İSO’dan sanayi için iki yeni öncü endeks

PMI anketlerinin Türkiye’de açıklanmasında işbirliği yapan İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit, ‘Sanayide Görünüm ve Beklentiler’ ve ‘İhracat İklimi Endeksi’ adlı iki yeni çalışma konusunda da ortak çalışma gerçekleştirecek.

A+ A-

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen PMI anketlerinin Türkiye’de açıklanmasında işbirliği yapan İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit, ‘2018’de Dünya ve Türkiye Ekonomisine PMI Perspektifinden Bakış’ adlı ortak bir konferans düzenledi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ile IHS Markit Yönetici Direktörü Richard Willis’in katıldığı etkinlikte; Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Doç. Dr. Hatice Karahan’ın da aralarında olduğu ekonomistler, ‘Dünyayı PMI’dan Okumak: Küresel Ekonomide Büyüme Dinamikleri’ ve ‘PMI Penceresinden Türkiye ve İstanbul’un Makro Görünümü’ konulu panellerde, dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin görüş ve değerlendirmelerini paylaştılar.

Bahçıvan: “İki yeni çalışma yapacağız”


İmalat sanayi sektörünün en güncel ve güvenilir öncü göstergesi olan PMI verilerinin Türkiye’de yayınlanması konusunda Eylül 2015’ten bu yana iş birliği yaptıkları IHS Markit ile iki yeni çalışma daha yapacaklarını açıklayan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “Sürdürülebilir, nitelikli ekonomik büyümenin ve kalkınmanın temel dinamiği olan sanayi sektörünün, sanayicilerin yatırım, istihdam ve üretim iştahı, ekonominin geleceği açısından sürekli olarak takip edilmesi ve önemsenmesi gereken bir barometredir. PMI verileri, ülkemizin geçtiğimiz yıl itibarıyla girdiği güçlü büyüme trendinin ilk işaretçisi oldu. Son veriler, ülkemizin lokomotif sektörü imalat sanayinin son bir yıldır kesintisiz büyüdüğünü gösteriyor. Çoğu resmi istatistiğin gecikmeli olarak yayınlanmasına karşın, her ayın ilk iş gününde açıklanan PMI verilerinin tüm bu gelişmelere ışık tutması ekonomimiz için çok değerlidir. IHS Markit ile PMI verilerini aylık olarak kamuoyuyla paylaşmayı sürdürürken, üç aylık periyodlarla yayınlayacağımız ‘Sanayide Görünüm ve Beklentiler’ ve ‘İhracat İklimi Endeksi’ raporlarının da sanayi sektörümüze ve ekonomimize ilişkin ufuk açıcı olacağına yürekten inanıyoruz” dedi.

“İlki nisan ayında açıklanacak”
Çalışmaların ilkinin nisan ayında açıklanmasının planlandığını kaydeden Bahçıvan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye için tamamen yeni bir anket çalışması olan ‘Sanayide Görünüm ve Beklentiler’ raporu ile; sektörümüzdeki ekonomik aktivite, sermaye yatırımları, dijitalleşme harcamaları ve kârlılık gibi göstergelere ilişkin gelecek 12 aylık beklentileri ve riskleri ortaya koyarak, yakın geleceğe ışık tutmayı amaçlıyoruz. Türk sanayisini çevreleyen küresel ortamın değerlendirilmesini amaçlayan ‘İhracat İklimi Endeksi’ çalışması da, ülkemizin ana ihracat pazarları için IHS Markit tarafından düzenli olarak oluşturulan PMI endekslerinden yararlanılarak hesaplanacak ve ihracat pazarlarımızın gelişimi hakkında fikir verecek.”
Küresel dengeye ulaşılabildiğini söylemenin zor olduğunu da savunan Erdal Bahçıvan, “Türkiye ekonomisi ise dış pazarlarda yaşanan toparlanmadan, hükümetimiz tarafından sağlanan teşviklerden ve sanayi sektöründe hızlanan yatırımlardan destek bularak güçlü bir büyüme performansı gösteriyor. Oldukça iyi bir başlangıç yaptığımız 2018’in geri kalanında da, ekonomimizin önünün açık olduğuna ve hedeflerimize bir adım daha yaklaşacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Willis: “27 binin üzerinde mülâkat yapıyoruz”


Dünyanın birçok ülkesinde PMI endekslerini doğru belirlemek için her ay 27 binin üzerinde mülâkat yaptıklarını açıklayan IHS Markit Yönetici Direktörü Richard Willis de, İstanbul’da da benzer çalışmalar yaparak imalat sanayisini ölçümlemeye çalıştıklarını aktardı. Kuzey ve Güney Amerika’da, Afrika’da, Avrupa, Rusya, Çin, Hindistan ve Uzak Doğu’da faaliyet gösterdiklerini dile getiren Willis, “10 sene önce gelişmiş ülkeler küçük ülkeleri silip atıyordu; ama gelinen noktada gelişmekte olan ülkelerde bir atak var. Türkiye de bu doğrultuda” dedi.
‘Sanayide Görünüm ve Beklentiler’ anketinde; kârlılık, çalışan sayısı, maliyet ve Ar-Ge gibi belli başlı konularda şirketlere gelecek 12 aylık beklentilerini sorduklarını kaydeden Willis, sözlerini şöyle noktaladı: “Diğer çalışmamız olan ‘İhracat İklimi Endeksi’ de oldukça önemli. Türkiye ekonomisi iyi ama ihracat yapılan ülkelerde durum nedir? Türk malları talep görüyor mu? Bu ve bunun gibi pek çok konu başlığı için PMI ile dersinize çalışabiliyor, önden hazırlık yapabiliyorsunuz.”