İş güvenliği ve uzun ekipman ömrü için doğru torç seçimi

Kaynak torcunun doğru seçimi; kaynak yöntemine, miktarına ve malzemeye bağlı olarak değişmektedir. Yanlış seçim; operatör ergonomisi ve güvenliği, ekipman ömrü, kaynak kalitesi ve üretkenlik üzerinde olumsuz etki yaratabilmektedir.

A+ A-

Kaynak sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, doğru torç seçiminin başarılı gazaltı kaynağı (MIG/MAG) için önemini vurgulayarak, ihtiyaca uygun bir torç seçmenin ipuçlarını paylaştı. Doğru seçimin ağırlıklı olarak yapılan kaynak yöntemine, miktarına ve malzemeye bağlı olarak değişeceğini vurgulayan Askaynak yetkilileri, yanlış seçimin; operatör ergonomisi ve güvenliği, ekipman ömrü, kaynak kalitesi ve üretkenlik üzerinde olumsuz etki yaratabileceğini aktardı.
Kaynak torcu seçiminin; başlangıç maliyetleri, operasyon maliyetleri, bakım gereksinimleri, operatör tercihleri ve uygulama gereksinimlerinin dikkatli bir şekilde dengelenmesini gerektirdiğini aktaran yetkililer, doğru kaynak torcu seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıraladılar:

Soğutma sistemi:
Torcun kendisinin aşırı ısınmasını önlemek için kaynak torclarının bir soğutma sistemine sahip olması gerekir. Aksi takdirde, aşırı ısı torcun kullanılamayacak kadar sıcak olmasına veya meme, nozul gibi sarf malzemelerinin kısa zamanda hasar görmesine neden olabilir. Daha düşük maliyet, portatif oluşları ve düşük bakım gereksinimleriyle öne çıkan hava soğutmalı (gaz soğutmalı da denir) torclar, daha çok düşük amperli uygulamalar ve daha kısa çalışma çevrimleri için tercih edilmelidir. Daha iyi soğutma verimliliği, aynı amper için hafiflik, daha yüksek manevra kabiliyeti, operatör ergonomisi gibi avantajlarıyla dikkat çeken su soğutmalı uygulamalar ise, yüksek amperli uygulamalar ve daha uzun çalışma çevrimleri için idealdir.

Amperaj:
Daha kalın malzemeler daha ince malzemelere göre daha fazla amper gerektirir ve farklı metaller farklı amper tavsiyelerine sahiptirler. Amper yükseldikçe, torcun sürekli kullanım süresi daha uzun olmalıdır. Bu tip uygulamalarda su-soğutmalı tipler daha uygun bir seçimdir.

Uygulama:
Torcun tasarımına ek olarak, operatörlerin de spiral ve meme gibi değiştirilebilir/yenilenebilir sarf malzemeleri için doğru seçimler yapmaları önemlidir. Bu seçimler; kaynak yaptığınız malzemeye, kullandığınız telin tipine ve çapına göre belirlenecektir. Örneğin; normal bir çeliğe uygulanacak kaynak işlemi tipi ve doğru akım değerinin seçimi sonrasında, kaliteli bir kaynak işlemi için kaynak torcunun seçimi bir numaralı husus olmalıdır. Bu seçim özellikle yoğun kullanımlar için oldukça önemlidir. Böylece, daha uzun ömür ve daha az tamir bakım masrafı ile yüksek kaliteli bir ürün zaman içerisinde para tasarrufu sağlayacaktır.