İndüksiyon Sulama, üretim kapasitesini artıracak

Isıl işlem konusunda bölge ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde sürekli yenilenme hedefiyle faaliyetlerine devam eden İndüksiyon Sulama, üretim kapasitesini ve kalitesini artırmak için çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.

A+ A-

ADANA/DÜNYA

Adana'da 1977 yılında indüksiyon ile yüzey sertleştirme alanında faaliyet göstermeye başlayan İndüksiyon Sulama, üretim kapasitesini ve kalitesini artırmaya yönelik çalışmalarına hız verdi.
Isıl işlem konusunda bölge ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde sürekli yenilenmeyi hedef olarak belirlediklerini dile getiren İndüksiyon Sulama firmasının sahibi Mustafa Kemal Hunu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “1968-1997 yılları arasında; ziraat makinaları, çelik döküm ve yedek parça imalatı, yazar kasa ve faks rulo imalatı sektörlerinde, yönetici ve işveren olarak tecrübe edindim. Ardından, bölgenin ihtiyaçlarını dikkate alarak, 1997 yılında ısıl işlem faaliyetlerine başladık. Birinci önceliğimiz; müşteri memnuniyeti ve kaliteli üretimdir.”

“Çeliğin kapasitesini yükseltiyor”
Çeliklerin kapasitesini yükseltmek için yapılan ısıl işlemin, metallerin mekanik özelliklerini geliştirmek amacıyla uygulanan işlemlerin genel adı olduğunu belirten Hunu, "Söz konusu işlem, metalleri belirli bir sıcaklıkta ısıtarak, yapılarını istenilen faza getirmek suretiyle yapılır. Daha sonra ise, metal ani olarak soğutulur ve bu sayede, granüller oda sıcaklığında termodinamik açıdan denge fazı olmayan bir faza hapsolmuş olur. Çelik olan her alete bu işlem yapılmak zorundadır; aksi durumda malzemenin ömrü kısalır. Bazı parçaların sadece yüzeyi sertleştirilirken, bazılarını tamamen sertleştirmek gerekir” dedi.
Kuruldukları günden beri, iki adet 130 kw orta firekans indüksiyon ile yüzey sertleştirme ünitesinde, en az yüzde 0,30 karbon içerikli çeliklerin 1,5 milimetreden başlayan derinlikte yüzey sertleştirmesini yaptıklarını anlatan Mustafa Kemal Hunu, şöyle devam etti: “2009 yılından itibaren, elektrikli ve elektronik kontrollü fırınlarımızda; ıslah, sementasyon ve meneviş işleri yapılıyor. Ancak, yeni yatırım planlarımız kapsamında, tuz banyosu ile yapılan sementasyon işlemimiz yerine gaz sementasyon sistemine geçilecek.”
2013 yılından bu yana da atmosfer kontrollü, gaz sızdırmaz, elektrikli ve elektronik kontrollü fırınlarda nitrasyon işlemi ile yüzey sertleştirme yapıldığını dile getiren Hunu, "Fırınlarımız 500-520 derecede çalıştırıldığı için malzemelerde ölçü bozukluğu ve çarpılmaların önüne geçilmiştir. İşlem 30 saat sürmekte olup, sertleşme derinliği 0,30 milimetre civarında olmaktadır. Parçaların kullanılan malzemenin cinsine göre mikro vikers sertliği 600-750 vikers gelmektedir. Nitrasyon yapılacak parçalar ıslah edilmiş ve gerginliği giderilmiş çeliklerden imal edilmiştir. Ayrıca parçalar, oksitlenmemiş, çok iyi temizlenmiş, yağ, toz, çapak ve talaşlardan arındırılmış olmalıdır" dedi.

“Bölgemizin en gelişmiş laboratuvarını kuracağız”
2017 yılında tüm ekonomik zorluklara rağmen, yeni yatırımlar yaparak kalite yükseltme ve yenilenme faaliyetlerine devam ettiklerini belirten Mustafa Kemal Hunu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “2018 yılında, özellikle kapasite ve kalite artırımıyla ile ilgili olarak, bölgemizin en gelişmiş kalite kontrol laboratuvarını kurmak gayreti ve kararlığı içerisindeyiz.”
Beş kişilik aile işletmelerinde oğlu Sabit Koray Hunu ile birlikte çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Hunu, "Müşteri memnuniyetinde öncelikli hedefimiz; kaliteden taviz vermeden hizmet sunmak, siparişleri zamanında ve eksiksiz yerine getirmek, en uygun fiyatla hizmet vermek ve daima yeni projeler üreterek faaliyetlerimizi sürdürmektir” diye konuştu.