Her dört KOBİ’den üçü sunucu hizmetinden yararlanıyor

Akademetre tarafından yapılan araştırmaya göre, KOBİ’lerin yüzde 75’i sunucu hizmetlerinden yararlanırken; çoğunlukla dışarıdan kiralanan sanal sunucular tercih ediliyor.

A+ A-

Her dört KOBİ’den üçünün sunucu hizmetinden yararlandığını ortaya koyan Akademetre’nin araştırma sonuçlarına göre, sunucu hizmeti alan KOBİ’lerin yarısı sunucu kiralama yöntemini tercih ediyor. Bünyesinde sunucu barındırmayı sürdürenlerin oranı yüzde 24 olurken; sunucusunu dışarıdan kiralayan KOBİ’lerin büyük çoğunluğu ise sanal sunucuları tercih ediyor. Araştırmaya göre, KOBİ’lerin yüzde 45’i bulut teknolojilerini kullanırken, en çok alınan hizmetlerin başında sunucular yer alıyor.

Kılınç: "Sanal sunuculara talep artıyor"
KOBİ’lerin sunucular için yüksek ilk yatırım maliyeti yerine kiralama yoluna gittiklerini belirten Radore Veri Merkezi Satış ve Pazarlama Direktörü Ergin Kılınç, “Altyapı olarak hizmet çözümleri arttıkça, KOBİ’lerin de bünyesinde sunucu barındırma oranı azalıyor. Sanallaştırılmış, ortak sunucuların kullanıldığı platformlar, avantajlı fiyatları ve esnek seçenekleri ile KOBİ’ler tarafından daha çok tercih ediliyor. Bulut teknolojilerindeki gelişim ve farkındalığın artması da sanal sunuculara yönelik talebi artırıyor” dedi.