Hava aralığı sensörü işletme sürelerini uzatıyor

İsviçreli Wick firması, Festo'nun SOPA tip hava aralığı sensörünü takım tezgahları için geliştirilmiş paletli yükleme ve boşaltma otomasyon hücresinde kullanıyor.

A+ A-

Festo

Takım tezgahlarını yükleme ve boşaltma işlemleri daha akılcı çözümlere açık bir alan. Bu işlemlerde tek lotluk parça ve takım sayısı az rastlanır bir durum değil. Festo'nun SOPA tip hava aralığı sensörü ile iş parçalarının tutulması ve sıkıştırılma/yerleştirilme işlemleri mikrometre hassasiyetinde gerçekleştirilebiliyor.
İsviçreli Wick firması, Festo'nun SOPA tip hava aralığı sensörünü takım tezgahları için geliştirilmiş paletli yükleme ve boşaltma otomasyon hücresinde kullanıyor. ‘Astrodisc’ ismi altında satılan otomasyon hücresi, 3 ilâ 5 eksenli lineer sistemli paletlenmiş iş parçaları için kartuş olarak kullanılıyor. Bu sistem, hücre yönetim yazılımı sayesinde tek lotluk paketlerin otomasyonu için ideal bir çözüm.

Tek lotluk işlemler
Sistem, iş parçalarını ve takımları otomatik olarak yükleyip boşaltıyor ve böylece, CNC prosesinin aralıksız devam etmesini sağlıyor. Eksen sistemi kartuş düzeneğinden maksimum 72 farklı iş parçasını alıp bir CNC işleme merkezine aktarabiliyor.
Parçalar üzerindeki freze, taşlama, torna veya aşındırma işlemleri CNC işleme merkezinde gerçekleştiriliyor. İş parçasının özelliklerine göre ayarlanan bir programlama her parçanın kendi özelliklerine göre işlenmesini kontrol ediyor. Wick firmasının yönetici ortağı Rudolf Wick'in ifadesiyle; "Böylece, uzman elemanlar manuel yükleme ve boşaltma işinden daha yararlı işlerde görev yapabiliyorlar."Mükemmel pozisyon
Wick otomasyon hücresi çevrim süresi ve belleğe bağlı olarak sadece takım değişiminin beraberinde getirdiği durma süresiyle sınırlı bir otonomi düzeyine ulaşıyor. Wick Müşteri Destek Birimi’nden Guido Lüönd, “Buna tabii ki sadece güvenli yükleme ve boşaltma prosesleri olanak veriyor. SOPA tip hava aralığı sensörü iş parçalarının mikrometre hassasiyetinde tutulması ve sıkıştırılması gerektiği alanlarda bize bu güveni sağlıyor" dedi.
Gerçekten de ‘elektropnömatik’ mesafe ölçme sistemi, hassasiyete yöneltilen yüksek talepleri tatmin edebiliyor.
Hava aralığı ölçümü SOPA'da 20 ilâ 200 μm aralığında değişebiliyor (bu arada insanın bir saç telinin kalınlığı 40-120 μm). Mikron mertebesindeki bu aralıklarda sensör iş parçasının sıkıştırmadan önceki pozisyonunu denetliyor ve parçanın mile göre hatasız durup durmadığını kontrol ediyor.

Ağırlık hızı kesmiyor
Lüönd'ün belirtiği gibi; "SOPA 100 kg ağırlığındaki iş parçalarında bile hatasız çalışıyor." Tutucu aşındırma veya soğutma sıvısı teması nedeniyle ıslak veya kirlenmiş ise hava aralığı sensörü etrafından püskürtüyor ve temas yüzeylerini temizliyor. Tutucunun kapatılması esnasında sensör hız ölçüm esasına dayanarak hava aralığını ölçüyor. Palet ile tutucunun veya sıkıştırma tertibatının temas yüzeyi arasında yabancı bir madde bulunduğunda, mesafe ve dolayısıyla hava aralığı büyüyor. Bundan da, fark basıncı sensörlü bir ejektörün tespit ettiği bir debi değişimi meydana geliyor. Değişimin değeri mesafe ile orantılanıyor ve göstergede belirtiliyor. Lüönd, şunları aktardı: "Daha önce kullandığımız salt elektronik bir sistemdi ve bir fark basıncı sensörüyle çalışıyordu. Bu, sadece çok tecrübeli kişiler tarafından ayarlanabiliyordu. Ancak şimdi teach-in fonksiyonu veya üç tuşlu nümerik girişle işletmeye alma çocuk oyuncağı.”
Yönetici ortak Wick ise, "Otomasyon hücremizi kullanan müşterilerimiz, servis gerektiğinde dünyanın her yerinde faaliyet gösteren bir partnerimize güvenebilirler” diye konuştu.