IFS, farklı üretim metodları için ERP stratejilerini anlattı

Global kurumsal yazılım şirketi IFS, pek çok sektöre ve farklı üretim metodlarına özel geliştirdiği çözümlerini paylaştığı “IFS Endüstri Günleri”ne, farklı üretim metodları için ERP stratejilerini anlattığı etkinlikle devam etti.

A+ A-

IFS, “IFS Endüstri Günleri” kapsamında düzenlediği etkinlikte, farklı üretim tipleri ile çalışan işletmelere yönelik ERP stratejilerini ve IFS Applications’ın söz konusu alanlardaki çözümlerini aktardı.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan IFS Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergin Öztürk, uluslararası rekabette yer alan güçlü oyuncular yaratmak istediklerini; bu nedenle işletmelerin daha yeni iş modelleri ile verimliliklerini artırabileceğini vurguladı. Öztürk, “Mevcut rekabet şartlarına uyum sağlamak amacı ile işletmeler birden çok imalat yöntemi ile çalışıyorlar ve her geçen gün değişen pazar şartlarına göre süreçlerine yeni üretim modellerini ekliyorlar. Günümüzde, şirketlerin farklı üretim metodlarına yönelik süreçleri yönetebilme konusundaki yeteneklerini geliştirmeleri bir zorunluluk” diye konuştu.

“Özel çözümler sunuyoruz”
ERP söz konusunu olduğunda, sektörü ne olursa olsun akla bir işletmedeki tüm iş süreçlerinin entegre bir şekilde çalışmasının geldiğini ifade eden Öztürk, şöyle konuştu: “Otomotiv gibi seri imalat yapan bir işletme ile siparişe özel konfigüratif makina yapan ya da proje bazlı tesis kuran bir işletmenin uygulayacağı ERP modelleri birbirinden çok farklıdır. Tekliflendirmeden planlamaya, üretimden satış sonrası servise kadar tüm süreçler seçilen iş modeline göre büyük farklılıklar gösterir. IFS Applications, bu modellerin hepsi için özel çözümler sunuyor. Bunun yanında birden çok üretim modeli kullanan Mix-Mode üretim yapan işletmelerin de, hangi kombinasyonda olursa olsun IFS Applications ile tüm süreçlerini yönetmelerini sağlıyoruz.”
Etkinlikte, IFS Genel Müdür Yardımcısı Göksel Sanbay’ın IFS’in; varlık yoğun, proje bazlı, üretim yoğun, dağıtım odaklı ve servis odaklı iş süreçlerine sahip dünya ve Türkiye referansları hakkında bilgi verdiğini bildiren yetkililer, “Ardından Sanbay, bu alanlardaki IFS çözümlerini aktardı. IFS Kıdemli ERP danışmanları tarafından da; stoğa üretimden siparişe özel üretime, siparişe özel konfigürasyondan siparişe özel mühendisliğe ve siparişe özel montaja kadar planlama modellerine yönelik IFS Applications çözümleri, örnek uygulama ve ekranlarla katılımcılarla paylaşıldı” dediler.
IFS’in kapasite planlama ve çizelgeleme uygulamaları hakkında bilgi verilmesinin ardından, IFS Türkiye’nin sonlu kapasite planlama ve çizelgeleme aracı CBS ile yapılan projelerden bazı örnekler verildiğini de kaydeden yetkililer, şöyle konuştular: “Endüstri 4.0 alanında IFS uygulamaları hakkında bilgi paylaşımında bulunan IFS Operasyonlar Koordinatörü Mete Yücel, IFS’in bulut uygulamaları ve IoT Business Connector adı verilen Nesnelerin İnterneti uygulamaları hakkında bilgi verdi.”
Etkinlikte son olarak, IFS Applications 9 ile birlikte müşteriye sunulan kullanıma hazır IFS Lobby İş Zekâsı çözümü hakkında bilgi verildiğini açıklayan yetkililer, IFS Endüstri Günleri’nin üçüncü ayağının Konya’da düzenlenmesinin planlandığını da sözlerine eklediler.