Karagöz: "ABD ve Almanya’yı hedef pazar olarak belirledik"

Yaklaşık 7 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan tesislerinde üretim gerçekleştiren His Makina, yurtdışında üretilen parçaların millileştirilmesi için aralıksız bir şekilde Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor.

A+ A-

KAYSERİ/DÜNYA

2005 yılında kurulan His Makina; havacılık uzay sanayii, TÜBİTAK BİLGEM cihaz kutuları, MKE silah sanayii yedek parça üretimi, Otakar zırhlı araç yedek parçaları, Roketsan roket yedek parçaları, Aselsan İHA savar yedek parça üretimi, otomotiv ve demiryollarına üretim yapıyor.

Karagöz: “Her türlü üretimi yapma kabiliyetine sahibiz”
Geniş tezgah parkına sahip olan üretim alanlarında her türlü üretimi yapma kabiliyetlerinin olduğunun altını çizen His Makina Üretim Müdürü Arslan Karagöz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Yaklaşık 7 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan firmamız, Kayseri Serbest Bölgesi’nde ve OSB’de üretim gerçekleştiriyor. His Makina olarak, ISO 9001 ve AS 9100 belgesine de sahibiz.”
Yurtdışında üretilen parçaların millileştirilmesi için Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade eden Karagöz, “Şu anda bir ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatımızın üretimimizdeki ve ciromuzdaki payı yüzde 5 civarında. 2019 yılında ABD ve Almanya'yı hedef pazar olarak belirledik” diye konuştu.

“Savunma sanayii firmaları ile çalışıyoruz”
İç pazarda savunma sanayii firmaları ile çalıştıklarını dile getiren Karagöz, şöyle devam etti: “Türk Havacılık Uzay Sanayii ile Atak helikopter, Hürkuş, Anka yedek parça üretimi, Otokar Otomotiv ile de zırhlı araç Kobra, Arma araçların termal kamera ve güç dağıtım aksam parçalarının üretimini yapıyoruz. Ayrıca, Roketsan, MKE Silah Sanayii için mg3-g3-mp5-40mm bomba atar ve diğer yedek parçaları üretiyoruz. TÜBİTAK BİLGEM ile kripto cihaz kutu mekanik aksamları, mayın arama cihaz, 3G ve 4.5G cihaz kutuları vb. üretiyoruz. Simpro elektronik kart üretim, savunma sanayii cihaz kutuları, Aselsan İHA savar parça üretimi, ZDT Hightech ABD savunma sanayii yedek parça üretimini yapıyoruz.”

“Yatırımlarımıza 2019’da devam edeceğiz”
2018 yılında serbest bölgede imalata başladıklarını ve tezgah yatırımı yaptıklarını aktaran Arslan Karagöz, yatırımlarıyla savunma sanayiine yönelik güçlü adımlar atmaya devam ettiklerini ifade etti. Karagöz, “Bu sene içinde, savunma sanayiinde ülke ekonomisine katkıyı artırmak için yeni tezgah ve yer yatırımı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Orta ve uzun vadede ise, firmamızı daha ileri seviyeye taşıyarak, bölgede ve ülkemizde güçlü firma olarak ekonomimize katkı sağlamak istiyoruz” diye konuştu.
Sektörlerinde kâlifiye eleman konusunda sıkıntı yaşandığını dile getiren Karagöz, “Aradığımız nitelikli personeli bulamıyoruz. Ancak, talep gören bir sektörde olduğumuz için diğerlerine göre de daha şanslı olduğumuzu söylemeliyim. 2019 yılında da, sektörümüzün yeni yatırımlarla bir üst seviyeye çıkmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.