IDC Türkiye Bulut ve Veri Merkezi Konferansı İstanbul'da düzenlendi

Önde gelen kurumların BT karar vericilerinin katıldığı IDC Türkiye Bulut ve Veri Merkezi Konferansı'nda, Türkiye’nin dijital dönüşüm yolculuğu ile bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü hakkında bilgiler paylaşıldı.

A+ A-

IDC (International Data Corporation) Türkiye Bulut ve Veri Merkezi Konferansı, TÜSİAD ve TÜBİSAD başkanlarının da katılımıyla 13 Mart 2018'de İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Türkiye’nin önde gelen kurumlarının BT karar vericilerinin ağırlandığı etkinlikte, Türkiye’nin dijital dönüşüm yolculuğu ile bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) sektörü hakkında bilgiler paylaşıldı.

Çizmecioğulları: "Bulut teknolojinin önemi artıyor"
Türkiye’deki kurumların üçüncü platform yolculuklarına başlamasıyla birlikte; büyük veri, mobilite ve bulut bilişimin daha stratejik bir gözle değerlendirilerek, yatırım kalemleri arasındaki yerlerini çoktan aldıklarını ifade eden IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları, “Dijital dönüşümün en temel yapı taşlarından biri olan bulut teknolojileri, her gün daha da zorlaşan ekonomik ve rekabet koşulları altında önemini daha da çok artırmaktadır. Türkiye’deki organizasyonların bulut teknolojileri kullanma stratejileri her ne kadar sektörel olarak değişiklik gösterse de, yasal uygunluk ve regülasyon zorunlulukları olmayan sektörlerdeki kurumlar, ilk önce bulut stratejisine geçmeye başladılar. Dijital dönüşümle beraber gelen yeni iş yükleri için kurumlar; BT kaynaklarını, özel ve genel bulut hizmetleri aracılığıylakiralayacak ve elastik BT altyapısını küçülterek, işletilmesini bu konuda uzman şirketlere devredecekler. BT yöneticileri için kritik soru; buluta taşıma işlemlerinin hangileri değer yaratacak? Hangileri değer yaratmayacak? olmalı. Her şirketin kıdemli BT yöneticileri, kurumlarının dijital dönüşüm olgunluğuna, iş ve kültürel iş yapış şekline bağlı olarak; artan avantajları değerlendirmeli, teknik ve finansal hedefleri doğru belirlemeli ve olası faydalardan yararlanmak için ilgili servisleri buluta taşınması için iş yüklerini kategorize etmelidir" diye konuştu.

"Her kurum bir strateji geliştirmeli"
Gelecek üç yıl içinde tüm BT altyapısının ve yazılımlarının üçte ikisinden fazlasının bulut hizmetleri olarak tüketileceğini öngördüklerininin altını çizen Çizmecioğulları, sözlerini şöyle sürdürdü: "IDC, global olarak 11 binden fazla son kullanıcı ile '2016 CloudView Anketi'ni yaptı. Bu çalışmaya göre; dünyanın dört bir yanında ankete katılanların yüzde 70'i kendilerini, bugün ve gelecek için 'buluta geçiş BT stratejisine sahip' olarak tanımladı. Pazar ve iş ihtiyaçları kısa vadeli vizyonlarla hızla gelişirken; her kuruluşun hem kısa vadede, hem de uzun vadede bir bulut benimseme stratejisi geliştirmesi, büyük maliyetli hataları ve yanlışları önlemesi, uzun vadeli dijital dönüşüm fırsatlarını değerlendirmesi, önemli iş önceliklerine odaklanması ve olası sorunları öngörmesi gerekiyor."

