İnovasyon ve Girişimcilik Haftası 70 bin kişiyi ağırladı

Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nın altıncısı 6-9 Aralık tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlendi. İlk kez 2012 yılında 15 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirilen etkinlik, 2017’de 70 bin kişiyi ağırladı.

A+ A-

TİM’in (Türkiye İhracatçılar Meclisi) Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda düzenlediği ve inovasyon kültürünün yaygınlaşmasında büyük rol oynayan Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nın altıncısı, 6-9 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.
İstanbul Kongre Merkezi’nde etkinliğe ev sahipliği yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2012 yılında ilki yapılan etkinliğin 15 bin kişi ile başladığını dile getirdi. Büyükekşi, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bugün 70 bin katılıma ulaştık. Geçen beş senede Küresel İnovasyon Endeksi’nde tam 31 ülkenin önüne geçtik. Bu yıl da 43. sıraya yükseldik. Küresel Girişimcilik Endeksi’nde ise 37. sıradayız. Kat ettiğimiz yol çok büyük. Ancak, Türkiye’yi hak ettiği yere; ilk 20’lere, ilk 10’lara, hatta ilk sıraya taşımalıyız.”

“Ar-Ge harcamaları önemli oranda arttı”


Türkiye’nin ihracatının ve ekonomik büyümesinin arttığını söyleyen Büyükekşi, “Ülkemizde Ar-Ge harcamalarında ciddi bir artış söz konusu. Yüksek teknolojinin üretimimizdeki ağırlığı artmaya devam ediyor. Ancak bir de pek göz önünde olmayan başarılarımız var; bugün 242 ülke ve bölgeye ihracat yapıyoruz. 177 ülkeye mobilya, 147 ülkeye takım elbise, 159 ülkeye buzdolabı, 121 ülkeye klima ihraç ediyoruz. 96 ülkenin yollarında bu topraklarda üretilen otomobiller yer alıyor. İnşallah kendi otomobilimizi de en yakın zamanda yollarda göreceğiz. 80 ülkeye uçak ve helikopter parçaları gönderiyoruz. Milli uçağımızdan da öte, artık kendi uçak gemimizi yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Yeni teknolojilere yoğunlaşmalıyız”
Türkiye’yi daha büyük hedeflere götürecek üç unsurun; robotlar ve yapay zeka, uzay yarışı ile sosyal medya olduğunu söyleyen Mehmet Büyükekşi, yapay zeka ile çalışan bir robotun, her dört senede verimliğini iki kat artırabildiğinin altını çizdi. Türkiye’nin de söz konusu teknolojilere yoğunlaşması gerektiğini ifade eden Büyükekşi, sözlerine şöyle devam etti: “İletişim amaçlı uydu göndermekten daha fazlasını yapmalı, uzay yarışı içerisinde olmalıyız. Sosyal medyada da; Facebook, Twitter, Instagram'da yapılan her paylaşım, aldığı tüm beğenilerin yüzde 50’sini üç saat içerisinde alıyor. Yeryüzünde bundan daha hızlı tepki verilen başka hiçbir şey yok. Biz de ülke olarak, sosyal medyaya adeta bağımlı hale gelmiş durumdayız. İnsanlar, akıllı telefonlarını günde 150 defa kontrol ediyorlar. Gençler; sosyal medyayı kullanın ama zamanınızı ve sizi tüketmesine asla izin vermeyin. Uygulamaların bağımlısı olmayın, geliştiricisi olun. Dahiyane hamleler yapın. İz bırakacak ve marka olacak işlerin peşinde olun.”

İnovalig ve TİM İnovasyon ödülleri de dağıtıldı
Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda, TİM İnovasyon ve İnovalig ödülleri de dağıtıldı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin “Birkaç yıl öce ilk kez İnovalig ödüllerine başladığımızda 460 firma başvurmuştu. Bu yıl bine yakın başvuru aldık” dediği İnovaLİG ödüllerini; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi birlikte verdi.

İnovalig şampiyonları ödül listesi:
- ‘İnovasyon Stratejisi’ kategorisinde Türkiye şampiyonu Farplas Oto Yedek Parça adına CEO Ömer Burhanoğlu
- ‘İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü’ kategorisinde Türkiye şampiyonu Arzum Elektrikli Ev Aletleri adına Yönetim Kurulu Başkanı Talip Murat Kolbaşı
- ‘İnovasyon Döngüsü’ kategorisinde Türkiye şampiyonu Temsa Global adına Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı
- ‘İnovasyon Kaynakları’ kategorisinde Türkiye şampiyonu Turkcell adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça
- ‘İnovasyon Sonuçları’ kategorisinde Türkiye şampiyonu VSY Biyoteknoloji adına Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş

İkincilik ödülleri:
- ‘İnovasyon Stratejisi’-Organik Kimya
- ‘İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü’-Saray Bisküvi
- ‘İnovasyon Döngüsü’-THY ve Sun Tekstil
- ‘İnovasyon Kaynakları’-Rollmech Automotive
- ‘İnovasyon Sonuçları’-SBS Bilimsel Çözümler, BEE’O Propolis

Üçüncülük ödülleri:
- ‘İnovasyon Stratejisi’-Kordsa
- ‘İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü’-Aktif Yatırım Bankası
- ‘İnovasyon Döngüsü’-Uyumsoft
- ‘İnovasyon Kaynakları’-Maxion Jantaş
- ‘İnovasyon Sonuçları’-Barida
- ‘KOBİ Özel Ödülü’-Evteks

TİM inovasyon ödülleri:
- ‘Patent Liderliği Özel Ödülü’-Koç Holding CEO Levent Çakıroğlu
- ‘Hizmet İnovasyonu Özel Ödülü’-Çalık Holding YKB Ahmet Çalık
- ‘Açık İnovasyon Özel Ödülü’-Sabancı Holdding Sanayi Grubu Başkanı Cenk Alper
- ‘Girişim Finansmanı Özel Ödülü’-TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici
- ‘İnovasyon Dönüşümü Özel Ödülü’-THY YKB İlker Aycı
- ‘İletişim İnovasyonu Özel Ödülü’-Turkcell YKB Ahmet Akça