İKMİB: K 2019 için hazırlıklar tamam

Almanya’nın Düsseldorf şehrinde 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek K 2019 Fuarı’na 154 Türk firması çıkarma yapacak. Türkiye’den milli katılım organizasyonu kapsamında 30, bireysel olarak da 124 firma etkinliğe katılacak.

A+ A-

Yalçın GÜR

Düsseldorf bu yıl üç ya da dört yılda bir düzenlenen ve tüm dünyadan ilgililerini buluşturan dev fuarlara ev sahipliği yapıyor. Türkiye’den ilgili kurum ve kuruluşlar ile firmalar da bu etkinliklere yoğun ilgi gösteriyor ve en yüksek faydayı sağlamak için ciddi hazırlıklar yapıyorlar. Bunlardan birisi olan K 2019, plastik ve kauçuk alanının önemli fuarı olarak ekim ortalarında sahne alacak. Etkinlikle ilgili hazırlıkların merkezinde olan Türkiye’nin kimya ve plastik sektörlerinin fuarda etkili şekilde temsili için çalışmalar yapan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, K Fuarı’na ilişkin bilgileri paylaştı.

“İKMİB organizasyonu ve PAGDER iş birliği”
İKMİB organizatörlüğünde ve Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) iş birliği ile 16-23 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenecek olan dünyanın en önemi plastik ve kauçuk fuarı K 2019’a bu yıl dördüncü kez milli katılım organizasyonunu gerçekleştireceklerini belirten Pelister, toplam 154 Türk plastik firmasının Türkiye’yi temsil edeceğini söyledi.
Pelister, üç yılda bir düzenlenen K Fuarı’nın 2016’da gerçekleştirilen son etkinliğinde, 61 ülkeden 3 bin 293 katılımcının plastik ve kauçuktan ürünler ile üretim makinalarını sergilediğini ve 232 bin 53 kişinin etkinliği ziyaret ettiğini bildirdi. Bu yıl fuara yaklaşık 65 ülkeden 3 bin 500 katılımcının beklendiğine dikkat çeken Pelister, şu bilgileri paylaştı: “2016 yılındaki fuara, milli katılım organizasyonumuz altında 25 firma ile birlikte toplam 110 Türk firması katılmıştı. K 2019’a, Türkiye milli katılım organizasyonu altında toplam 686 metrekarelik alanda 30 firmamızla birlikte 124 bireysel firma katılacak. Katılımcılarımız, Hall 11 ve Hall 8b olmak üzere iki ayrı holde yer alacak. Plastik makina ve aksamları firmalarının yer aldığı Hall 11’de, 536 metrekare ile 23 firma, plastik hammadde firmalarının yer aldığı Hall 8b’de ise 150 metrekare ile yedi firmamız yer alacak. Sektördeki firmalarımızın bu önemli etkinlikte potansiyel alıcılarla bir araya gelerek yeni iş birlikleri oluşturmalarını ve ürünlerini tanıtmalarını hedefliyoruz. Fuarların yeni pazar ve müşteri kazanımındaki önemini her zaman anlatıyoruz ve firmalarımızı bu konuda destekliyoruz.”

“Sektörün ihracatı artıyor”
Almanya’ya plastik ve kauçuk sektörü ihracatlarının 2015 yılında 612 milyon 91 bin 616 dolar iken, 2018’de 763 milyon 828 bin 840 dolar olarak gerçekleştiğini aktaran Pelister, “Sektör ihracatımız 2019 yılı ocak-nisan döneminde ise 253 milyon 96 bin 691 dolara ulaştı. Rakamlardan da anlaşıldığı gibi sektör ihracatı her yıl artış gösteriyor. Fuarın, ihracatını artırmak isteyen firmalarımız için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Markalarımız, kaliteli ve uygun fiyatlı Türk ürünlerimizi 65 farklı ülkeden gelecek firmalara tanıtma imkânı bulacaklar. Bu anlamda tüm katılımcı firmalarımıza başarılar diliyor ve verimli bir etkinlik olmasını temenni ediyorum” dedi.Polimerlerin belirleyici rolü
Geçen sayımızda fuarla ilgili kapsamlı bir dosya sunmuştuk. Bu noktada, polimerlerin endüstrideki ve yaşantımızdaki önemli rolüne, etkinliğin nasıl önemli bir platform olduğuna vurgu yapma açısından yarar var. Uzmanlar, düşük emisyonlu ve enerji tasarrufu sağlayan etkin yöntem ve teknolojilere, aynı zamanda da (çevreye zarar vermeden) farklı uygulamalarda kullanılabilecek akıllı ve yüksek performanslı malzemelere her zamankinden daha fazla talep duyulduğunu söylüyor ve polimerlerin bu bağlamda çok değerli ve yön verici bir katkı sağladığını belirtiyorlar.
“Kolay bozulabilecek gıda maddelerinin taze kalmasını sağlayacak ambalajlardan ekolojik elektrik üretimine veya karayolu ulaşımında zararlı madde emisyonlarının azaltılmasına kadar uzanan birçok uygulama alanında polimerler daha şimdiden başarılı sonuçlar vermiş bulunuyor” diyen uzmanlar, bugün birçok modern uygulamanın plastik ve kauçuk ürünler sayesinde mümkün olabildiğine vurgu yapıyorlar.
“Polimer kullanımı bizi aynı zamanda bunların tekrar kullanımı ve uygun şekilde imhası gibi hususlarda çözüm bulmamız gereken zorluklarla karşı karşıya getiriyor” diye konuşan fuar organizasyonu ile ilgili uzmanlar, yeni koşulların üstesinden gelebilmenin önemine dikkat çekiyorlar.
Uzmanlar bu konu ile ilgili olarak şunları söylediler: “Plastik ve kauçuk ürünler, sürdürülebilir biçimde üretilmesi gereken ve ideal koşullar altında nitelikli ürünlerin imalatı için tekrar kullanılabilmeleri gereken değerli malzemelerdir. Bunun için de, geri dönüşüme uygun ve aynı zamanda da içeriğindeki bileşimlerin geri kazanım oranının yüksek olduğu bir ürün tasarımı oluşturulması gerekir. Plastik ve kauçuk sanayii K 2019 kapsamında tüm bu hususlara ilginç çözümler sunmayı bekliyor. Geri dönüşümden elde edilen plastikler giderek daha yoğun bir şekilde alternatif oluşturmaya başlamış ve yeni plastik ürünler açısından önemli bir hammadde kaynağı haline gelmiş bulunuyor. K 2019 çerçevesinde bu alandaki olanaklar ve sanayi sektörünün farklı kuruluşlarla yürütmekte olduğu çalışmalar hakkında bilgi sunulacak.”

