İmpram: “Tam otonom araçlar için 2025 erken bir tarih”

Otomotiv teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sayesinde otonom araçların yakın bir gelecekte yollara çıkması bekleniyor. 2020’de piyasa değerinin 60 milyar euronun üzerinde olması beklenen sektörde, bazı sorunlar da çözüm bekliyor.

A+ A-

Gelecekte tamamen hayatımıza girecek olan otonom araçlar birkaç yıl içinde yola çıkmaya hazırlanıyor. Büyük otomotiv üreticileri bu konuda yapılan hazırlıkların 2025 yılına kadar tamamlanacağını ve otonom araçların aktif olarak trafikte olacağını belirtiyor. Ancak yapay zeka sistemine sahip otonom araçların birkaç yıl içinde trafikte olmasının yaratabileceği sorunlar ise halen merak konusu. Özellikle; kaza riski, güvenlik sistemleri ve siber saldırı riski en çok merak edilen konular arasında.

“Otonomluk seviyesini iyi belirlemek gerekiyor”
Tam otonom araçlar için öngörülen 2025 yılının erken olabileceğini ifade eden AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, şunları aktardı: “Büyük otomotiv üreticileri otonom araçlar için yapılan hazırlıkların 2025’e kadar tamamlanmasını öngörüyor. Üretici olmayan bazı firmaların hedefleri ise daha farklı olabiliyor. Ancak, burada otonomluk seviyesini iyi belirlemek gerekiyor. Tam otonom anlamına gelen L5 seviyesi gerek altyapı ihtiyaçları, gerekse de çok gelişmiş bir yapay zeka gerektirmesi sebebi ile 2025’te mümkün görünmüyor. Buna karşın, aracınızın kendi kendine park alanına gidip ihtiyacınız olduğunda da sizin yanınıza gelmesi anlamına gelen L4 fonksiyonlar daha kısa bir süre içinde son kullanıcı ile buluşacak. Trafik sıkışıklığı asistanı gibi, halen sürücünün arka planda güvenlik amaçlı bulunduğu L3 seviyesi fonksiyonlar pazara yakında girecek olgunluğa ulaşmak üzere. Birlikte kullanıldığında L2, tek başlarına L1 otonomluk sağlayan şerit takip asistanı ve adaptif hız sabitleme sistemi ise uzun süredir zaten kullanımda.”“Çok daha güvenli olacak”
Otonom araçların güvenliği konusunda çok önemli sistemlerin geliştirildiğini ifade eden İmpram, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde her yıl 1,2 milyon insanın ölümcül trafik kazalarından etkilendiğini aktardı. Karayollarında meydana gelen söz konusu kazaların istatistiksel olarak yüzde 90’ının sürücü kaynaklı olduğunu hatırlatan İmpram, “Sürücü hatalarını ise; algılama hataları, karar alma hataları, performans eksikliği, dikkatsizlik, dalgınlık, uyuyakalmak gibi sıralamak ve çoğaltmak mümkün. Günümüzde mevcut olan ve tam otonom araçlara atılan adımlar olarak niteleyebileceğimiz; sürücü yorgunluk tespit sistemi, acil durum fren sistemi, yaya algılama sistemi, şeritten ayrılma uyarı sistemi ve kör nokta tespit sistemi gibi sürücü destek sistemleri bile sürücü kaynaklı bu kazaları önlemede oldukça etkili. Bu açıdan düşünüldüğünde tam otonom araç; asla yorulmayan, bir insana göre çok daha iyi görebilen, algılayabilen ve çok daha hızlı karar verip uygulayabilen bir sistem olacağından, günümüzdeki ortalama bir sürücüye göre çok daha güvenli olacağı kesin gözüküyor” açıklamasını yaptı.

“Siber güvenlik çok önemli”
Siber güvenliğin önemine de değinen Serkan İmpram, söz konusu alanda yapılan çalışmalarla araçların kendilerini savunabileceğini söyledi. İmpram, şöyle konuştu: “Bu konuda çok önemli çalışmalar var. İnternetin yaygınlaşması ile tanıştığımız birçok büyük siber güvenlik firması, otomotiv ve GSM firmaları ile birlikte önemli çalışmalar yürütüyor. Araç bilgisayarını, dolayısı ile araç yazılımını sistem dışına açtığınızda saldırı riski her zaman olacaktır. Bugün en güvenli dediğimiz kurumların internet siteleri bile dışarıdan ataklarla ele geçirilip tahrip edilebilmekte. Araç üzerinde de benzer şekilde bu saldırıları algılayabilen, saldırıyı gerekli yerlere raporlayabilen ve gerekirse aracı ‘kapatan’ sistemler bulunacak.”“Türkiye’de test altyapısı çok kısıtlı”
Otonom araç teknolojilerinin Türkiye’de gelişebilmesi için araçların saha testlerini gerçekleştirebileceği pistlerin yapılmasının önemini vurgulayan Dr. Serkan İmpram, “Gerekli yatırım yapılırsa ve doğru firmalar ile bir konsorsiyum kurulabilirse Türkiye’de de böyle bir uygulama mümkün olabilir. Konvansiyonel araçların testlerini gerçekleştirebilmek için gerekli olan test altyapısı Türkiye’de çok kısıtlı. Sadece birkaç büyük imalatçının kendi araçlarını test ettikleri test pistleri mevcut; bunlarda da otonom araç testleri için özelleşmiş bölümler yok. Benzer çalışmalar için Macaristan bu alanda ciddi yatırımlar yapıyor. Ülke, tamamen otonom araç sistemleri için özelleşmiş, yapay şehir içi ve 10 km’lik akıllı otoyol ortamlarını barındıran entegre bir test pisti inşa ediyor. Türkiye’de de benzer bir yapı kurulabilir. Türkiye’deki otomotiv imalatçıları ve Avrupa’ya yakın olması açısından pist için en uygun yer Marmara Bölgesi olacaktır. Bununla beraber, TEM otoyolunun belirli bir bölgesi otonom araç testlerine destek olmak amacı ile akıllı çeşitli sabit sensör sistemleri ve V2X haberleşme sistemleri ile donatılabilir” dedi.

“2020’de piyasa değeri 60 milyar euro olacak”
Otonom sektörünün gelecekteki pazar payının otonom teknolojilerle artacağına da değinen AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “2020 yılında otonom araçların piyasa değeri 60 milyar euro seviyelerinde olacak. Pazarda; HMI, veri güvenliği, V2X, haritalama ve navigasyon, kontrol sistemleri yazılımları, sensör donanım teknolojileri, sensör yazılımları, V2X altyapı ve donanımı gibi birçok alan büyümeye devam edecek. En büyük büyüme ise hiç kuşkusuz yazılım alanında olacak. AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye olarak, ülkemizin bu pazar payında yer alabilmesi için İstanbul’da iki Ar-Ge merkezimizle hibrit-elektrikli ve otonom araç kontrol yazılımları geliştiriyoruz, emisyonların ve yakıt tüketiminin iyileştirilmesine yönelik kalibrasyon çalışmaları yapıyoruz. Ekiplerimiz, geleneksel motor teknolojilerinden yapay zeka içeren otonom sürüş teknolojilerine kadar çok çeşitli alanlarda çalışmalar yaparak hem ülkemizin otomotiv teknolojilerindeki pazar payını artırmayı, hem de gelişmiş mühendislik kaynağına katkıda bulunmayı hedefliyor.”