İnsan sermayesinin değeri artmaya devam edecek

Alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından Korn Ferry yaptığı bir araştırmayla, teknolojiye göre çok daha fazla ağır basacak olan insan sermayesinin 2030’da 1,2 katrilyon dolara çıkacağını ortaya koydu.

A+ A-

Gelecek 10 yılda endüstriyi silbaştan değiştireceği varsayılan dijital devrim, fırsatların yanında riskleriyle de kaygılara neden oluyor. Son dönemde ekonomi ve teknoloji çevrelerinde en çok tartışılan konu; dijitalleşmenin güçlenmesi ve otomasyonun üretim alanlarında yaygınlaşması ile insanların bu süreçten dışlanması olasılığı. Nitekim dijitalleşme, otomasyonun artması ve robotların iş hayatında daha fazla kullanılması ile bazı mesleklerin tarih sahnesinden çekildiğine tanık oluyoruz. Gelecekte ise, bugün var olan bazı mesleklerin tarihe karışacağı öngörüleri gündemde kendine sıkça yer buluyor. Ancak kaygıların aksine, insan sermayesinin değeri giderek artıyor.
Global insan kaynakları ve organizasyonel danışmanlık şirketi Korn Ferry, dijitalleşmeyle robotların üstleneceği rolün artmasıyla insan sermayesinin değerinin düşmeyeceği hatta bilinenin aksine artacağını ortaya koydu. Kuruluşun gerçekleştirdiği bir araştırma, insan sermayesi değerinin, teknolojiye göre çok daha ağır bastığı sonucunu ortaya çıkardı. Söz konusu sonucu ortaya çıkaran nedenler şöyle açıklanıyor: İnsanların yetenekleri ve potansiyeli sürekli şekillendirilebilir, insanların değeri, daha fazla bilgi, deneyim ve kıdem geliştirdikçe de artış gösterir. Robotlar ise, genellikle belirli bir amaca sahiptir ve zamanla amortismana neden olur.

İnsan sermayesinin değeri katlanarak artacak
İnsanların üretim açısından değerini ortaya koymak ve gelecekte insanın rolüne dikkat çekmek anlamında önemli ipuçları veren ‘Future of Work’ adlı araştırma, insan sermayesinin değerinin katlanarak artacağını gösteriyor. Buna göre, küresel olarak insan sermayesi 2030’a kadar 1,2 katrilyon dolara çıkacak. Bunun karşısında; stoklar, gayrimenkul ve teknolojinin içinde olduğu fiziki sermayenin ise, aynı dönemde 521 trilyon dolar olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Böylelikle, önümüzdeki dönemde insan sermayesinin fiziki sermayeden 2,33 kat daha değerli olması bekleniyor.

Çınar: “Kendini geliştirmeyenler yarış dışı kalacak”
Söz konusu durumun ülkeden ülkeye göre de farklılık gösterdiğini belirten Korn Ferry Türkiye Teknoloji Sektörü Kıdemli Direktörü Caner Çınar, “ABD gibi teknolojik olarak gelişmiş bir ülkede bile insan sermayesinin fiziki sermayeye kıyasla 3,9 kat daha değerli olmasını bekliyoruz. Bu rakam, Birleşik Krallık’ta 4,23’e kadar yükseliyor” dedi.
Çevikliği öğrenme, yeni beceriler geliştirme, değişim ve belirsizlik dönemlerinde harekete geçme kabiliyetinin, robotların yükselişinde kritik bir rol oynayacağına dikkat çeken Çınar, şöyle konuştu: “Eğer meraklı kalırsanız muhtemelen adapte olabilirsiniz. Bilgisayarın arkasında oturuyorsanız ve kendinizi geliştirmediyseniz, yarıştan çıkmanız büyük bir risk taşıyor. Çevik olmak, becerinizi genişletmek anlamına gelebilir; ancak mutlaka üst düzey bir kodlayıcı sihirbazı olmak zorunda değilsiniz.
2030’da da işyeri teknolojisinin daha az teknik olacağını ileri süren Çınar, “Çok yakında bir bilgisayara sesli komutlarla yazılımlar hazırlama talimatı verebilirsiniz. Bu yenilik, üst düzey bir kodlayıcı sihirbazı olmayan insanlar için kapıları açacaktır” diye konuştu.

“İnsanlar için estetik kriterler çok önemli”
İnsanlar için estetik kriterlerin çok önemli olduğunu vurgulayan Çınar, şöyle konuştu: “Bu noktada araştırmalar; robotların verileri daha iyi ve daha hızlı sıkıştırabildiğini, önemli eğilimleri yakaladığını ve algoritmalarını gördüklerini, ancak günümüz dünyasında estetik ve kullanışlılığın daha önemli olduğunu, bunun da insana olan ihtiyacı artırdığını ortaya koyuyor.”
Firmaların dijital dönüşüme uyum sağlamak için bir çaba göstermesi gerektiğini dile getiren Caner Çınar, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Tabii iş gücünün de bu dönüşüme uygun olarak tasarlanması lazım. Korn Ferry’nin tarafından yapılan çalışmalar, değişimin hem iş gücü niteliği, hem de yönetim anlamında gerekliliğini ortaya koyuyor. Söz konusu çalışmalar, dijital potansiyellerini gerçeğe dönüştürmek isteyen firmaların, farklı düşünen ve daha fazlasını yapmaya istekli bir iş gücüne sahip olmasının önemine dikkat çekiyor.”