Halıcı Elektronik, Pilz’in ‘Global Sistem Partneri’ oldu

Firma ve kaynak büyüklüğü, sektörel tecrübe ve referans, mühendislik kabiliyetleri ve organizasyonel uygunluk gibi birçok farklı kriteri yerine getiren Halıcı Elektronik, Pilz tarafından ‘Sistem Partnerliği’ unvanına lâyık görüldü.

A+ A-

Pilz’in 2018 yılı başında başlattığı ‘Global Sistem Partnerliği’ uygulaması kapsamında, faaliyette olduğu 32 ülkedeki partner adayları ile görüşmeler ve değerlendirmeler başlatıldı. Firma ve kaynak büyüklüğü, sektörel tecrübe ve referans, mühendislik kabiliyetleri ve organizasyonel uygunluk gibi birçok farklı kriteri yerine getiren Halıcı Elektronik, Pilz’in başta Türkiye olmak üzere, Orta Doğu bölgesinde ‘Sistem Partnerliği’ unvanına lâyık görüldü. Söz konusu işbirliği kapsamında düzenlenen imza töreni; Halıcı Elektronik firmasının üst yönetimi ve Pilz’in Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Christian Erles ve Bölge Satış Yöneticisi Oliver Recklebe’nin katılımıyla Pilz’in İstanbul’daki merkez ofisinde yapıldı.
İmza töreni sonrasında bir açıklama yapan Halıcı Elektronik Genel Müdürü Hüseyin Halıcı, “Bu işbirliği ile şirketimiz; gerek makina emniyeti uygulamaları ve revizyonları, gerekse de Sanayi 4.0 yazılım ve çözümleri konusunda sektörde önemli bir portföy değeri ve tecrübe kazanacak” dedi.
Halıcı Elektronik gibi güçlü ve tecrübeli bir partneri kazanmaktan duydukları mutluluğu dile getiren Pilz Türkiye Genel Müdürü Yavuz Çopur ise, yapılan işbirliğinin sadece Türkiye’de değil, Pilz Türkiye’ye bağlanan coğrafyada da kendilerine önemli bir güç katacağını vurguladı.

“Emniyet otomasyonunun mucidi”
Emniyet otomasyonunun mucidi olan Pilz’in, 1948 yılında Hermann Pilz tarafından Almanya’da kurulduğunu aktaran firma yetkilileri, “1968 yılında dünyanın ilk çift el emniyet rölesini pazara sunduğu günden bugüne kadar Pilz, icat ettiği emniyet otomasyonu konusunda ileri teknoloji üreten, ürün ve hizmetler geliştiren sektöründe lider bir şirket haline geldi. Kuruluş günümüzde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 2 bini aşkın çalışanı ve 32 ülkede kendi şirketleriyle, 5 kıtaya yayılmış temsilcilik ve distribütörleriyle dünya pazarına emniyet ve otomasyon konularında ürün ve hizmetler sunan küresel bir oyuncu haline geldi” dediler.
Pilz’in insan kaynaklarının yüzde 20’sini Ar-Ge’ye ayırdığını dile getiren yetkililer, söz konusu durumun şirketi otomasyon sistemi üreticiliğinden çok teknoloji şirketi haline getirdiğini aktardılar. Yetkililer, şöyle konuştular: “Şirketin 2009’da pazara sunduğu PSS 4000 otomasyon sistemi, emniyet ve standart kontrolü tek bir platformda toplamakla kalmamış; aynı zamanda otomasyon mühendisliği ve programcılığında yüzde 40’a varan maliyet tasarrufu sağlayarak sektörde bir çığır açmıştır.”Dünya çapında aynı içerik ve kalitede sunduğu hizmetlerin haricinde Pilz’in, Türkiye ofisi bünyesinde Endüstri 4.0 kapsamında yapay zekâ argumanlarını kullanarak endüstriyel yazılımlar geliştirdiğini anlatan yetkililer, “Endüstriyel otomasyon camiasındaki donanım tecrübesini, yazılımsal yaklaşımlarla destekleyerek ‘yarı otonom’ çalışan çözümler üretebilen Pilz Türkiye, bu alanda bilişim teknolojileri (BT) uzmanları ile beraber çalışmakta ve hedef kitlenin sorunlarına ve onların ihtiyacı olan çözümlere odaklanmaktadır” diye konuştular.

“1994 yılında faaliyetlerine başladı”
1994’te kurulan Halıcı Elektronik’in, Türk endüstri sektörüne otomasyon, elektrik ve telekomünikasyon alanlarında hizmet sunduğunu bildiren yetkililer, “Şirket, kurulduğu günden bu zamana kadar deneyimli mühendislik kadrosuyla Türkiye'de ve yurtdışında çok sayıda elektrik ve otomasyon projesini başarıyla tamamlamış olup, partneri olduğu global firmalarla Türkiye’nin lider ürün tedarikçilerinden biri olmuştur. İstanbul merkez, Bursa, İzmir, Ankara şubelerinde 80 kişilik ekibiyle faaliyet gösteren şirket, gelişen teknolojileri takip ederek ve sürekli kendini geliştirerek, müşterilerine güvenilir çözümler sunmaktadır. Endüstri 4.0 çözümleri için bilişim firmaları ile Ar-Ge çalışmaları yapan kuruluş, ülkemizdeki üreticilere ileri teknoloji anlamında da katkıda bulunmayı hedefliyor” diyerek sözlerini noktaladılar.