İyi bir takımdan daha fazlası...

Duo-Lock, titanyum ve benzeri ısıl dirençli alaşımlarda bile iş parçasına giriş temasında yüzde 50 radyal kavramaya kadar 1,5 x D kesme uzunluğu boyunca bütünüyle 1 x D geniş kanal kesmeleri ve kenar frezeleme gerçekleştirebilir.

A+ A-

Kennametal

Henüz kullanmayanlar için belirtmekte yarar var; Duo-Lock, karbür performanslı modüler bir parmak frezedir. Kennemetal'in KM™ veya KM4X™ takım tasarımına benzer, 5 (μm) mikron (.0002 inç) radyal salgı değerinin ve 10 (μm) mikron (.0004 inç) ve üstü Z ekseni kavrama tekrarlanabilirliğinin 'aşılmamasını' sağlayan tescilli ve çift konikli konumlandırma yüzeyi kullanılmaktadır. Ayrıca, takımdan takıma 50 (μm) mikron (0.002 inç) olarak tekrarlanabilirlik sağlandığından; takım değiştirmede merkezden kaçıklık ve işlem dışı takım ön ayarlarının yapılmasına gerek yoktur. Bu nedenle, en yakın rakibine göre yüzde 25 oranında daha fazla tork sönümleme özellikli, tescilli 'akıllı' vida dişli kavrama sayesinde son derece rijit yapısallığa sahiptir. Sonuç olarak Duo-Lock, titanyum ve benzeri ısıl dirençli alaşımlarda bile iş parçasına giriş temasında yüzde 50 radyal kavramaya kadar 1,5 x D kesme uzunluğu boyunca bütünüyle 1 x D geniş kanal kesmeleri ve kenar frezeleme gerçekleştirebilir.

Mueller: "Çok yönlülüğünü artırıyor"
Duo-Lock'un piyasaya ilk sürüldüğünde 400 çeşitten fazla ürün içerdiğini ifade eden Kennametal Karbür Parmak Frezeleme Müdürü Thilo Mueller, bu lkbaharın başlarında birkaç küçük eklemenin daha yapıldığını bildiriyor. Bununla birlikte, söz konusu yeni genişlemenin var olan kesici uç ürün sayısını ikiye katladığını açıklayan Mueller, konuşmasını şu şekilde sürdürüyor: "Geçen yıl düzenlenen IMTS'de 0.625 inç (16 mm) ilâ 1.25 inç (32 mm) arasında değişen çaplarda geometrilerin yer aldığı Harvi parmak freze grubu tanıtılmıştı. Bunun üzerine kurulu olan yeni ürünlerde, ek ölçüler ve tamamen yeni birkaç freze tipi sunulmaktadır. Bu gelişme, daha da fazla sayıda müşteriye kanıtlanmış gücünden ve hassasiyetinden faydalanma şansı sağlayarak, Duo-Lock'un çok yönlülüğünü artırmaktadır."

Neredeyse tüm uygulamalar için uygun
Duo-Lock Harvi, aşağıda belirtilen özellikleri sayesinde, karbürlerin şu anda kullanıldığı neredeyse tüm uygulamalar için uygundur:
- Harvi'nin değişken yapısallıktaki helisel tasarımı, en zorlu malzemelerde bile kavrama ve salınım titreşimini ortadan kaldırır.
- Asimetrik bir kanal açısı, geleneksel parmak frezelerden daha yüksek ilerleme oranlarının elde edilmesini sağlar.
- Merkezden kaçık kanal sırt düşürme, göreceli olarak daha uzun takım ömrü ile daha fazla kesme kenarı kararlılığı sağlar.
- Duo-Lock Harvi, en keskin kesmelerde bile rijitlik sağlayan ince konik bir öze sahiptir.
- Özellikli tasarlanmış eksenel ve radyal kesme açıları takım baskısını düşürür.
- Kaba işleme ve hassas son işleme, aynı takımla veya aynı arayüzle kullanılması öngörülen kaba işleme ve hassas son işleme özelikli takımlar ile gerçekleştirilebilir.

4-6 kanallı çeşitleri mevcut
Birbirinden farklı PVD kaplamalı mikro tanecikli karbür kalitelerde olduğu gibi, geometriye ve freze ölçüsüne bağlı olarak, 4-6 kanallı Harvi çeşitleri mevcuttur. Bunlara; titanyum, uçak ve uzay endüstrisi kaliteleri içeren diğer yüksek ısıl dirençli alaşımlar için tasarlanmış KCSM15 dâhildir. KCPM15, çelik, paslanmaz çelik ve dökme demir için uygun olup; çok katmanlı KC643M, geniş kapsamlı malzeme aralığında ıslak kesme özelliğine sahiptir. Tüm kaliteler 52 HRC'ye kadar olan metalleri işlemede kullanılabilir ve tümü işlenmesi zor malzemelerde, kesme derinliği çentiğinin, kesme kenarı aşınmasının ve krater oluşumunun azaltılmasında mükemmeldir.

