İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi dokuzuncu kez gerçekleştirildi

Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’nin dokuzuncusu, 6-9 Mayıs tarihleri arasında, ‘İş Sağlığı ve Güvenliğinde Koordinasyon ve İşbirliği’ temasıyla İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde katılımcılarını ağırladı.

A+ A-

2001’den beri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’nin dokuzuncusu, 6-9 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. ‘İş Sağlığı ve Güvenliğinde Koordinasyon ve İşbirliği’ temasıyla organize edilen etkinlik, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde katılımcılarını ağırladı. Açılışı Başbakan Binali Yıldırım tarafından gerçekleştirilen kongrede, uzman konuşmacılar ve ilgiyle takip edilen konu başlıkları yer aldı.

Koç: “Yeni bir sistem hazırladık”
‘İş Sağlığı ve Güvenliğinde Koordinasyon ve İşbirliği’ başlıklı oturumda konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç, meslek hastalığının erken teşhisini mümkün kılacak İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Sistemi’nin kullanıma hazır olduğunu söyledi. Koç, söz konusu sistem hakkında şu açıklamalarda bulundu: “İşçi bir hekime gittiğinde, hekim ekranında işçinin hangi iş kolunda ne kadar süreyle çalıştığını görürse ve elde ettiği bulgularla mesleğini birleştirirse erken tanı koyması çok kolay olacak. Bunun altyapısını kurduk. Meslek hastalıkları 10 yıl sonra bile çıkabilir. Dolayısıyla bu veri tabanı çok önemli; ayrıca bölgesel ve sektörel risk haritalarını çıkarmak için de kullanılabilir.”
Sanal gerçeklik merkezinin kuruluşuna yönelik çalışmaları da sürdürdüklerini kaydeden Koç, Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi hakkında ise şöyle konuştu: “İş sağlığında koordinasyon ve işbirliğini vurgulayan etkinlik; kamu, üniversite, özel sektör ve STK gibi tüm paydaşları bir araya getiriyor. Kongremizin iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi noktasında katkı sağlayacağını umuyoruz.”
İş sağlığı ve güvenliği alanında uluslararası işbirliğine büyük önem verdiklerinin altını çizen Orhan Koç, Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı ve Alman İnşaat Meslek Sandığı gibi birçok uluslararası kuruluşla işbirliklerinin olduğunu açıkladı.

Sedlatschek: “İş gücü yaşlanıyor”
Avrupa Birliği İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (EU-OSHA) Direktörü Christa Sedlatschek de, iş sağlığı ve güvenliğinde yarının risklerini bugünden görmeye çalıştıklarını dile getirdi. Nanoteknoloji ve iletişim teknolojileri gibi yeni sektörlerin insanların hayatına girmesinin söz konusu alanda yeni riskler doğuracağına dikkati çeken Sedlatschek, “Ayrıca, iş gücünün yaşlanması da, iş sağlığı ve güvenliği bakımından önemli bir sorun” diye konuştu.

Treichel: “Her kaza önlenebilir”
Uluslararası Sosyal Güvenlik Birliği’nden (ISSA) ‘Vizyon Sıfır’ kampanyasının Yöneticisi Bernd Treichel ise, dünya çapında yürüttükleri kampanya hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Her kaza ve her meslek hastalığı önlenebilir; herkes buna inanmalı. ‘İşinden evine sağlıklı bir şekilde dönmen mümkündür’ düşüncesini yaymaya çalışıyoruz. Herhangi bir kurum veya şirket ‘Vizyon Sıfır’ kampanyasına ve eğitim programlarına da kayıt olabilir.”

Loiselle: “Küresel bir veri tabanı oluşturduk”
Uluslararası Çalışma Örgütü’nde (ILO) Koordinatör olarak görev yapan Claude Loiselle, meslek hastalıkları ve iş sağlığı ve güvenliğine yönelik 130 ülkenin mevzuatlarını inceleyen küresel bir veri tabanı oluşturduklarını ifade etti.