Kısaca fuarın künyesi
Destek veren kuruluşlar:
Alman Plastik Sanayi Çalışma Grubu (Arbeitsgemeinschaft Deutsche Kunststoffindustrie (AKI)) ve üye meslek birimleri:
Alman Plastik Sanayiciler Birliği (Gesamtverband Kunststoffverarbeitende Industrie e.V. (GKV))
Plastics Europe Deutschland e.V.
Alman Plastik ve Kauçuk Makinaları İhtisas Birliği (Fachverband Kunststoff-und Gummimaschinen im VDMA e.V.)
Alman Kauçuk Sanayiciler Birliği (Wirtschaftsverband der deutschen Kautschukindustrie e.V. (WdK) )

Himaye eden kuruluş:
Avrupa Plastik ve Kauçuk Makinaları Birliği EUROMAP-(European Committee of Machinery Manufacturers for the Plastics and Rubber industries)

Organizatör:
Messe Düsseldorf GmbH

Ağırlıklı ürün grupları:
Hammaddeler ve yardımcı maddeler, yarı mâmuller, teknik parçalar ve takviyeli plastik ürünleri, plastik ve kauçuk sanayiileri için makina ve ekipmanlar, plastik ve kauçuk sanayilerine yönelik hizmetler.

Milli katılım ile fuarda yer alacak firmalar:
1 Adaçal End. Min. San. Tic. A.Ş.
2 Al-Mak Ateş Makina San. Koll. Şti.
3 Aschem Petrokimya Sanayi A.Ş.
4 Ayb Kalıp ve Plastik San. Tic. Ltd. Şti.
5 Başar Ağır Makina San.ve Tic. Ltd. Şti
6 Beksmak Makina San. Dış. Tic. Ltd. Şti.
7 Feydaş Makina ve Mühendislik Ltd. Şti
8 Gençler Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.
9 Hayat Kalıp İml. San.Tic. Ltd. Şti.
10 Hürmak Plastık Otomotıv Makina İmalat Sanayı ve Tıcaret A.Ş.
11 Isı-Tan Isıtma Soğutma Yedek Parça Ve Makina Sanayi Ticaret Ltd. Şti.
12 İfs Plastik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
13 İnter Kauçuk ve Eva Ltd. Şti.
14 İzmir Eğitim Sağlık Sanayi Yatırım A.Ş.
15 Karataş Makina
16 Konex Plastik Makina San. Tic. Ltd. Şti.
17 Masfen Makina San. ve Tic. Ltd. Şti.
18 Maskom Plastık San. Tic. Ltd. Şti.
19 Mergen Makina Dan. San. Dış. Tic. Ltd. Şti
20 Orion Rezistans ve Teknoloji Ürün. San. Tic. Ltd. Şti.
21 Ormaksan Mühendislik Makina San. ve Tic. Ltd. Şti.
22 Planer Mühendislik Soğutma Klima Tes. İnş. San. Tic. Ltd. Şti
23 Safi Rezistans İmalat Sanayi
24 Ser Rezistans A.Ş.
25 Sonikel Ultrasonik Elektronik Otomasyon San. Tic. Ltd. Şti.
26 Şenmak Makina San. Tic. ve A.Ş.
27 Tekno-Met Bağlantı Elemanları San. Tic. Ltd. Şti.
28 Uzman Kalıp Plastik Ambalaj San. ve Tic. Ltd. Şti.
29 Ünveren Hava Sistemleri San. ve Tic. A.Ş.
30 Yapraksan Plastik San. ve Tic. A.Ş.