Hidrokon’un yeni ürünü AT4100 tam not aldı

Hidrokon’un yüzde 100 yerli sermaye ile ürettiği denge ayakları mesafe kontrollü, tek hidrolik uzatma silindir tahrikli teleskopik bomlu vinç tasarımına sahip olan AT4100 üstün bir performans sergiledi.

A+ A-

Hidrokon tarafından tamamı Türkiye'de üretilen, denge ayakları mesafe kontrollü, tek hidrolik uzatma silindir tahrikli teleskopik bomlu vinç tasarımına sahip olan AT4100, tüm testlerde çok iyi sonuçlar elde etti. Yüzde 100 yerli üretim olan 4 akslı ve 100 ton kaldırma kapasiteli AT4100 mobil vince, mart ayında İspanya'nın başkenti Madrid'te fren ve ABS testi uygulandı. AT4100, dünyanın sayılı pistlerinden olan ve aynı zamanda bir kamu kuruluşu olan INTA (Ulusal Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü) tesislerinde gerçekleştirilen tüm testlerde üstün performans sergilemeyi başardı.
Türkiye’nin yerli gücünü temsil ettiklerini ve her zaman ilklere imza attıklarını vurgulayan Hidrokon Konya Hidrolik Makina San. Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Memiş Kütükcü, 24 yıllık tecrübe ile 4 bin 300’ün üzerinde vinç imalatı gerçekleştirdiklerini açıkladı. Kütükcü, “1993 yılında sektördeki faaliyetlerine başlayan firmamız, bugün 200 çalışanıyla birlikte sektörün en büyük vinç üreticisi haline geldi. 46 bin metrekarelik toplam alan üzerinde kurulu olan tesislerimizde son teknoloji teçhizatlarla üretim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

“İhracatımızı artırmayı hedefliyoruz”
Daha çok katlanır bomlu ve insan kaldırma platformu ürün gruplarının ihracatını gerçekleştirdiklerini kaydeden Kütükcü, şöyle konuştu: “Yaklaşık 10 ülkeye aktif şekilde ihracat gerçekleştiriyoruz. İhracat payımız yaklaşık yüzde 10-15 civarında. İhracatımızda; Belçika, Polonya, Romanya, Türki Cumhuriyetleri ve Afrika ülkeleri öne çıkıyor. Kuzey Afrika ülkeleri de, son dönemde hedef pazarlarımız arasında yer alıyor. Yakın gelecekte farklı pazarların da devreye girmesi ile ihracat payımızı yüzde 30'a çıkarmayı hedefliyoruz. İhracata yönelik geliştirdiğimiz en önemli projemiz, kendinden yürüyüşlü, aracını da ürettiğimiz teleskopik mobil vinçtir. Yerli üretim olarak ülkemizde bir ilk olacak bu projede sona gelinmiş ve tescil işlemleri tamamlanmaktadır. Bu projemiz bittiğinde, Hidrokon uluslararası piyasalarda daha fazla ses getirecek.”
Ar-Ge projeleri tamamlanan, nihâi ürün olarak çıkan Hidrokon’un son projelerinden olan Katener bakım aracı hakkında da açıklamalarda bulunan Kütükcü, “Ülkemizdeki Katener bakım aracı ihtiyacı ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Bu araç, ülkemizdeki demir yolu ulaşımına olan yatırımların artmasıyla birlikte oluşan talebi yerli imalat ile çözme konusunda bizi heyecanlandırıyor. TÜBİTAK destekli olarak gerçekleştirdiğimiz projede ürünümüz artık son halini aldı. Katener bakım araçları; tren/metro/raylı sistem çekici araçlarının işletilmesi için gerekli elektrik enerjisini sağlayan katener sistemlerinin kurulması, yenilenmesi, periyodik bakımı ve onarımı işlemlerinde kullanılmaktadır” dedi.

“Servis ağımız en güçlü yönümüz”
İstanbul ve Konya’da kendilerine ait tam donanımlı iki servis birimleriyle müşterilerine 7/24 hizmet verdiklerini ifade eden Memiş Kütükcü, “Ayrıca; Bursa İzmir, Ankara, Muğla, Antalya ve İskenderun’da yetkilendirdiğimiz servislerimizle Türkiye’nin tüm bölgelerinde çalışan 4 binin üzerinde Hidrokon vinçlerini aktif tutmak bizim için çok önemli bir konu. Yurt genelinde gezici servislerimizle de yerinde müdahale gerektiren hizmetleri sağlıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.