Halil Akgül: “İlklere imza atmaya devam ediyoruz”

25 tondan bin tona kadar pres üreten ve makinalarını beş kıtada 55 ülkeye ihraç eden Dirinler, gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarıyla birçok ilki gerçekleştirdi. Firma, önümüzdeki dönemde de birçok yeniliğe imza atmayı hedefliyor.

A+ A-

Pres sektöründe ve CNC kontrollü talaşlı imalat tezgahlarında faaliyet gösteren Dirinler, başta otomotiv ve beyaz eşya olmak üzere; savunma, havacılık, kalıp, metal çelik sanayii, tekstil, mobilya, inşaat sanayii, plastik-kauçuk, elektrik-elektronik ve ısıtma-soğutma ana ve yan sanayiine hizmet veriyor. Dirinler markasıyla eksantrik pres, hidrolik pres, kemik eklemli form pres ve yüksek hassasiyetli hızlı presler üreten kuruluş, Drinns markasıyla da, CNC kontrollü talaşlı takım tezgahları imal ediyor.

“55 ülkede makinalarımız çalışıyor”
Firmalarının, rahmetli Cemal Dirin tarafından 1952 yılında kurulduğunu aktaran Dirinler Makina San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Halil Akgül, “Bugün büyük bir grup şirketi olan Dirinler, 25 tondan bin tona kadar pres üretiyor ve makinalarını beş kıtada 55 ülkeye ihraç ediyor. CNC torna, portal freze, dik işlem ve model işleme tezgahları üretiminde Drinns markası ile Dirinler Sanayi Makinaları Endüstri ve Tic. A.Ş., pistonlu-vidalı hava kompresörleri üretiminde Lupamat Makina San. A.Ş., döküm alanında Dirinler Döküm San. ve Tic. A.Ş. ve Levent Marina’yı da bünyesine alan marina, liman, teknik hizmetler, akaryakıt ve güvenlik hizmetlerinin sunulduğu Dirinler Turizm Liman İşletmeciliği ile faaliyetlerimize devam ediyoruz” dedi.

“Ana ilkelerimiz gelişim ve yenilik”
Vizyonu devamlı “gelişim” olan dinamik bir ekibe sahip olduklarının altını çizen Akgül, misyonlarının ise “yenilik” olduğunu aktardı. Akgül, şunları söyledi: “Dirinler Makina, esas olarak sac şekillendirme presleri üretimine odaklanmıştır. 1000 tona kadar pres üretme kapasitemiz var. Son yıllarda alt yapımız ve makina yatırımımız büyük tonajlı pres üretimine yönelmiştir. Ayrıca, teknolojik ürün olarak servo pres ve link drive çalışmalarımız mevcut. Servo pres, benzerlerinden 10 kat daha az enerji tüketiyor.”

“Yarının teknolojisini ürettik”
Özel tasarım ve yüksek teknolojiye sahip makinaların üretimine hız verdiklerini bildiren Akgül, söz konusu makinalarda Avrupa ülkeleri ile rekabet ettiklerini söyledi. Türkiye’de bir ilk olan 36 eksen tezgahı üretmenin gururunu yaşadıklarını ifade eden Akgül, “Bugünün değil yarının teknolojisini ürettik. Öte yandan, yüksek torklu, 4 değişebilir kafalı ve 5 eksenli, taşınabilir portal Gantry tipi freze tezgahımızı üreterek yine önemli bir projeye imza attık. Simultane hareket edebilen 5 eksenli işleme merkezi olan Gantry tipi CNC freze tezgahını da geçtiğimiz aralık ayında yine Drinns markasıyla ürettik. Tüm bunları da, yüzde 100 Türk mühendislerinin çalışmasıyla gerçekleştirdik” diye konuştu.

“Uluslararası bir markayız”
Dirinler Makina olarak, başta Avrupa olmak üzere beş kıtada 55 ülkeye ihracat yaptıklarının altını çizen Halil Akgül, uluslararası bir şirket ve marka olduklarını söyledi. Akgül, “Makinalarımızın tüm dünyada tercih edilmesini ve kullanımını sağlamak bizler için büyük bir gurur kaynağıdır. Ciromuzu artırırken, ihracat payımızı da her geçen yıl artırmayı planlıyoruz” dedi.

