İnsan ve ACOPOStrak arasında emniyetli işbirliği

B&R, ACOPOStrak sistemine 5 emniyet fonksiyonunu entegre etti: Safe Torque Off (STO), Safely Limited Speed (SLS), Safely Limited Force (SLF), Safe Direction (SDI) ve Safe Maximum Speed (SMS).

A+ A-

B&R

Esnek taşıma sistemi ACOPOStrak ve insan-track-kolaboratif robot işbirliği ile B&R, insan ve makina arasındaki ortak çalışma anlamında yeni bir boyut açıyor. Akıllı emniyet teknolojisi, bu işbirliğinin güvenli şekilde yürümesini sağlıyor; ayrı bir koruma ünitesine artık gerek kalmıyor.
B&R, ACOPOStrak sistemine 5 emniyet fonksiyonunu entegre etti: Safe Torque Off (STO), Safely Limited Speed (SLS), Safely Limited Force (SLF), Safe Direction (SDI) ve Safe Maximum Speed (SMS). Bu fonksiyonlar, taşıma ünitelerinin hızını ve gücünü emniyetli şekilde sınırlandırarak, Track sisteminde manuel iş istasyonları oluşmasını sağlıyor. Track sisteminin diğer bölümündeki taşıma üniteleri tam bir dinamikle çalışmaya devam ediyor.

Esnek emniyet çözümü
B&R’ın insan-track-kolaboratif robot işbirliğinin en önemli özelliği esnekliğidir. Emniyetli hız ve kuvvet için sınırlar, çalışma esnasında emniyetli uygulama yazılımı üzerinden hesaplanarak etkinleştirilir ve devre dışı bırakılır. Taşıma ünitelerinin ağırlığı, emniyetli hızın hesaplamasına dâhil edilmiştir. Böylece, farklı ağırlıklardaki taşıma üniteleri insanlar için bir tehdit oluşturmadan mümkün olan maksimum emniyetli hızda hareket edebiliyor.

Makina duruşuna gerek olmadan emniyetli kurulum modu
ACOPOStrak’in emniyet fonksiyonları, insanların track sistemi üzerinde çalışabilmelerine imkân veren emniyetli bir kurulum modu sağlıyor. Hız ve kuvvet sınırları, track sisteminin etkileşimde olan bölümlerinin ihtiyaçları doğrultusunda aktif edilir. İnsanlar tehlikeli bölgeden uzaklaştıklarında sınırlamalar kaldırılır. Yavaş ve yüksek hızda emniyetli çalışma arasında geçiş yapmak her zaman mümkündür. Diğer sistemlerde de, yapı gereği hızı emniyetli şekilde sınırlandırabilecek track sistemi elemanları vardır; ancak bu sınırlama kaldırılamaz veya değiştirilemez.

Toplam ekipman etkinliği ve yatırımdan gelen kazanç
ACOPOStrak’in hataya yanıt verme süresinin kısa olması sayesinde, emniyet mesafelerinin yüksek olması gerekli değildir. Track sisteminin etrafındaki makina, manuel iş istasyonu ve emniyetli kurulum moduna rağmen çok kompakt bir şekilde tasarlanabilir. Yatırımdan gelen kazanç (ROI) artar ve makinenin yer işgâli azalır. Toplam ekipman etkinliği açısından yeni teknoloji bir kilometre taşı niteliğindedir.