Artık daha küçük ölçülerde de mevcut
Peki ne eklendi? Öncelikle, Duo-Lock modüler parmak frezeler artık 0,375 inç'ten (10 mm.) başlayarak daha küçük ölçülerde mevcuttur. Yeni geometrilerden oluşan geniş kapsamlı ürün grubuna ek olarak, köşe pah kırma ve yuvarlama takımları ürün serine eklenmiştir. Örneğin; birkaç yeni 'mısır koçanı' şekilli kaba işleme özellikli takımlar getirilmektedir. Bunlardan birisi, ağır talaş kaldırma sırasında daha iyi bir talaş boşalması sağlamak üzere kısa talaşlar oluşturan dalgalı bir profile sahiptir. Küresel alınlı tasarıma sahip kaba işleme özellikli takım, aynı geometriye sahip olmakla birlikte; kalıp hazırlama ve benzer uygulamalarda 3 boyutlu profil işleme için tasarlanmıştır. Ayrıca, 'uçak ve uzay endüstrisi dostu' takım seçeneği, ısıl dirençli alaşımların işlenmesinde kesme kuvvetlerini azaltan eşsiz bir geometriye ve talaş bükülmesini azaltan köşe radyüslarına sahiptir.
Kennametal, hassas son işleme uygulamaları için uçak ve uzay endüstrisine yönelik genişleme çalışmalarına benzer altı kanallı ve 45 derece helis açılı Harvi III bir freze geliştirdi. Ancak, çelik ve paslanmaz çelikte daha iyi performans sağlamak üzere takımda biçimsel değişiklik yapıldı. Başka bir seride, uçak ve uzay endüstrisi ısıl dirençli alaşımlarda yüksek ilerleme oranlarında bile kavrama ve salınım titreşimini ortadan kaldıran ve hassas son işlemeli yüzey kalitesinin iyileştirilmesini sağlayan yüksek sayıda (çapa bağlı olarak) 9'dan 19'a kadar kanala sahip ve tescilli W şekilli kesme kenarı ve eşit olmayan kanal aralığı bulunmaktadır. Kennametal son olarak, alüminyumu boydan boya yararak verimli bir şekilde kaba işlerken; aynı zamanda, hassas son işleme sırasında köşeye yakın hassas taşlanmış silici pah sayesinde dik kenarlı duvarlar ve pürüzsüz taban yüzeyleri oluşturan, 2 kanallı ve 3 kanallı yüksek koparma özellikli MaxiMet™ parmak frezeler geliştirdi.

Kennametal, ürün programını genişletiyor
Kennametal ayrıca, özellikli gereksinimlere dayalı kesme yeteneğine sahip birkaç uzun erişimli düz silindirik ve koniksel çelik şaftlı takım tutucuları kapsayan ürün programını genişletmektedir. Bu, halen var olan; HSK, PSC, CAT, DIN ve BT flanşlı takım tutucuların yer aldığı geniş ürün programına ek olarak sunulmaktadır.
Thilo Mueller, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Harvi ürün grubu ile birlikte yeni kaba işleme ve hassas son işleme özellikli takımları kapsayan MaxiMet ürün genişlemesiyle, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere çok iyi bir konumda olduğumuzu görüyoruz" diye konuşuyor.
Söz konusu yeni frezeleri denemeyi düşünenler için önerilerde de bulunan Mueller, şunları aktarıyor: "Kolunuz iyi bir tork anahtarı değildir. Her zaman tork ölçü anahtarımızı ve kataloğumuzda veya Novo uygulamasında, tanımlanan uygun tork değeri kullanılmalıdır. Ayrıca, kullanmadan önce vida dişlerinin düzgün bir şekilde temizlendiğinden emin olunmalıdır. Sevkiyat öncesi, korozyonu önlemek için her bir parçaya az miktarda yağlama uygulanır. Bu, temizlenerek kaldırılmalıdır. Bir takım tutma düzeneğinin hafif olarak yağlanması gerektiği düşünülebilir; ancak Duo-Lock'ta bu durum geçerli değildir. Takımın düzgün bir şekilde çalışması isteniyorsa, akıllı vida dişi ve parça yerleştirme yüzeyleri de temiz ve kuru olmalıdır. Bunlar yapıldığında sonuçlardan çok memnun kalınır."