat ayı itibari ile 800 Ar-Ge merkezinin bulunduğunu dile getiren Birol, Ar-Ge merkezleri kurulumunda firmaların temel hedefinin ithalatı azaltmak olduğunu ifade etti. Julide Birol, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Özellikle otomotiv sektöründe hedef; kullanılan yan sanayii ürünlerinde ihracatta kg başına düşen dolar değerini artırarak katma değeri yüksek ürünler çıkartmak. Örneğin; kimya sektöründe çevre dostu ürün üretim süreçlerini geliştirmek son dönemlerde ön planda olmaya başladı. Tüm Ar-Ge merkezleri için şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; ithal edilen hammaddelerin üretimine yönelik çalışmalar hızla artıyor.”