“2016 zor bir yıl oldu”
2016’nın herkes için zor bir yıl olduğunu belirten Akgül, hem Türkiye açısından, hem de küresel ekonomi açısından öngörülmeyen bir senenin geride bırakıldığını aktardı. Akgül, şunları söyledi: “Bu durumdan etkilenmeyen bir sektör yok. Ancak, Türk sanayisi önemli bir gelişme yaşadı ve bunun değeri 2016 yılında da net bir şekilde ortaya çıktı. Sac işleme sektörü ülkemizin gurur kaynağı olmuştur. Dünya üretimde otomasyona geçerken, minimum alanda maksimum ürün elde etmenin yollarını hem aradı, hem de bunu uygulamaya koydu. Dirinler olarak, bunun gerisinde kalmadığımızı gururla söyleyebiliriz. Öncü olmanın da sorumluluğuyla teknik alt yapımızı güçlendirdik, Endüstri 4.0’a önem verdik. Zorluklara karşın; üretimden ve yenilikçilikten asla vazgeçmedik. Dünyada az sayıda ülkenin üretebildiği 5 eksenli işleme merkezini imal etmeyi başardık.”

“Müşterilerimizle bir aile gibiyiz”
Firma olarak, müşterileriyle bir aile gibi olduklarının altını çizen Akgül, satış öncesi ve sonrasında her zaman müşterilerinin yanlarında olduklarını söyledi. Akgül, “Çünkü biliyoruz ki; onlar da aynı bizim gibi üretimin tam içinde yer alıyor. Bu açıdan biz: servisimiz ile kaliteyi, güveni, kesintisiz hizmeti müşterilerimize sunmayı bir borç biliyoruz. Makinalarımız her zaman bizim makinalarımızdır” diye konuştu.

“Ar-Ge merkezi oluşturduk”
Dirinler bünyesinde bir Ar-Ge merkezi oluşturulduğunu bildiren Akgül, 5746 sayılı kanun desteklerinden faydalanmak için bakanlıktan Ar-Ge Merkezi belgesi almak için başvuruda bulunduklarını belirtti. Söz konusu merkezde, 30 kadar mühendis ve teknikerin çalıştığını, ürün ve süreç geliştirme çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Halil Akgül, şöyle devam etti: “Bu merkezin öncelikli amacı; üründe ve üretimde yenilik yaparak, ürün kalite ve standardını yükseltmek, verimliliği artırmak ve maliyetleri düşürmek. Ayrıca, oluşan teknolojik bilgi birikimini ürüne yansıtarak, ticarileştirmek de yine hedeflerimiz arasında yer alıyor.”
Ar-Ge çalışmalarını yürüttükleri ürünler hakkında da açıklamalarda bulunan Akgül, “Şu anda üzerinde çalıştığımız Ar- Ge projesi; mekanik preslerde özel mekanizma geliştirerek, kalıpta daha kaliteli parça almaktır. Ayrıca, Benteler firması ile yaptığımız bir iş birliği sonucunda sıcak şekillendirme hatlarında kullanılan presler üzerinde çalışmaktayız. Şubat ayında Benteler ile birlikte Bursa’da düzenleyeceğimiz bir konferansta, yüksek mukâvemetli sacların sıcak şekillendirme teknolojisini tanıtacağız” dedi.

“Emin adımlarla ilerliyoruz”
Krizlere ilk giren ve en son çıkan sektörün makina sanayii olduğunun altını çizen Akgül, bundan dolayı emin adımlarla ilerlediklerini kaydetti. Tüm krizlerden başarıyla çıkan bir grup olduklarını vurgulayan Akgül, sadece standart ürünlerle değil, proje bazlı ürünlerle yola devam etmek istediklerini ifade etti. Akgül, “Pres hatları kurmak ve otomasyon öncelikli gelişim alanımız” diye konuştu.

