İğrek Makina, Bakanlık onaylı Ar-Ge merkezi oldu

Ar-Ge merkezi için 500 metrekarelik ofis alanı oluşturan ve ilk etapta 27 kişilik Ar-Ge ekibiyle yola çıkan İğrek Makina, Bakanlık onaylı Ar-Ge merkezi haline geldi.

A+ A-

Gülay SOYDAN PEHLEVAN / BURSA

Türkiye’nin en büyük yerli CNC 5 eksenli köprü tipi tezgahını üreterek yıllar önce noktaladığı makina imalatına da geri dönüş yapan otomobil firmalarının kalıp dökümlerinin üreticisi İğrek Makina, Bakanlık onaylı Ar-Ge merkezi haline geldi.
Ar-Ge merkezi için 500 metrekarelik ofis alanı oluşturduklarını ve Ar-Ge hizmetlerinin üretime yansımasını 5 bin metrekarelik yeni binalarında yapmaya başladıklarını açıklayan İğrek Makina Üretim ve Planlama Sorumlusu Fatih İğrek, “Malzeme konusunda çalışmalar yapacak Ar-Ge laboratuvarı da kurduk. İlk etapta 27 kişilik Ar-Ge ekibiyle yola çıktık; ancak bu sayıyı önümüzdeki süreçte artırmayı planlıyoruz. Ar-Ge merkezimiz ağırlıklı olarak takım tezgahları sektörüne hizmet verecek. Yerli dik torna, freze ve işleme merkezleri üretmeyi amaçlıyoruz” dedi.

“Yerlilik oranını artırmayı hedefliyoruz”
Yerlilik oranını olabildiğince yüksek tutmak ve her adımda daha da artırmak için Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları yürüttüklerinin altını çizen İğrek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “5 eksen işleme yapabilen freze ve 4 metre çevirme çapına sahip CNC dik torna olmak üzere amiral gemimiz olan iki önemli makinamızın yılsonuna doğru tanıtımını yapmaya hazırlanıyoruz. Bir adet de ‘eğitim frezesi’ olarak adlandırdığımız, küçük tip, 1350 x 650 milimetre işleme alanına sahip 3 eksen freze ürettik. Şimdi hedefimizde beşik tipi tablalı 5 eksen freze var.”
2018 yılı için en az 5 adet freze, 2 adet de dik torna satışı hedefi koyduklarını bildiren İğrek, ihracat yapmayı hedeflediklerini de vurguladı. Geçen yılki yatırımlarla birlikte üretim alanlarını 40 bin metrekareye çıkardıklarına değinen İğrek, 2 bin 500 metrekarelik ilave tesis yatırımına başladıklarını da sözlerine ekledi.