İşleme prosesinin verimliliğini artırmak için çok işlevli çözümler

Avrupalı takım tezgahı üreticisi Soraluce, yeni teknolojik gelişimi ile ‘çok işlevli tezgah’ konseptine bir operasyonu da entegre ederek, takım tezgahlarında yeni bir model yarattı.

A+ A-

Kema Makina

Farklı operasyonlarının tek bir makinaya entegre edilmesini sağlayan çözümler; üretim sürelerini azaltmayı, maliyetlerden tasarruf etmeyi ve işleme proseslerinin verimliliğini artırmayı mümkün kılıyor. Bu anlamda, Avrupalı takım tezgahı üreticisi Soraluce, yeni teknolojik gelişimi ile ‘çok işlevli tezgah’ konseptine bir operasyonu da entegre ederek, takım tezgahlarında yeni bir model yarattı.
Soraluce firmasının çok işlevli makinalar sorumlusu Andreas Mazkiaran, konu hakkında şunları söyledi: “Geliştirdiğimiz teknolojiler, parça işleme sürecinin farklı aşamalarında aynı makina kullanılarak, verimli bir şekilde ve yüksek hassasiyetli sonuçlar elde edilmesini mümkün kılıyor” diye konuştu.

Birçok konuda avantaj sağlıyor
Tüm makina serilerine dâhil edilebilen ‘multitasking’ (çok işlevlilik) konsepti, farklı işleme operasyonlarının yerine getirilmesi ile; parçaların yüklenmesi, boşaltılması ve merkezlenmesi için ayrılan zamanın azaltılması gibi avantajlar sağlıyor. Tüm farklı işleme operasyonları, bir makinada tek seferde bitirilebiliyor. Ayrıca bu yeni tip konsept; ekipman yatırımını, tesisin fiziki alanını ve operatör sayısını da azaltıyor. Bu nedenle, çok işlevli sistemler; çok yönlüdür, kompakttır, büyük esneklik sağlar, süreçte verimliliği artırır ve küçük partileri verimli bir şekilde üretmeyi mümkün kılar.Önemli bir deneyime sahip
Soraluce çok işlevli tezgahları, farklı boyut ve şekillerde parçaların işlenmesini mümkün kılan, yüksek düzeyde çok yönlülük sağlayan mekanik şanzıman ve yüksek torklu çok işlevli indeksleme kafaları ve döner tablaları ile donatıldı. Frezeleme ve tornalama alanında büyük bir deneyime sahip olan firma, tek bir takım doğrulama işlemi ile tüm işleme kafalarının kinematik yönetimi gibi CNC kontrol ünitelerine ek olarak özelleştirilmiş döngüler geliştiriyor. Basit geometrilerin programlanmasını kolaylaştıran şirket; farklı freze, torna ve taşlama işlemlerinde veya özelleştirilmiş döngülerde, bir işlemden diğerine geçmeyi mümkün kılıyor.

Firma, yeniliklerini ‘Teknoloji Günleri’nde sergiledi
Soraluce'nin çok işlevli makinalar alanındaki yetkinlikleri, 12-26 Kasım 2018 tarihleri arasında Almanya’nn Limburg şehrinde bulunan Soraluce Bimatec Mükemmeliyet Merkezi'nde gerçekleştirdiği ‘Teknoloji Günleri’ etkinliğinde sergilendi. Organizasyonda; tornalama, taşlama ve frezeleme işlemlerini tek bir bağlamada gerçekleştirebilen yeni nesil TA-M modeli tanıtıldı. Soraluce TA-M modeli, freze ve tornalama takımlarının doğrudan kullanabilmesini sağlayan ve ara elemanların kullanımını ortadan kaldıran yeni bir işmili devir kilitleme sistemi ile donatılan Soraluce H200T tipi kafaya sahip. Ayrıca makina, frezeleme operasyonu için maksimum 8000 kilogram ve tornalama operasyonu için 2000 kilogram kaldırma kapasiteli 400 devir/dakikalık bir döner tabla ile donatıldı.
Maksimum stabiliteyi sağlamak için tasarlanan makina ile, 1250 mm'lik dikey ve 1200 mm'lik enine hareket ile kaba kesme derinliği ile kaba işleme operasyonları kolayca gerçekleştirilebilir. Söz konusu makina ile farklı operasyonlar kolayca programlanabilir ve özel taşlama operasyonları için hazırlanmış döngüler basitçe kullanılabilir. kompakt ve oldukça ergonomik olan bu model ile işleme ve ölçüm operasyonları makinanın hem önünden, hem de arkasından rahatça izlenebilir.