Hidromek’in kurucusu Hasan Basri Bozkurt vefat etti

Türk sanayisinin duayen isimlerinden Hidromek’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt, 21 Kasım Çarşamba günü 71 yaşında hayata gözlerini yumdu.

A+ A-

Türk sanayisinin duayen isimlerinden Hidromek’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt, 21 Kasım’da 71 yaşında yaşamını yitirdi. İşçilikten mühendisliğe ve iş insanlığına uzanan emek ve vizyon dolu yolculuğun simgesi olan Bozkurt’un vefatı; iş dünyasını, çalışanlarını ve sevenlerini yasa boğdu.
Ankara Siteler’de küçük bir atölyede temelleri atılan Hidromek’i uluslararası bir marka haline getiren Bozkurt, Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden 1971 yılında mezun oldu. Aynı okulda lisansüstü eğitimine devam ederek 1973’te Yüksek Makina Mühendisi olan Bozkurt, çalışma hayatına Karayolları Genel Müdürlüğü’nde makina mühendisi olarak başladı. Bozkurt, 1978 yılında Karayolları teşkilatından ayrılarak Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Hidromek’i kurdu.
Eğitime büyük önem veren Hasan Basri Bozkurt, özellikle okul-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi ve sanayinin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman yetiştirilmesi amacıyla orta ve yüksek eğitim kurumlarıyla çeşitli işbirliklerini hayata geçirdi. Ankara Sanayi Odası ile yürütülen ‘Okul Sanayi Eğitim Programı’nın (OSEP) kurulmasında ve Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki ‘ASO Teknik Koleji’nin yapılmasında aktif rol üstlendi. Çankaya Üniversitesi ile iş makinaları alanında bilgi birikimi olan mühendislerin yetişmesini sağlamak, üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek amacıyla imzalanan protokol de yine Bozkurt’un imzasını taşıyor.