Hannover Messe 2019'un gündemi Endüstri 4.0 ve yapay zekâ olacak

Dünyada ‘Endüstri 4.0’ kavramının ilk kez kullanıldığı etkinlik olan Hannover Messe Fuarı, 1-5 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek. Etkinlik, yapay zekâ çağında insan ve makina arasında dijital ağ kurulmasına odaklanacak.

A+ A-

2018 yılının nisan ayında Türkiye’den 200’e yakın firmanın katılımıyla düzenlenen Hannover Messe Fuarı; robotlar, otomasyon teknolojisi, IT çözümleri ve yazılımların yanı sıra, network platformlarıyla birbirinden görkemli show ve özel etkinliklere ev sahipliği yaptı. Her yıl endüstriyel teknolojide bir sonraki adımın ne olacağına odaklanan etkinliğin 2019 ana teması ise, ‘Entegre Endüstri-Endüstriyel Zekâ’ olarak belirlendi.

“Geleceğin çözümleri geliştirilecek”
Hannover Messe Fuarı’nın, 2019 yılında yapay zekâ ve makina eğitiminin; enerji verimliliği ve kullanımı ile otonom üretim süreçleri dâhil olmak üzere, üretim ve enerji sektörlerinde artan önemine vurgu yapacağını anlatan yetkililer, şunları aktardılar: “Etkinlikte ayrıca; arayüz, protokol ve güvenlik açısından yaşanan zorluklar ele alınacak. Yapay zekâ ve endüstri sektörlerinin düşünce liderleri, Hannover Messe’de bir araya gelerek geleceğin çözümlerini geliştirecekler.”
Etkinliğin 1-5 Nisan 2019 tarihleri arasında Hannover Fuar Merkezi’nde düzenleneceğini hatırlatan yetkililer, “Hannover Messe; IAMD-Entegre Otomasyon, Hareket ve Kuvvet, Dijital Fabrika, Enerji, Endüstriyel Tedarik, ComVac ve Araştırma&Teknoloji bölümlerinden oluşuyor. Organizasyonda, yeni başlayanlar ve kariyer gelişimi için de özel bölümler bulunuyor. Fuar programında 90’dan fazla konferans ve forum yer alıyor” dediler.

Köckler: “Bir dönüşüm yaşanıyor”Yapay zekâ teknolojisinin üretim ve enerji sektörlerinde devrim yaratma potansiyeline dikkat çeken Deutsche Messe Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jochen Köckler ise, “Müşterilerin artan talep ve beklentilerine uygun olarak makinalar bir dönüşüm yaşıyor. Bilgi üreten yapay zekâ sistemleri, veri ve algoritmalardan da yararlanarak; üretim süreçleri, elektrik şebekeleri ve lojistik gibi alanlarda işletmeleri sürekli optimize edebiliyor. Bu sistemlerin bir diğer özelliği de, hata ve arızaları güvenilir bir şekilde tahmin edebilme kapasiteleri. Bu yılki temamız olan ‘Entegre Endüstri-Yapay Zekâ’ da tam olarak bu potansiyele vurgu yapıyor” diye konuştu.
İnsan, makina ve veri arasındaki ağı, bilgi paylaşımını sağlayan ortak platformların oluşturduğunu belirten Köckler, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu platformlarda insanlar, ağı etkinleştiren aktörler olarak rol alıyorlar. Üretimin hiçbir formunun insanların süreç bilgisi ve farklı nitelikleri olmadan harekete geçebilmesi mümkün değil. Bilgi yönetiminin genişlemesi ve bilgi taşıyanların eğitilmesi gibi önemli unsurları içeren yapay zekâ teknolojisine odaklanırken; insan unsurunu da göz önünde bulundurmaya devam edeceğiz.”