Bilecik: "Ekonomimiz hızlı bir şekilde büyüyor"


Etkinlikte bir konuşma yapan ve Türkiye ekonomisinin güçlü bir şekilde büyümeye devam ettiğini aktaran TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ise, "Küresel büyümenin hızlanmasıyla ülkemizin ihracatında ve buna paralel olarak sanayi üretiminde önemli bir ivmelenme görülüyor. Sanayi kapasite kullanım oranları neredeyse kriz öncesi seviyelere ulaştı. Bu da, yeni yatırımlara ihtiyaç var demektir. Dijitalleşmenin hızlanıyor olması zaten bu alandaki yatırımlara hız verilmesini gerektiriyordu; ancak mevcut üretim yapısını dönüştürmek ve yenilemek için de iyi bir zamanlama. Küresel ekonomi toparlandıkça yatırımlar hızlanacak ve rekabet artacak. Ekonomide verimliliği artırmak için altyapı yatırımları önemli; ama altyapı deyince bizim aklımıza halen köprüler, yollar ve tüneller geliyor. Bunlar iyi ve güzel; ancak yeni yüzyılın ihtiyaçları tüm sektörler için güçlü bir bilişim altyapısını gerektiriyor. Yatırımlarda da öncelik bu olmalı" dedi.

Karaca: "Rekabet gücümüzü artırabiliriz"
Dijital dönüşüm ile Türkiye’nin hem rekabet gücünü artırabileceğini, hem de katma değeri yüksek sanayi ile dünya üretim değer zincirinden çok daha fazla pay alan bir sanayi yaratabileceğini söyleyen TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Erman Karaca da, şunları aktardı: "Küresel Rekabetçilik Endeksi gibi birçok çalışma, ülkemizin arzu edilen düzeyde olmadığını gösteriyor. İhracatımızda yüksek teknolojili ürünlerin payı sadece yüzde 3,7. Bu oran Avrupa Birliği’nde yüzde 15. Üretimimizin yüzde 38’i düşük teknoloji ile gerçekleşiyor. Girişimlerimizin yaklaşık yüzde 60’ı düşük teknoloji ile çalışıyor. Türkiye; ya bu atılımı yaparak bir üst gelir grubuna yükselecek, ya da rekabet edebildiği pazarları kaybetme riski ile karşı karşıya kalacak. Genç, teknolojiyi içselleştirmiş ve büyüyen işgücüne sahip Türkiye, dijital dönüşüm ile bugüne kadar gerçekleştiremediği atılımı yapabilir.”

"Etkinliğe 350 kişi katıldı"
IDC Türkiye Bulut ve Veri Merkezi Konferansı'nın yaklaşık 350 kişinin katılımıyla gerçekleştirildiğini ifade eden yetkililer, "Etkinliğin devamında, Türkiye’nin önde gelen kurumlarının üst düzey BT yöneticileri ile tedarikçiler, çeşitli sunum ve interaktif panel sohbetleriyle dijitalleşmeye paralel olarak, evrim geçiren bulut teknolojileri ve veri merkezleri hakkında fikir alışverişinde bulundular. IDC analistleri ile sektörün uzmanları, veri merkezi yatırımlarının evrim geçiren dinamiklerini masaya yatırarak, günümüzün çalkantılı ekonomisinin neden olduğu çok sayıda zorluğun üstesinden gelmek için bir dizi strateji ve çözümü tartıştılar. Ayrıca; çoklu bulut mimarileri, dijital dönüşümün altyapılara etkisi, veri merkezi optimizasyonu ve buluta geçiş stratejileri gibi konular konferansın ana gündemleri arasında yer aldı" diye konuştular.

"En iyi bulut projeleri ödüllendirildi"
IDC Türkiye’nin bu yıl ilk defa düzenlediği 'IDC Cloud Awards 2018' adlı törende, dereceye giren projelerin sahiplerine ödüllerinin takdim edildiğini dile getiren yetkililer, "Bulut Yazılım Hizmeti’, ‘Bulut Maliyet Tasarrufu’, ‘Bulut Altyapı/Platform Hizmeti’, ‘Özel Bulut’ ve ‘Bulut’a Geçiş’ kategorilerinde yarışan projeler, sektörün değerli BT yöneticilerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi" diyerek sözlerini noktaladılar.