Hidrolik devreye alma sürecini otomatikleştiren yeni yazılım

Bosch Rexroth'un yeni yazılım sihirbazı, elektronik hidrolik eksenlerin devreye girişini basitleştiriyor. Yazılım, sadece birkaç tuşla saniyeler içinde kusursuz ve sağlam sonuçlara ulaşmayı mümkün kılıyor.

A+ A-

Bosch Rexroth

Tahrik ve kontrol teknolojilerinde dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Bosch Rexroth, hidrolik devreye alma sürecini büyük oranda otomatikleştiren yeni bir yazılım asistanı geliştirdi. Bu yeni asistan, akışkan teknolojisi konusunda kapsamlı bilgi sahibi olmaya gerek kalmaksızın, elektrikli hidrolik sistemleri kolaylıkla çalıştırma imkânı sağlıyor.
Hidrolik aktüatörlerin ilk çalıştırılmasını, eksenin ve hareket parametrelerinin ayarlarını yaparken sadece birkaç tuşa basmaya kadar indirgeyen yeni asistan sayesinde, teknisyenler dakikalar içerisinde kusursuz, sağlam sonuçlara ulaşıyor ve eksenleri hareket ettirebiliyor.

Teknisyenlerin akıllı rehberi
Rexroth, elektronik hidrolik eksenlerin ilk çalışmaları için, parametre oluşturmadaki onlarca yıllık tecrübesini yazılım sihirbazına aktardı. Bu yazılım sihirbazı, teknisyenlere parametre oluşturmada mantıklı bir şekilde rehberlik ediyor ve yanlış girdilerin önüne geçiyor. Hidrolik sitemlerle ilgili hiçbir tecrübesi olmayanlar bile hızlıca ve güvenilir bir şekilde sağlam sonuçlar elde edebiliyorlar.
Sihirbaz, bilgileri elektronik plakadan okuyamazsa bileşenleri diyalogla soruyor. Sonrasında asistan yükleme konumu, hareket ettirilecek kütleler ve maksimum darbe gibi uygulamaya özel bilgileri istiyor. Ayrıca; maksimum hız, maksimum güç ve doğal tahrik frekansı gibi karakteristik değerleri de hesaplıyor.

Hedef aşımlarını dengeliyor
Yazılım, dâhili olarak akışkanlar mekaniğinin bütün özelliklerini göz önünde bulunduruyor. Doğrusal bir mesafeye girerek, doğrusal olmayan bir valf özelliği oluşturuyor ve hedef aşımlarını dengeliyor.
Devreye alma mühendisleri bu hesaplamalara dâhil olmazken, onlar sadece uygulamanın fiziksel parametreleri üzerinde çalışıyorlar. Önerilen parametreler sayesinde tahrikler, dakikalar içerisinde çarpma riski olmadan hareket ettirilebiliyor.
Otomatik mesafe tanımlama da, ayrıca birçok hidrolik eksen için mümkündür. Çalıştırma sihirbazıyla devreye alma mühendisleri, hidrolik tahriklerin, izlenen hareketleri belirlenen sınırlar içerisinde bağımsız bir şekilde yapmalarına izin verebiliyor. Akıllı fonksiyon dâhili değerleri insan müdahalesi olmadan, otomatik olarak bütün hesaplıyor ve manuel olarak ince ayar yapılmasına izin veriyor.