Haydar Atılgan: “Birçok yeni ürünü sanayinin hizmetine sunduk”

2006’dan beri ayrı bir departman bünyesinde gerçekleştirdiği Ar-Ge faaliyetlerini 2018’den itibaren Ar-Ge merkezi çatısı altında sürdürecek olan Kastaş, yetkin ve genç mühendis kadrosuyla birçok yeni ürünü sanayinin hizmetine sundu.

A+ A-

Sızdırmazlık teknolojilerinde Türkiye’nin en büyük üreticisi olan Kastaş, iki yıllık Ar-Ge çalışmasının ürünü olan yüksek dayanımlı boğaz keçesi XT200’ü endüstrinin hizmetine sundu. İş makinaları başta olmak üzere, yüksek basınç ve zorlu kullanım şartlarında çalışan hidrolik silindirler için tasarlanan XT200, şirketin test merkezinde aylar süren ömür testlerini, rakip ürün karşılaştırma testlerini ve saha testlerini başarıyla tamamladı. Rakiplerine göre yüzde 50 daha az sızıntı başarısına ulaşan XT200, kullanıldığı hidrolik sistemlerde daha çok verimlilik ve daha az bakım duruşu başarısı sağlıyor.

Atılgan: “En büyük beş üreticiden biriyiz”
Sızdırmazlık teknolojilerinde dünyanın en büyük beş üreticisinden biri olduklarını ifade eden Kastaş Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan, “2006 yılından beri ayrı bir departman bünyesinde gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge faaliyetlerimizi, 2018’den itibaren Ar-Ge merkezi çatısı altında sürdüreceğiz. Kastaş olarak, yetkin ve genç mühendis kadromuzla pek çok yeni ürünü Türk sanayisinin hizmetine sunduk. 2018 yılının ilk aylarında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan alacağımız Ar-Ge Merkezi onayımızın ardından, bu çalışmaları devletimizin desteği ile çok daha sistemli yapma imkânı bulacağız. Yetkin mühendis kadromuz, uluslararası ölçekte başarılı çalışmalarını sürdürecek” diye konuştu.

“Makina verimliliğini artırıyor”
Hidrolik boğaz keçelerinin 250 bar basınç üzerinde çalışma şartlarına bağlı olarak ani basınç yükselmelerine mâruz kaldığını hatırlatan Atılgan, şöyle konuştu: “Ekskavatörlerden vinçlere, platform liftlerden enjeksiyon makinalarına kadar binlerce makinada boğaz keçeleri kullanılıyor. Akma dayanımı sağlayabilen, uzun ömürlü ve düşük kaçak sunabilen ürünler makina verimliliğini artırıyor.”
Hidrolik silindirlerde; uzun servis ömrü ile yüksek basınçlarda düşük sızıntıyla çalışma performansının müşterilerinin de beklentilerini artırdığının altını çizen Atılgan, “Bu iddialı hedefe ulaşmak için deneyimli mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibimiz, iki yıl önce sıfırdan XT200 projesi üzerinde çalışmaya başladı. XT200, üstün sızıntı, akma ve sürtünme performansı taleplerini karşılayan bir tasarıma sahip olmalı ve bunun yanında gelişmiş mekanik özelliklerine, geniş çalışma sıcaklık aralığına ve düşük akma değerlerine sahip bir malzemeden üretilmeliydi. Ürünün geliştirme ekibi, bu amaca uygun birkaç tasarım çalışması gerçekleştirdi. 400 bar basınçta testleri yapılan ürünümüz, diğer iki rakibine göre aynı şartlarda yüzde 50 daha az sızıntı miktarına sahip oldu” diyerek sözlerini noktaladı.