İbrahim Burkay: “Hayata geçirdiğimiz projeler meyvelerini verdi”

‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür” mottosuyla dört yılda 40’a yaklaşan makro projeyi hayata geçirdiklerini belirten İbrahim Burkay, kentin merkez bütçeye katkısının 2016 yılının sonunda 4,3 milyar TL’ye yükseldiğini aktardı.

A+ A-

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Bursa ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulanmak üzere düzenlenen basın toplantısına BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın yanı sıra; BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, Yönetim Kurulu üyeleri Fahrettin Gülener, İlker Duran, Aytuğ Onur ve Zafer Bulut da katıldı.
‘Ortak Aklın Gücüyle Büyüyen Bursa’ konulu toplantıda açıklamalarda bulunan BTSO Başkanı İbrahim burkay, yaklaşık dört yıllık süreçte 40’a yaklaşan makro projeyle hizmet çıtalarını daha da yükselttiklerini ifade eti. Burkay, “Bursa, Türkiye ekonomisinin üzerindeki başarı performansı ile öncü rolünü güçlendirmeye devam ediyor” dedi.
‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ mottosuyla yeni bir vizyona kavuşan BTSO’nun, kentin ekonomi tarihine geçecek dört yıllık bir süreci geride bıraktığını bildiren Burkay, birçok ülkenin ayakta kalmakta zorlanacağı sınavlara rağmen, Türkiye’nin ve Bursa’nın büyüme yolculuğuna devam ettiğini dile getirdi.

“Geleceği şekillendirmeyi sürdüreceğiz”
BTSO tarafından stratejik alanlarda yürütülen yatırım ve projelerle geleceği şekillendirmeye devam edeceklerini bildiren Burkay, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bursa ile ilgili hedeflerimiz ve hayallerimiz bu rakamların çok ötesindedir. BTSO olarak, ilkeli duruşumuzla ilklere imza atmaya devam edeceğiz. Bursa ekonomisinin bu gurur tablosunun ortaya çıkmasında çok büyük gayretleri olan 39 bin üyemize şükranlarımı sunuyorum. Üreterek, büyüterek 39 bin tek yürek; ortak bir gelecek projesi etrafında, kurallara uyan değil, kural koyan bir şehir için omuz omuza çalışmayı sürdüreceğiz.”

“Türkiye’nin zenginlik merkezi”
Türkiye’nin geçen yıl yüzde 3 büyüdüğünü, Bursa’nın ise yüzde 7’lik büyüme oranıyla ülke ekonomisindeki liderlik rolünü güçlendirdiğini ifade eden İbrahim Burkay, kentin GSMH’deki yüzde 3,9’luk payını yüzde 4,3 seviyesine kadar yükselterek, Türkiye’nin zenginlik merkezi olmayı sürdürdüğünü belirtti. Burkay, “Bursa iş dünyası olarak, ürettiğimiz zenginlikle ülke ekonomisine sağladığımız katkıları daha da artırdık. Merkez bütçeye katkımız son dört yılda yüzde 100’ün üzerinde arttı. Katkımız 2013 yılında 2,1 milyar TL seviyesinde olurken; 2016 sonunda bu rakam 4,3 milyar TL’ye kadar yükseldi. İlimizde kişi başına düşen gelirin Türkiye ortalamasındaki payı da artmaya devam ediyor. Bursa, Türkiye’nin OVP için belirlediği 13 bin dolarlık kişi başı ortalama gelir hedefini bugünden yakaladı. Şehirde son dört yılda 16 binden fazla şirket faaliyete geçti” diye konuştu.

“Yabancı yatırımcılar için de cazibe merkezi”
Bursa’nın yerli girişimciler kadar yabancı yatırımcılar için de cazibe merkezi kimliğini artırarak sürdürdüğünü kaydeden Burkay, ilin son dört yılda 7,1 milyar TL’lik yatırımla Türkiye’de en fazla yabancı yatırım alan şehir olduğunu da vurguladı. TEKNOSAB’ın tamamlanmasıyla birlikte Bursa’nın hem yerli, hem de yabancı yatırımlardaki payını artıracağını kaydeden Burkay, şunları aktardı: “Türkiye’nin 4 dolarlık kilogram başı ortalama ihracat hedefini bugünden yakalayan kentimizin daha yüksek hedeflere ulaşabilmesi adına yaptığımız çalışmalarla Ar-Ge merkezi sayımızı 65’e, tasarım merkezi sayımızı da 6’ya çıkardık. 2013’te 23 olan Ar-Ge merkezi sayısını tasarım merkezleriyle birlikte 71’e yükselten il, kurulan Ar-Ge ve tasarım merkezleri performansı bakımından Türkiye’de birinci sırada yer alıyor.”

“Katma değerli üretimin payı artırılmalı”
Türkiye’nin gelecek hedeflerine taşıyacak en önemli zenginlik kaynağının üretim yeteneği olduğunu ileri süren İbrahim Burkay, 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşılması için katma değerli üretimin payını artırılması gerektiğini de vurguladı. Burkay, “Üretimde orta yüksek teknolojinin yoğunluğu Türkiye ortalaması yüzde 26 seviyesindeyken, Bursa bu rakamı ikiye katlamayı başardı. Kent olarak; yüzde 2 seviyesindeki yüksek teknolojili üretimin payını daha da yukarıya çıkarma gibi stratejik bir hedefimiz var. Temelini atmaya hazırlandığımız TEKNOSAB projemiz sayesinde, bu oranı en az 4’e katlamayı istiyoruz” dedi.

“Türkiye’nin ikinci ihracatçı kenti”
2017 yılı sonunda 14 milyar dolarlık ihracat barajını aşması beklenen Bursa’nın, Türkiye’nin ikinci ihracatçı kenti olarak öncü rolüne devam ettiğini belirten Burkay, ilin aynı zamanda, ihracattaki başarısıyla Türkiye’nin genel ihracatından aldığı payı 4 yılda yüzde 10 seviyesine kadar yükseltmeyi başardığını aktardı. 2013 yılında 3 bin 700 civarındaki ihracatçısıyla ülke kalkınmasının lokomotifi olan kentin, sunulan destekler ve BTSO projeleri ile son 4 yılda 800’ü aşkın yeni ihracatçı kazandığını vurgulayan İbrahim Burkay, Türkiye’nin 2023’te gelmek istediği kilogram başı ortalama birim fiyatına bugünden ulaşan Bursa’nın, yakın gelecekte 8 dolarlık hedefine de ulaşacağını söyledi. Burkay, şöyle devam etti: “Ülkemizde dış ticaret fazlası veren ender kentlerin başında Bursa gelmektedir. Türkiye’nin en yüksek dış ticaret fazlası veren kenti özelliği taşıyan Bursa, ülke ekonomisine katkısını fazlasıyla sürdürüyor.”

“Her zaman üyelerimizin yanındayız”
Sadece iç piyasaya mal satan firmaların artık ihracatçı olmak için harekete geçtiğini dile getiren İbrahim Burkay, “BTSO, ‘Küresel Fuar Acentesi’ ile 5 bin üyesini yurt dışına taşıyan, ‘Ticari Safari Projesi’ ile 11 bine yakın yabancı iş insanını Bursa’ya getiren bir kurum haline geldi. Her üyemize yurtdışı fuar organizasyonları için KOSGEB’in desteklerinin yanı sıra yılda iki kez olmak üzere 1.000’er TL’ye kadar destek veriyoruz. BTSO olarak üyelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.