İSO 500’de otomotiv sektörünün lideri Ford Otosan

Ford Otosan, İstanbul Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ araştırmasına göre, 2017 yılında üretimden satışlarda 22,7 milyar liralık geliriyle otomotiv sektörünün en büyük sanayi kuruluşu oldu.

A+ A-

Ford Otosan, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2017’ araştırmasının sonuçlarına göre, 22,7 milyar liralık üretimden satışları ile otomotiv sektöründe ‘Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu’ unvanını almaya hak kazandı.
Türkiye'de geçen yıl 116 bin 247 adetlik satışla yüzde 11,9’luk pazar payı elde eden şirket, ticari araç pazarındaki geleneksel liderliğini de, yüzde 30,3'e yükselen pazar payıyla sürdürdü. Kuruluşun 2017’deki toplam satış gelirleri, bir önceki yıla göre yüzde 39’luk artışla 25 milyar 341 milyon TL’ye yükseldi. Ford Otosan ayrıca; üretim, ihracat, toplam satış adetleri ile satış gelirleri, faaliyet kârı, VAFÖK, vergi öncesi kâr ve net kâr kalemlerinde de tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Şirketin 2017’deki üretimi yüzde 12’lik artışla 373 bin 7 adede yükselirken, kapasite kullanım oranı da yüzde 88'e ulaştı.

Yenigün: “Önemli rekorlar kırdık”
Otomotiv ve taşımacılık teknolojilerinin geleceğinde söz sahibi olmak için yüksek Ar-Ge ve mühendislik gücüyle çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Türkiye otomotiv sektörünün ihracat ve istihdam lideri olarak, geçtiğimiz yıl gerek üretim, gerekse de satış ve ihracat alanında önemli rekorlar kırdık. Son yedi yıldır üst üste Türkiye otomotiv sektörünün, üç yıldır da ülkemizin ihracat şampiyonu olmayı sürdürüyoruz. Geçen yıl 52 milyon dolarlık kapasite yatırımı açıklamıştık. 2018 Eylül itibariyle de toplam üretim kapasitemizi 455 bin adede çıkarmış olacağız” diye konuştu.
2017’de kapasitelerini artırdıklarının altını çizen Yenigün, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ama en önemlisi de, fabrikalarımızda kapasite kullanımını sekiz puan artırdık. Kapasite kullanım oranımız tüm fabrikalarımızın/hatlarımızın toplamında yüzde 80’den yüzde 88’e yükseldi.”

“Üretim hatlarında da lideriz”
Sektörde üretim hatlarının sayısı konusunda da lider konumda olduklarının altını çizen Yenigün, “Dört üretim hattımızdan biri olan Eskişehir İnönü Fabrikası’nda Ford Trucks ve Ecotorq motorlarının üretimi, Kocaeli Yeniköy Fabrikası’nda Courier, Kocaeli Gölcük Fabrikası’ndaki üretim hatlarımızda ise Transit ve Custom üretimini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin sanayi gelişiminin en büyük destekçilerinden biri olmaktan dolayı gururluyuz” diyerek sözlerini noktaladı.