İZWOOD Fuarı kapılarını açtı

İZWOOD Fuarı, AİMSAD önderliğinde ve Tüyap organizatörlüğünde 10-14 Nisan tarihleri arasında İzmir’de düzenleniyor. Etkinlikte; ağaç işleme teknolojisi ve mobilya yan sanayi sektörleri bir araya gelecek.

A+ A-

Ağaç işleme teknolojisi ve mobilya yan sanayi sektörlerinin buluşması olarak Tüyap organizatörlüğünde, AİMSAD (Ağaç İşleme Makina ve Yan Sanayisi İşadamları Derneği) işbirliğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen İZWOOD (Ağaç İşleme Makinaları, Kesici Takımlar, El Aletleri ve İzmir Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı), 10-14 Nisan tarihleri arasında Fuarİzmir’de gerçekleştirilecek. Fuarda; orman endüstrisi için makina, teknik donanım ve hizmetler, ağaç işleme makinaları, yüzey işlemleri makinaları, ağaç kesme makinaları, elektrikli ve mekanik el aletleri, mobilya üretim makinaları sektör profesyonellerine tanıtılacak.

Dinç: “İzmir bizim için çok önemli”


Fuarın açılışında konuşan AİMSAD Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Dinç, ağaç işleme makinaları sektörünün büyüyen ve gelişen mobilya sektörüne paralel büyüdüğünü belirterek, “Mobilya üretim merkezlerinden olan İzmir, kuşkusuz bizler için çok önemli. Yeni fuar alanı ile birlikte makina fuarlarının İzmir’de yeniden canlanması heyecan verici” diye konuştu.
Ağaç işleme makinaları sektörünün 2017 yılında genel makina ihracatı içinde ihracatının ithalatını geçen tek sektör olduğunu hatırlatan Dinç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sektörümüz, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 2017 yılında ihracatını yüzde 20 artırarak, 84 milyon dolar seviyesine ulaştırdı. İhracatımız sevindirici şekilde artmaya devam ediyor. Bu rakam, son dört yılın rekoru.”

“Panel de düzenlenecek”
‘Ağaç İşleme Makinaları Paneli’nin geçen yıl İZWOOD Fuarı çerçevesinde, AİMSAD Eğitim ve Satış Sonrası Hizmetler Komitesi tarafından ilk kez düzenlendiğini aktaran Mevlüt Dinç, “Bu yıl panelde, sanayicilerle üniversitelerin sektörle ilgili bölümlerindeki akademisyenler, 12-13 Nisan’da ikinci kez bir araya gelecekler. AİMSAD’ın her yıl düzenleyerek gelenekselleştirmeyi amaçladığı panel ile; sektördeki yetişmiş eleman ihtiyacının giderilmesi ve sanayicinin talebine uygun olarak üniversitelerde araştırma yapılıp ürün geliştirilmesi hedefleniyor” diyerek sözlerini noktaladı.