“İşini seven gençlere ihtiyacımız var”
Sektörde yaşanan sorunlar konusunda da görüşlerini açıklayan Halil Akgül, konuyla ilgili şunları söyledi: “Sanki uzun yıllardır hep aynı sorunla boğuşuyor gibi görünüyoruz. O da kâlifiye eleman konusu. Bunun uzun yıllar sürmesinin nedeni ise, insana yatırımın gerçekten de uzun bir süreç almasından kaynaklanıyor. Ancak, biz bu yönden şanslıyız. Çünkü, müşterilerimiz gibi çalışanlarımız da ailemizin birer üyesi. 40 yıllık ustalarımızın çocukları da bizlerle çalışmayı tercih ediyor. Ancak, bununla da sınırlı kalmıyoruz. Kurduğumuz Dirinler Meslek Eğitim Şubesi ile hem çalışanlarımızın, hem de sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli meslek ustalarının eğitimini sağlıyoruz. Mezunlarımız da bizimle çalışıyor, bu yolculukta birlikte yürüyoruz. Ancak, özellikle makina sanayiinin ve üretime katkıda bulunmanın sevdirilmesi gerekiyor. İşini seven ve ona sahip çıkan gençlere ihtiyacımız var.”

“Uygun ve kaliteli ürünler sunabiliyoruz”
Türkiye’nin artık teknoloji ve kalite açısından kendini geliştirdiğini ve geliştirmeye de devam ettiğini dile getiren Akgül, “Ülkemiz, gelişmiş ülkelere fiyat bakımından daha uygun ve kaliteli makinalar satabiliyor. Bununla beraber, Uzak Doğu ülkelerinin seri üretimde daha hızlı ve uygun fiyatlı olmaları, ürünlerin kolaylıkla ithal edilebilmesi, Türk sanayicisinin hızlı bir şekilde yol almasının önünde halen engel teşkil ediyor. Ancak, önemli olan bir konuya mutlaka dikkat çekmek istiyoruz. Türk sanayisi yerinde saymıyor ve ilerliyor. İthal eden değil, ihraç eden ülke olmak için çırağından yatırımcısına kadar herkes çalışıyor. Zaten bunun aksi olsaydı, bugün bulunduğumuz noktada olmamıza da imkân yoktu” dedi.

“Endüstri 4.0 bir devrim”
Endüstri 4.0’ın bir devrim olduğunu söyleyen Halil Akgül, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Eğer devrimin karşısında durursanız, hiçbir şekilde gelişme şansınız olmaz. Daha da kötüsü; yok olmaya mâhkum olursunuz. Dirinler Makina olarak, Endüstri 4.0’a uyumlu makinalar üretmeyi hedefliyoruz.”
Birkaç ay önce lansmanını yaptıkları 5 eksenli Gantry frezenin Endüstri 4.0 uyumlu olarak üretildiğini aktaran Akgül, Endüstri 4.0’ın yakında makinalarında standart hale geleceğini bildirdi. Akgül, “Şu anda, makinanın birçok yerinden veri toplayıp, büyük arızaların önüne geçmek ve makina ömrünü uzatmak için çalışmalarımız var. Bu da, kullanıcıda önemli verimlilik artışı sağlıyor. Örnek preslerde kullanılan tonaj monitörü kalıp ayarı ve koruması için çok faydalı bir ekipmandır” diye konuştu.

“Makina sektörü gelişimin anahtarıdır”
Makina imalat sanayiinin, Türkiye’yi 2023 hedeflerinin de ötesine taşıyacak ana sektör ve gelişimin anahtarı olduğuna dikkat çeken Akgül, devletten beklentilerini ise şöyle özetledi: “Elbette pozitif ayrımcılık bekliyoruz. Ar-Ge yoğunluğuna dayalı yatırımlarda teşvik artırılmalıdır. Yatırımların sürekliliğinin sağlanması için kısa vadeli planlarda destek kriterleri proje bazlı olarak değerlendirilmeli. Yatırımların ithalata karşı korunması da yatırımcıyı teşvik edecektir. İkinci el ithalat, kaliteli imalat ve markalaşmanın önünde engeldir. Yerli makina ve teçhizata hibe verilerek kullanımı özendirilmeli. Sektör temsilcileri, hükümete ve yetkililere sektörün isteklerini yazılı ve sözlü olarak bildirmektedirler. Bu taleplerin dikkate alınması ve bunlar konusunda özen gösterilmesi gerekiyor.”