İSO, Arabuluculuk Merkezi’ni tanıttı

İstanbul Sanayi Odası tarafından ‘Hukuki Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Sistemi’ adıyla düzenlenen etkinlikte, iş davalarının en yaygın çözüm yönteminin uygulanmasına yönelik detaylı bilgiler oda üyesi sanayicilere anlatıldı.

A+ A-

İstanbul Sanayi Odası (İSO), iş anlaşmazlıklarını hızlı, ekonomik ve tarafsız bir şekilde çözüme kavuşturan arabuluculuk sistemini düzenlediği seminerde tanıttı. ‘Hukuki Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Sistemi’ adıyla düzenlenen etkinlikte, iş davalarının en yaygın çözüm yönteminin uygulanmasına yönelik detaylı bilgiler oda üyesi sanayicilere aktarıldı. İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı’nın ev sahipliğinde; Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Musa Heybet ve Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, 1 Ocak’ta hizmete giren İSO Arabuluculuk Merkezi’nin tanıtımı da gerçekleştirildi.

Özhamaratlı: “Binlerce uyuşmazlık çözüldü”
Toplantının açılış konuşmasını yapan İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, arabuluculuk sürecinin 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle açılan davalarda dava şartı haline geldiğini hatırlatarak, “Yılbaşından bu yana binlerce uyuşmazlığın bu yolla çözüldüğünü ve dava açılma sayılarının oldukça düştüğünü biliyoruz” dedi.
İş dünyası olarak her gün gerek işçi-işveren ilişkileri, gerekse ticari ilişkiler kapsamında birçok hukuki uyuşmazlıkla karşı karşıya kaldıklarına dikkat çeken Özhamaratlı, şöyle konuştu: “Adliyelerdeki iş yoğunluğu nedeniyle bu uyuşmazlıkların sebep olduğu davalar beklenenden çok daha uzun sürelerde sonuçlanıyor. Ayrıca, bu uzun süreçte tüm taraflar yıpranıyor ve ilişkiler de sekteye uğruyor. Oysa arabuluculuk sistemi, mahkeme ortamından uzakta tarafları bir araya getirerek; birbirleriyle konuşmalarını, anlamalarını ve el sıkışarak her iki tarafın süreçten memnun olarak ayrılmasını hedefliyor.”

“Yılbaşında faaliyete geçirdik”
İSO bünyesinde de yılbaşından bu yana hizmet veren Arabuluculuk Merkezi’nin uzlaşma yolunda önemli başarılar elde ettiğini vurgulayan Özhamaratlı, “Üye sanayicilerimize her zaman en iyi hizmeti sunmak hedefiyle yılbaşından bu yana oda bünyesinde Arabuluculuk Merkezi’ni kurduk ve faaliyete geçirdik. İş dünyamızı ilgilendiren tüm konularda uzmanlık eğitimi almış değerli arabulucuları barındıran merkezimizden bugüne dek tüm taraflar uzlaşarak ayrıldı” dedi.
İş davalarının yanı sıra; ticari uyuşmazlıklar, marka patent, alacak, belediye uyuşmazlıkları gibi özel hukuka dair tüm konular için de son derece elverişli ve etkin bir mekanizma olan arabuluculuk yönteminin avantajlarını da aktaran İrfan Özhamaratlı, şunları anlattı: “Arabuluculuk yöntemini tercih ettiğinizde; dava boyunca yapmak zorunda kalacağınız bilirkişi ücreti, keşif harcı ve posta giderleri gibi tüm masraflardan tasarruf etmiş olursunuz. Arabuluculuk süreci mahkemeye göre daha kısa sürer, gizlilik esastır ve sonuç tarafların kontrolündedir. Mevcut hukuki durumun değil, tarafların menfaatlerinin korunmasını amaçlar. Karşı tarafla aranızda hukuki bir uyuşmazlık çıktıktan sonra, mahkemede dava açmadan veya tahkime başvurmadan önce arabulucuya gidebileceğiniz gibi, mahkemede dava açtıktan sonra da arabulucuya gidebilirsiniz.”

Heybet: “Davaları mahkemelerden almalıyız”
Bütün ülkelerin, davaları mahkemelerden alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine doğru kaydırma eğiliminde olduğunun altını çizen Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Musa Heybet ise, “Artık biz de, bu alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerini sistemimizin içinde tam anlamıyla uygulayarak, şikayetleri en aza indirmenin yollarını bulmak zorundayız. Davaları mahkemelerden artık bir an önce almamız gerekiyor” diye konuştu.

Öztatar: “Sonuçlar ümit verici”
Türkiye’de 1 Ocak-1 Haziran tarihleri arasında iş mahkemelerinde açılan dava sayısının 24 bin 620 olduğunu bildiren Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar da, geçen yıl aynı dönemde açılan dava sayısının 105 bin olduğunu aktardı. Aradaki farkın arabuluculuk sisteminden kaynaklandığını vurgulayan Öztatar, sonucun ümit verici olduğunu belirtti.